Ana içeriğe atla

bridgestone

LOGİTRANS 2019 VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ

12.11.2019 - 15:37

13-15 Kasım 2019 tarihleri arasında, lojistik sektöründe yıllardan beri devam eden tek fuar organizasyonuna şahit olacağız. Sektör dernekleri ve sektör basını tarafından desteklenen bu fuar, ulusal ve uluslararası lojistik sektörünü aynı çatı altında toplayan tek fuar çalışmasıdır. Desteklenmesi ve yaşatılması gereken en önemli aktivitedir. Büyük emeklerle düzenlenen bir sektör fuarında geçmiş yıllarda ülkemizdeki lojistik şirketlerinin geniş katılımı olurken; son yıllarda aynı heyecanı ve desteği göremiyoruz. Lojistik sektöründe çalışan ve sayıları yüzlerce olan şirketlerimizin bu çalışmada yer almamasının iki nedeni vardır. Birincisi işleri yolundadır, firmaların tanıtıma, reklama, pazar yaratmaya, yeni müşteriye, pazardaki konumunu yükseltmeye ihtiyacı kalmamıştır. Rekabet baskısı bitmiştir. Büyümeye ve yayılmaya ihtiyaçları istekleri kalmamıştır. İkincisi de bugünü kurtarma telaşı başlamıştır, sadece içlerindeki yangını söndürmeye çalışmaktadırlar, yarın için bir iş planı yapılamamaktadır. Ağaç dikecek güçleri kalmamıştır. 
Lojistik sektörü geçmişte büyümüştür. Artan dış ticaret hacmi, artan milli gelir, artan üretim kapasitesi, artan harcama kapasitesi, büyüyen küreselleşme, ürün teminindeki kolaylık, ülke içindeki mal hareketini arttırmış, lojistik şirketler, taşımacılar araç filolarını büyütmüş, depo kapasitelerini arttırmış, şirketlerin eleman sayıları, ciroları son birkaç yıl içinde katlanmıştır. Pazardaki büyüme potansiyeli, kendiliğinden gelen müşteriler, geçmiş yıllarda fuarlara katılmayı zorunlu hale sokmuştur. 
Devir değişmiştir artık. Bugün için lojistik sektörünün sorunları; artan iş kapasitesi, büyüyen ölçeklerin getirdiği düşen kar marjları, karmaşık hale gelen müşteri taleplerini karşılayacak tecrübeli eleman eksikliği, Anadolu’ya da yayılan işlerin yönetimi için uzaktan yönetim zorluğu, tüm iş sürecini online şekilde yönetecek bilgi teknolojileri alt yapısı eksikliği olarak sıralanabilir. Yöneticiler geçmişte küçük ölçekli işlerini yönetirken, gelecekleri için plan yapacak zamanı kendilerine yaratabilirken, şimdi kurumsallaşma çalışmalarını yapmadıkları, profesyonel yönetici yetiştirmedikleri, bilgi sistemlerini doğru seçemedikleri ve kullanamadıkları için ortada oluşan yangını söndürmekle uğraşmaktadırlar. Yöneticilerin fuar ve kongrelere ayıracak zamanları kalmamıştır. 
Sektörde kurumsallaşmasını tamamlayan, büyük ölçekli, işlerini genişleyen iş yelpazeleri ile destekleyen, planlı çalışan, yapılanı ölçen ve bundan geleceğe dönük iş planları üretebilen lojistik şirketlerimiz, taşıma işleri organizatörlerimiz ve kargo şirketlerimiz de vardır. Gelecek 5 yılın altın şirketleri olarak her yıl cirolarını büyük oranda arttırmaya başlayan şirketlerimizi de büyük fırsatlar bekliyor. Ezilmeden, yok olmadan sürdürebilen bir büyüme bekliyor onları. Büyüğüz fuara ihtiyacımız yok görüşü içinde yaşamaktadırlar. 
Orta büyüklükte olan, bugünden tedbirini almayan, mevcut işinde yetersiz olan, tek tip iş yaptığı için müşterilerini kaybeden, yatırım gücü olmayan, gelecekte yaşanacak kıyasıya rekabette, pazar savaşında savaşacak silahı, mermisi kalmayan şirketlerimiz çoğunluktadır. Zorunlu olarak Ulaştırma Bakanlığı belgelerini almışlardır. Araç filoları için bankalara borçlanmışlardır. Müşteri Baskısıyla büyük, küçük bir depo teminine yönelmişlerdir. Bu tip kuruluşların da fuar ve kongreye ayıracak kaynakları ve geleceğe dönük güvenleri kalmamıştır.
2019 Türkiye’sinde  Lojistik sektöründeki mevcut durum budur. Fuarlar bir sektörün en belirgin göstergesidir. Katılan firmalar kadar ziyaretçilerin sayısı ve seviyesi de sektörün birer işaret olarak değerlendirilir. Bu haliyle Logitrans 2019 yapımcısı,  EKO MMI Fuarcılık Tic. Ltd. Şti görevini yapmış, bu yıl 13. kez düzenlenecek “Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarının yükünü üstlenmiştir.  15 Ekim rakamları ile yüzlerce şirketlik lojistik sektörü sadece 50 Türk firması ile fuara katılmaktadır. Bunların da bir kısmı merkezi yurt dışında olan yabancı şirketlerdir. Türk lojistik şirketleri sınıfta kalmıştır. Yangın söndürmekten derslere girememiş veya derslere katılmaları için gereken okuma yazmayı henüz öğrenmemiştir. Hepimize çok iş düşüyor. Yangını söndürmeyi profesyonellere bırakalım ve okuma yazmayı, yani lojistiği öğrenmeye başlayalım. Aksi takdirde arkadaşlarımızla, dostlarımızla görüşme fırsatını bulduğumuz fuar ve kongrelerden mahrum kalacağız. Başarılı bir gelecekten de.

dfs

Yukarı