Ana içeriğe atla

ayos

DOĞAL AFETLER VE SİGORTA

15.10.2021 - 16:21

Doğal afet; insanlara zarar veren olayların genel adıdır. Can ve mal kaybına yol açan ve kontrol edilmeyen doğal olayları içerir. Deprem, heyelan, çığ, sel ve su baskını bu afet türlerinin sadece bazılarıdır.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere bireyler ve işletmelerin karşı karşıya kalabileceği en büyük risklerin başında doğal afetler riski gelmektedir.
Doğal afetler sonucunda dünyamız da yüzbinlerce insan hayatını kaybetmekte ve milyarlarca dolar maddi kayıp ortaya çıkmaktadır.

Dünyanın en büyük reasürans şirketlerin den biri olan Swiss Re’nin açıkladığı verilere göre doğal ve insan kaynaklı afetlerin neden olduğu küresel ekonomik hasar, 2019’da 150 milyar dolarken 2020 yıl sonunda 202 milyar dolara yükselmiştir.202 milyar dolarlık toplam hasarın 190 milyar doları doğal afetlerden kaynaklanırken, 12 milyar doları ise insanlardan kaynaklanan hasarlar sonucu meydana gelmiştir. Yine bu açıklamaya göre 202 milyar dolarlık toplam ekonomik hasarın sadece 89 milyar doları sigortalı olarak kayda geçmiştir.2020’de doğal afetlerin sebep olduğu hasarların toplamı ise 81 milyar dolar olmuştur.

2020 yılında ülkemizde yaşanan en büyük doğal afet 117 kişinin hayatını kaybettiği İzmir depremi olarak kayıtlara geçti.2021 yılında da dünyamızda ve ülkemizde birçok doğal afet ile karşı karşıya kaldık.

Ülkemizin jeolojik ve iklim özellikleri nedeniyle büyük can ve mal kayıplarına yol açan heyelan, sel ve su baskını, deprem gibi doğal afetler maalesef hayatımızda yer almaya devam edecektir. Bu afetler sonrasında meydana gelebilecek ekonomik kayıpları karşılamanın en kolay yolunun sigortacılık olduğu unutulmamalıdır. Yapılan bazı araştırmalarda sigortalılık oranının yüksek olduğu ülkeler de ekonomik iyileşmenin çok daha hızlı olduğu görülmektedir.

Ülkemizde de son yıllarda yaşanan doğal afetler sonrası sigortaya olan ilgi artmaktadır fakat halen sigortalılık oranının istenen seviyeye gelmediğini söyleyebiliriz. Sektörümüz genel olarak sigorta bilincinin artması için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Çok yakın geçmişte Rize, Artvin, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde yaşanan sel ve su baskını felaketleri sonrasında sektörümüze toplam da 1425 adet hasar ihbarı ulaşmıştır oluşan hasarların tutarı ise 142 Milyon TL civarındadır. Sektörümüz afetlerde zarar görenlerin hasar tazminat ödemelerinin çok kısa sürede yapılması için her türlü önlemi almıştır.

Bizlere düşen hayatımızdaki her türlü riske karşı sigortamızı tam ve eksiksiz olarak yaptırmaktır bunun için sektörümüz her zaman yanımızdadır.

dfg

Yukarı