Ana içeriğe atla

apti

İŞİ EHLİNE VERİN

15.02.2019 - 10:27

Gerek turizm sektöründe yöneticilik yaptığım, gerekse imalat sektöründe geçirdiğim uzun yıllardan sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki ‘işi ehline verin!’
Günümüzde imalat sektöründe yer alan bazı firmaların, kendileriyle hiç ilgisi olmamasına rağmen, her işi yaparız mantığıyla hareket etmeleri, sonraları tesisleri çok zor durumlara sokabilmektedir. Belki sizin de başınıza gelen bu tür olayları engellemenin tek yolu, gerçekten bu işte uzmanlaşmış bir işletmeyle çalışmaktır.
Gözlemlediğim kadarıyla turistik bir tesisin nasıl işlediğini bilmeyen, konuya uzak olan kişilerin ortaya çıkardıkları ürünler, kısa sürede deforme olmakta, ihtiyacı karşılamaktan uzak kalmakta ve tesis için ekstra bir maliyete sebep vermektedir.
Bir oto tamircisine gidip ‘Dişim ağrıyor, dolgu yap’ der misiniz? Komik geldi değil mi? Peki, nasıl olur da makarna aldığınız bir tedarikçinize ‘Benim tabelamı da yap, otel içi yönlendirmelerimi de yap’ diyebilirsiniz?
Sektörde yer alan çok az firma, sadece kendi uzmanlık alanıyla ilgili hareket ediyor. Üzülerek gördüğümüz birçok firma ise her şeyi yapabiliriz diye ortaya çıkıyor. Sanıyor musunuz ki kendileri imal ediyorlar? Tabii ki hayır! Gidip bu işte uzmanlığı olan başka bir yerde yaptırıp ‘Ben yaptım’ diye nemalanıyorlar.

UCUZ ÜRÜN ALACAK KADAR ZENGİN MİSİNİZ?
Haliyle imalat aşamasında da en ucuz ve kalitesi düşük ürünü kullandırıyorlar. Sonrasında ise sizler sorun yaşıyorsunuz. Belki aynı ürünü bir kez daha yaptırmak zorunda kalıyorsunuz. Ucuz ürün alacak kadar zenginseniz zaten diyecek bir şey yok!
Bununla birlikte aldığınız malzemenin uzun soluklu kullanılmasını istiyorsanız, konusunda deneyimli biriyle görüşerek olası problemleri daha imalat aşamasında bertaraf etmek istiyorsanız, mutlaka işin uzmanı ile ortaklaşa çalışmalısınız.
Peki, sadece firmanın bilgisi olması yeterli mi? O da yetmiyor ne yazık ki. İmalat o denli çetrefilli bir süreçtir ki… Grafikere işin anlatılıp taslak çizimlerin hazırlanmasından başlayarak imalatı gerçekleştirecek insanlara kadar uzun bir yol kat etmek gerekir. Bünyesinde uzun yıllardır çalışanlarıyla birlikte olan biz bile, dönem dönem istediğimizi anlatmakta zorlanıyorken, işe hâkim olmayan birinden neler çıkabileceğini sadece hayal edebiliyoruz!
Satınalma sürecinde de karşı tarafa istediğinizi/talebinizi aktarmanız, bilinçli bir firmayla çalışıyorsanız büyük kolaylık. Zaten işin içinden gelen birine, neyi ne şekilde istediğinizi anlatmanıza bile gerek kalmayacaktır. Talebinizin hangi malzemeden, ne ölçüde imal edilmesini istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bilmeyen birine ise uzun uzadıya nerede kullanacağınızı, ilerleyen dönemde hangi olumsuzluklarla karşılaşılabileceğini vesaire anlatmak zorundasınız ki düzgün bir imalat aşamasına girilebilsin. Sizin anlatmanız dışında, onun da anlamış olmasını ümit etmelisiniz tabii ki. 
Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki ‘işi ehline verin!’

ghjjh

Yukarı