Ana içeriğe atla

bridgestone

Yerli ve yabancı zincir oteller her yıl artış gösteriyor

12.07.2019 - 11:10

Müberra Eresin
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı
 

Turizm sektöründeki sıkıntılara rağmen Türkiye, otelcilikteki cazibesini korumaya devam ediyor. Hemen hemen dünyanın tüm büyük otel markaları Türkiye’de faaliyet gösterirken, yerli ve yabancı zincirler de piyasadaki iddiasını sürdürüyor. Hem yerli hem yabancı zincir otellerin sahip olduğu otel sayısı ve kapasitesinin de her geçen yıl arttığını gözlemliyoruz. Türkiye’nin en büyük zincir otelleri aynı zamanda Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) de üyesi. 
TÜROB zincir oteller araştırmasına göre, Türkiye’de 67 otel zinciri faaliyet gösteriyor. Bunun 52’si yerli, 15’i yabancı otel zinciri. Zincir otellere bağlı olan 631 otelde oda sayısı ise 146 bin 440 adet düzeyinde bulunuyor. 
En fazla otel ve oda sayısında yabancı gruplar ilk 3’te yer alıyor. Oda sayısında Hilton Worldwide zinciri, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük zincir olarak öne çıkıyor. Bünyesinde Curio, Conrad, Waldorf, Hilton, Double Tree by Hilton, Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton markalarını bulunduran Hilton Worldwide’ın Türkiye’de toplam 12 bin 674 odalı 63 oteli bulunuyor. Wyndham Hotels, 76 otel sayısıyla tesis sayısında ilk sırayı aldı. Wyndham Grand, TRYP by Wyndham, Ramada, Hawthorn markalarının sahibi olan Wyndham’ın oda sayısı ise 11 bin 160 adet. Raffles, 
Fairmont, Sofitel, Pullman, 
Swissotel, Mercure, Novotel ve Ibis otellerinin sahibi Accor Grubu, tesis sayısı bazında ikinci sırada yer alıyor. Accor Grubu’nun 48 otelde toplam 11 bin 158 odası bulunuyor. 
Önceki yıllarda ağırlıklı olarak büyük şehirlerde otel açan zincirler artık resort bölgelerin yanı sıra Anadolu şehirlerine de ilgi gösteriyor. 
Öte yandan yerli zincirlerin yurt dışı faaliyetlerinin de giderek artması memnuniyet verici. Bu durum Türk otelcilik sektörünün uluslararası alanda da iddiasını artırdığını gösteriyor. 
Türk otelcilerin yurtdışında 21 ülkede toplam 7 bin 630 odalı 33 oteli faaliyet gösteriyor. 

dfs

Yukarı