Ana içeriğe atla

ayos

Bireysel Emeklilik Sistemi

22.11.2021 - 16:17

Ülkemizde uzun yıllardan beri tartışılan bir konu da emeklilik konusudur. Emeklilik yaşı,şartları ve emekli olunca alınacak olan emekli maaşı sürekli ülke gündemin de yer almaktadır.

Çalışma hayatını tamamlayarak emekli olmaya hak kazanmış kişiler için genelde iki senaryo mevcuttur.Kişi emekli olarak aktif çalışma hayatına son verebilir ya da emekli olarak çalışma hayatına devam edebilir.Ülkemizde genellikle emekli olunsa da aktif çalışma hayatına devam edildiği ya da edilmeye çalışıldığı sık görülen bir durumdur.Bunun ana sebebi sosyal güvenlik sisteminin artık yetersiz kalmaya başlamasıdır.

İşte bu noktada hayatımızda bir çok alanda bize çözüm sunan Sigorta ürünleri devreye girmektedir.

Bu sorunun çözümü olan sistem hakkında bazı bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmak isterim.

Bireysel Emeklilik Sistemi ,kişilerin aktif çalışma yaşamları süresince yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını koruyabilecekleri bir gelir elde etmelerini sağlayan özel emeklilik sistemidir.

Birçok ülkede daha önce uygulanmaya başlanan Bireysel Emeklilik Sistemi ülkemizde 28.03.2001 yılında Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununun çıkartılması,bu kanunun 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe girmesi ve sonucunda ilk emeklilik planlarının onaylanmasıyla 27 Ekim 2003 tarihinde başlamıştır.

Sistemin ana amacı sosyal güvenlik sisteminin yetersizliğinin ve kişilerin emekliliklerinde meydana gelen gelir kayıplarının bir ölçüde azalmasını sağlamaktır.

Sistemde kişiler ne kadar katkı  payı ödeyeceklerini  kendileri belirlerler,ödenen katkı payının %25’i, hesabınıza devlet katkısı olarak ödenir bu durum sistemin en önemli avantajlarından biridir.

Emekli olabilmek için, sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalınması ve 56 yaşın doldurması gerekmektedir. Söz konusu şartları sağladıktan sonra sistemde kalıp katkı payı ödemeye devam edebilir ve birikimlerin daha da büyümesi sağlanabilir.

Yakın zamanda yapılan değişiklik ile beraber 18 yaş altında ki çocukların da sisteme katılmasına olanak tanınmıştır.Bu değişikliğin neticesinde sisteme 50.000 çocuk dahil olmuştur.

İşverenler de 1 Ocak 2017 tarihinde yapılan değişiklik ile değişiklik kapsamına dahil olan çalışanlarını Otomatik Katılım Sistemine dahil etmek zorundadır.Çalışanlar bu sistemde dilediği kadar kalma hakkına sahiptir.

Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım sistemindeki katılımcı sayısı 13 Milyona yaklaşık 24 Milyar TL’lık devlet katkısı ile birlikte toplam fon büyüklüğünü 190 Milyar TL’na ulaşmıştır.Sisteme katılım her geçen gün artmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ve sisteme olan ilgi ülkemiz için sevindiricidir.Birseysel Emeklilik Sistemine katılımda bulunmak ve emeklilik döneminde yaşam standartlarınızı  korumak isterseniz acentenize başvuru yapabilirsiniz.

dfg

Yukarı