Ana içeriğe atla

ayos

ESNEKLİĞİ DÜŞÜK ŞİRKETLER BİR GÜN KAYBOLACAKLAR

10.07.2021 - 15:46

  Kırılgan piyasalarda her zaman tetikte olunmalıdır. Stratejileri buna göre belirlemeli, rüzgârın yönüne göre hareket etmeliyiz. Burada piyasa şartlarına göre esneyebilmek çok önemlidir.  Bu esnekliği, kısa süre içinde değişebilme veya değişime hızlıca uyum sağlayabilme olarak tanımlanabiliriz.

Esnek olmak için dinamik bir yapıya sahip olunmalıdır.  Dinamik işletmeler hızlı hareket eder,  değişime ve yeniliklere ayak uydurur, klasik yaklaşımların ötesinde modern metotlara önem verir, organizasyon yapısını şartlara göre güncelleyebilir, teknolojiyi ile en iyi şekilde bütünleşir ve kontrolü elinde tutarlar.

Günümüzde, Dinamik bir organizasyon yapısına sahip olmak işletmeler için zorunluluk haline geldi.  Güncel durumun kontrol edilmesinin yanında daha iyi koşulların sağlanması için kurum yapısını kontrol edilmelidir. Her ne kadar bu terimler büyük işletmelerde uygulanabileceği veya geçerli olacağı düşünülse de özellikle orta ve küçük ölçekli işletmelerde hayati bir önem arz etmektedir.

 Malumunuz işletmeler her geçen gün daha zorlayıcı ve kararsız koşullar altında faaliyet gösteriyor ve birden fazla değişkenle birden fazla cephede mücadele etmek zorunda kalınıyor. İşte bu koşullar altında bazı işletmeler hayatta kalmayı başarırken bazıları ise ne yazık ki dağılıyor. Hayatta kalmayı başaran şirketler durağan yapının ötesinde özellikle düzensiz piyasa koşullarında farklılık oluşturan işletmeler olduğu görülmektedir.

Bu aşamadan sonra gelen en önemli soru da “Dinamik bir işletmeye nasıl sahip olabiliriz?” Bunun ilk adımı, sürekli gelişim ve dijital dönüşümdür. Her iki konu işletmelerin sürdürülebilirliği için kritik başlıklardır. Sürekli gelişim için birçok uygulama vardır. Özellikle SWOT analizi, KAIZEN yönetimi ve PUKÖ döngüsü ile işletmenizin mevcut durumunu ele alabilir ve geliştirilmesi gereken konular ile ilgili stratejik çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun gibi farklı analiz yöntemleri de elbette ki kullanılabilir. Tamamlayıcı ve destekleyici olması açısından buna benzer pek çok farklı analiz yöntemlerin de kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.  .  

 Dijital dönüşüm, zamanla değişen ihtiyaçlara en iyi şekilde yanıt verebilmek amacıyla modern teknolojinin bilgi ve iletişim alanında sunduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanılmasıdır. İşletmenizi daha kontrollü ve otomatize bir şekilde yönetimi için dijital dönüşüm olmazsa olmazlar arasındadır.

Profesyonel danışmanlardan destek alınması da hem şirketinize, hem de çalışanlarınıza oldukça fayda sağlayacaktır.  Dışarıdan bağımsız ve tarafsız bakan bir göz işletmeniz için çok daha farklı çözümler, yöntemler ve işleyişler sunabilir. Bazen İçerik ve kavramlar kafa karıştırıcı olabilir. Aslında başlangıçta zor gibi görünen bu kavramlar uygulamada oldukça kolay, keyifli ancak bir o kadar da kritik öneme sahip konulardır. Yine de çok mu zorlayıcı geldi, daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Dünya artık parmaklarınızın ucunda…  Tüm bilgiler size birkaç saniye uzaklıkta... Yeter ki SİZ harekete geçin, Biz destek olmak için daima yanınızdayız.

 

dfg

Yukarı