Ana içeriğe atla

apti

Üretimde verimlilik artışına çözüm: Nesnelerin İnterneti (IoT)

10.04.2019 - 14:44

20 yıllık bir geçmişi bulunan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) kavramı, teknoloji geliştikçe hayatımızın birçok alanına dokunmaya başladı. IoT’u kısaca nesnelerin birbirleri arasında iletişim halinde olması olarak tanımlayabiliriz.
Nesnelerin birbirleri arasında iletişime geçmesinin yolunun açıldığını son dönemlerde görmekteyiz. Mark Zuckerberg ve ekibinin üzerinde çalıştığı projeye göre, önümüzdeki dönemlerde yakınında modem bulunmayan nesneler de dronelar aracılığıyla birbirlerine bağlanabilecek.
Teknolojinin bir sonraki evresi olarak görebileceğimiz IoT’u yapay zekâdan ayrı düşünmemek gerekir.
Çevrimiçi ve gerçek zamanlı olması sebebiyle “nesnelerin interneti” kavramının ilk örneği 1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde karşımıza çıkıyor. Akademisyenlerin farklı alanlara kurdukları kameralı sistemle kahve makinesini görebilmelerini sağlayan sistem o dönemin koşullarında büyük bir buluş. 2001 yılına kadar kullanılan bu sistemin IoT sayesindeki son sürümünü merak ediyorum doğrusu. 
Ticari bir meta haline gelen IoT, son zamanlarda reklâmlarda da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Mesela, uzakta olsanız bile evinizin sıcaklığını ayarlama ve evde bir sorunla karşılaşıldığında (yangın, hırsızlık) haber verme imkânı (Nest, Dropcam, Ring, August), düzenli beslenmeniz gerektiğini size hatırlatan akıllı çatallar (Hapifork) ya da bahçenize neyi nasıl ekmeniz ve toprağı hangi aralıklarla sulamanız gerektiğiyle ilgili öneriler veren akıllı ürünler, (Edyn) nesnelerin internetle buluştuğu ve hayatımızı kolaylaştırdığı yalnızca birkaç örnekten biri.
Yalnızca günlük yaşantımıza değil, üretim sektöründe de verimi artıracak bir aktör olarak devrede olan IoT, buharlı makinelerle başlayan Sanayi Devrimi’ne en verimli dönemini yaşatacak gibi duruyor.
Endüstri 4.0 ile birlikte yeni kurulan akıllı fabrikalar, bu değişime ayak uydurmaya başladı. Fabrikada bulunan cihazların internet aracılığıyla iletişim halinde olmasına olanak sağlayan IoT sayesinde fabrikaların üretim performansı ve verimliliği en üst seviyelere çıkacaktır.
Özetleyecek olursak… BKM Express CEO’su Soner Canko’nun da dediği gibi yapay zekânın insanlığı ele geçireceği korkusuna kapılmak yerine, özellikle şirketlerin iş tecrübelerini ve çalışanlarını yapay zekâyla geleceğe uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda iş yapış şekillerini geliştirecek olan yapay zekâ ve IoT’u hayatımızın birçok alanında kullanmaya başlayacağımız günler yakın.

ghjjh

Yukarı