Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜRK ŞİRKETLER YENİ NESİL EKONOMİYE GEÇTİKÇE, KATMA DEĞERİMİZ ARTIYOR

23.12.2019 - 14:06

Teknoloji, sektörler arasındaki sınırları ortadan kaldırdıkça, şirketler de faaliyet alanlarını genişletmek,  iş ortaklarının sayısını artırmak ve sürekli olarak inovasyon çalışmalarına kaynak ayırmak zorunda kalıyor. Birbiriyle konuşan makinelerin üretim yaptığı, lojistik hizmetlerin mükemmelleştiği, yapay zekanın pazarlamayı kişiselleştirmeye yardımcı olduğu bir dünyada, yeni nesil bir ekonomi anlayışı doğmuş durumda. Bu da, akıllı sistemler, işbirlikleri ve kesintisiz bir biçimde AR-GE çalışması gerektiriyor.
Ülkemizde akıllı sistemlere büyük yatırım yapan kuruluşların başında Zorlu Grubu geliyor. Tekstilden, teknolojiye; enerjiden inşaata ve madenciliğe kadar çok geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Zorlu Grubu vizyonunu "geleceğin akıllı dünyası için katma değerli servisler üreten bir global grup haline gelmek" cümlesiyle tanımlıyor.
Katma değerli servisler üreterek yeni nesil ekonomideki payını artırmayı planlayan Zorlu Grubu akıllı dönüşüm çerçevesinde; akıllı ürünler, akıllı evler ve akıllı kentler için ürünler geliştiriyor. Ayrıca, geleceğin akıllı dünyasını şekillendirecek önemli hammaddelerden biri olan nikeli katma değerli hale getirerek elektrikli otomobillerde ve enerjinin depolanmasında da kullanılacak hale getirmek için yatırımlar yapıyor.

"AKILLI HAYAT 2030"
4-9 Eylül 2019 tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan IFA’da Türk kuruluşlar da gövde gösterisi yaptı. Dev bir alanda akıllı ürün ve hizmetlerini sergileyen Zorlu Holding’in CEO’su Ömer Yüngül ve Vestel ekibinden şirketin "Akıllı Hayat 2030" projesi kapsamında geliştirdiği yeni ürünler hakkında bilgi aldık.   Pek çoğu dünyada ilk ve tek kez Vestel tarafından gerçekleştirilen bu yeni tasarımlar, fuarı gezenlerin de ilgi odağı oldu.

20 YILDIR ARALIKSIZ İHRACAT ŞAMPİYONLUĞUNUN SIRRI KESİNTİSİZ İNOVASYONDA
Ömer Yüngül, sözlerine "Zorlu Holding 65 yılı aşkın bir süredir teknoloji ve inovasyondan beslenen bir kurum olarak Türkiye için değer yaratan yenilikçi işlere imza atmayı sürdürüyor. Katma değerli üretim anlayışıyla ile 155 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olmayı sürdürüyor"  cümlesiyle başladı.
Yüngül 16 bini aşkın çalışanı ve Dünya çapındaki 8 Ar-Ge merkezindeki 1600 mühendisiyle  katma değerli ürünler üreten Vestel’in kendi alanında 20 yıldır kesintisiz olarak ihracat şampiyonu olduğunun altını çizdi.
"Akıllı Hayat 2030 "vizyonu çerçevesinde Vestel City’i Türkiye’de Endüstri 4.0’a geçişi tamamlayan ilk fabrika yapmayı hedefledikleri söyleyen Yüngül, robotların ve insanların birlikte çalıştığı Vestel City’de üretimden tedarik zincirine kadar uzanan büyük bir akıllı dönüşüm yaşandığını anlattı.

155 ÜLKEDE "MADE IN TURKEY" AKILLI ÜRÜNLER
IFA 2019’da Vestel’in sergilediği yapay zeka bağlantılı ürünler büyük ilgi gördü.  Dünyanın en az enerji ve su tüketen ürünleri, otomatik deterjan siparişi veren çamaşır makinesi, vakum aparatıyla gıdaların ömrünü uzatan buzdolabı, sesle kontrol edilebilen buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi akıllı ürünlerle Zorlu Grubu  yeni nesil ekonomiye hazır olduğunu da ortaya koymuş oldu.

dfs

Yukarı