Ana içeriğe atla

bridgestone

Lojistik sektöründeki çalışan kadınlarımız

21.03.2019 - 15:34

Gülşen Yelkenkaya

Lojistiği artık sadece yük taşıma işi olarak görmüyoruz. Depolama hizmetleri de eklendi taşımanın her iki ucuna.  Envanter kontrolü, dağıtım, geri dönüş hizmetleri ve katma değerli hizmetler de lojistik sektörünün çalışma alanı içine girdi. Çalıştığımız sektör bir erkek sektörü olarak başlamışken, artık kadınlar da yavaş yavaş rol alıyor.

 

Son 10 yılda lojistik sektörü renklenmeye başladı. Artık şirket amblemli üniformalar giyen sürücülerimiz, şirket logoları olan araçlar kullanıyor. Depolarda çalışanlar da önlüklerini, hatta üniformalarını giyiyorlar. Ayrıca, sarı veya turuncu yeleklerini giymetden, kasklarını takmadan depo içine girmiyorlar.

 

Misafirler de aynı kurallara uymak zorunda. Şirketler büyüyor. Büyüyen şirketler kurumsallaşma dediğimiz değişikliği yaşıyor. İşi küçükten başlatan şirket sahipleri, genel müdürlerini profesyonel ve tecrübeli üst düzey yöneticilerinden seçiyorlar.

 

KADINLARIN SAYISI DAHA DA ARTACAK

 

Kurumsallaşmanın gereği yeni departmanlar açılıyor ve yönetim önem kazanıyor. Yeni departmanlara artık kadın çalışanlar ve yöneticiler atanmakta. Muhasebe, insan kaynakları, bilgi işlem, finans, idari işler, halkla ilişkiler, satış, pazarlama gibi departmanlar, kadınların bu sektördeki yeni iş alanları.

 

Kadın arkadaşlarımızı birçok şirkette genel müdür, genel müdür yardımcısı, direktör, danışman, üst düzey yönetici olarak görüyoruz. Katıldığımız seminer, fuar, konferans ve zirvelerde daha fazla kadın katılımcıyla beraber oluyoruz. Üniversitelerden de lojistik bölümlerinde okuyan ve mezun olan çok sayıda kadın öğrencimiz var.  

 

Kadınların sayısı günden güne artacaktır. Gelecek yıllarda lojistik sektöründe çalışan daha fazla kadın göreceğiz. Bunun nedeni, çalışma şeklinde erkeklerle kadınların cinsiyetlerinden gelen farklılıklardır.

 

Özellikle üst yönetim pozisyonuna gelen kadınların, bir aracın nasıl çalıştığını ve ürünlerin depoda nasıl elleçlendiğini bilmek, yakından izlemek, dağıtım araçlarına binip süreci takip etmek gibi bir zorlukları kalmamıştır.

 

Kullandığımız ERP’ler, depo yönetimi, nakliye ve dağıtım yönetimi yazılımları artık online olarak ekranlarımızda neler olduğunu, planlananlardan sapma olup olmadığını an ve an grafiklerle ve uyarılarla bize göstermektedir.

 

RAPORLAMADA KADINLAR DAHA BAŞARILI

 

Kadın yöneticilere düşen şey, planlama yapmak, kontrol etmek ve süreç iyileştirmelerini düşünmek olmuştur. Bu da bir kadının bir erkekten daha kolay ve doğru yaptığı çalışmalardır. Daha iyi gözlem yapmak, sabırlı davranmak, hatalardan ders almak, çalışanlara doğruyu anlayabilecekleri dille anlatmak kadınların günlük hayatta karşılaştıkları yaşam şeklidir.

 

Raporlamalarda da kadınlar daha başarılıdır. KPI’ların planlanmasında, iş sonuçlarının alınmasında dikkatleri, yakın takipleri ve tarafsızlıkları ile en doğru kararları verebilmektedirler. Erkekler gibi güç yarışına girmemeleri de daha yumuşak bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Kadınların olduğu çalışma ortamlarında karşılıklı işbirliği ve anlayış artmaktadır.

                              

dfs

Yukarı