Ana içeriğe atla

ayos

Odaklı ultrason ile ameliyatsız yüz germe

08.11.2017 - 14:46

Dermatolojik hastalıklardan bahseden Özel Aile Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sevgi Ekmen Çavuş, odaklı ultrason işlemi ve avantajları hakkında konuştu.

Bize kendinizden bahseder misiniz? Dermatoloji doktoru olmaya nasıl karar verdiniz?
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü mezunuyum.  Deri hastalıkları ve deride ortaya çıkan yaşlanma süreçleri her zaman ilgimi çeken konular oldu.  Bu ilgi alanım nedeniyle fakülteden sonra Dermatoloji İhtisası yapma kararı aldım. Dermatoloji ihtisasım süresince deri hastalıklarının tanı ve tedavilerinin yanı sıra, antiaging tedavi yaklaşımları, estetik dermatoloji ve kozmetik uygulamalar anlamında çalışmalarım oldu. Şu anda Bahçelievler Özel Aile Hastanesi’ nde dermatoloji ve ameliyatsız estetik uygulamaları alanında çalışmalarımı sürdürüyorum. 

Dermatoloji nedir ve hangi hastalıkların tedavisini gerçekleştirir?
Dermatoloji,  deri sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalı. Derimiz vücudumuzu saran; onu dış etkenlerden koruyan, ama aynı zamanda pek çok  metabolik işlevi de olan vücudumuzun en büyük organı.  Örneğin vücut ısımızı ayarlayarak bizi soğuk ve sıcaktan koruyor, toksik maddeleri ter ve yağ bezleri aracılığı ile dışarı atıyor, D vitamini sentezini gerçekleştiriyor. Deride ortaya çıkan hastalıklar çok farklı şekillerde prezente olabiliyor,  bebeklik çağından yaşlılığa kadar her yaş grubunda deri hastalıkları ortaya çıkabiliyor.

Dermatoloji alanında en bilinen rahatsızlıklar nelerdir?
En sık rastladığımız hastalıklar, alerjik deri hastalıkları, akne, sedef hastalığı, vitiligo, liken, pitriasis rose, derinin mantar hastalıkları, cilt lekeleri, deri benleri, egzamalar, siğiller, ürtiker, saç hastalıkları, tırnak hastalıkları ve cilt kanserleridir. Son dönemlerde özellikle yüz gençleşmesi, yaşlanmanın durdurulması konularındaki gelişmeler artık dermatoloji hekimlerini estetik dermatoloji alanına da yönlendiriyor. 

Dermatoloji klinikleri gelişen teknolojinin de etkisiyle artık sadece cilt hastalıklarında değil, birçok cilt gençliği ve güzelliği alanında da insanlara fayda sağlanmaktadır. Estetik amaçlı yaptığınız işlemlerden bahsedebilir misiniz?
Özellikle yaşam sürelerinin uzaması ile birlikte artık kadın-erkek tüm bireyler, özellikle iş hayatında aktif insanlar,  daha uzun süreli bir gençlik ve güzellik arzusundalar;  son teknolojiler ile geliştirilen yaşlanma karşıtı uygulamalar,  insanların daha genç ve daha zinde görünme isteklerini karşılamakta. Mimik kırışıklıkları için uyguladığımız nörotoksin tedavisi alın çizgilerini, kaz ayaklarını silerek daha genç ve dinamik bir yüz ifadesi yaratmakta;  zamanla ortaya çıkan  yüz çökmelerini dolgu tedavisi ile çözebiliyoruz. Kendi kanımızda aslında gençlik sırları saklı; PRP tedavisi deriyi gençleştiriyor, saç köklerine uyguladığımız zaman saç hücrelerini besliyor.  Deriyi soyma tedavileri,  vitamin enjeksiyonları, altın iğneli radyofrekans, lazer tedavileri ile deri kalitesini artırarak kırışıklık, leke, iz ve yaşlanma bulgularında belirgin iyileşme sağlayabiliyoruz.  Son dönemlerde özellikle yüz sarkmalarında ve gıdı sorunlarında odaklı ultrason tedavisi ile bozulan çene hattını tekrar restore edebiliyoruz.

Odaklı ultrason işleminden detaylı bahsedebilir misiniz? Hangi tedavilerde bu cihazı kullanıyorsunuz?
 Doubloterapi veya HİFU  olarak da bilinen ameliyatsız yüz germe tedavisidir. Yüksek yoğunluklu ses dalgaları; yaşla ortaya çıkan yanak sarkmalarında, kaş düşüklüğünde, gıdı sarkmalarında tek seanslık bir uygulama ile deriyi sıkılaştıran ve gerginleştiren bir tedavi imkanı sağlıyor. Bu teknoloji, aslında bir ultrason yöntemi, tıpta çok uzun süredir güvenle kullanılan bu yöntem, yeni gelişen teknolojiler ile deri sarkmalarında da kullanılır hale geldi, maksimum odaklanma noktasında termal enerjiye dönüşerek derinin üst tabakasına hasar vermeden;  SMAS denilen derinin asıcı bağ dokusu üzerinde ısı alanları oluşturuyor. Bu alanda yaklaşık 60 derecelik bir ısı oluşuyor. Bu ısı ile sarkmış cilt ve dokular yeniden toparlanır ve lifting etkisi oluşur. Cerrahi operasyona gerek kalmadan sarkmış cilt ve dokuları tekrar gerginleştirir. Yeni kollajen oluşumu tetiklenir, bu sayede cildin yüzeyindeki yaşlanma bulguları da azalır. Derinin alt tabakaları hedeflendiği için derinin üst kısmında yanma, kızarıklık, renk değişikliği, soyulma, pullanma gibi yan etkiler görülmez. Bu sayede ameliyat sonrası nekahat süresine gerek kalmadan doğal yüz liftingi sağlanıyor.
Derimizin altında deriyi gergin tutan dermiste kollajen lifleri ve deri altında SMAS tabakası bulunuyor. Yaşla beraber derimizde gerginliği sağlayan kollajen üretiminde azalma ortaya çıkar, 18 yaşımızda maksimum olan kollajen üretimi her yıl yaklaşık yüzde 1 oranında azalarak, gitgide deride gevşeme ve sarkma şikayetlerini ortaya çıkarır, bu gevşeme 30’lu yaşları takiben, yüz ovalini bozarak yanaklarda ve boyunda sarkma görüntüsü oluşturur. Deriyi uyaran ve yeni kollajen oluşumunu tetikleyen lazer, radyofrekans gibi yöntemler deride 3.5 mm derinliğe kadar inebilirken, Doubloterapi ile deride yaklaşık 4.5 mm derinliğe ulaşıp asıcı bağ dokusu olan SMAS tabakasının gerilmesi ve çene hattı ile yüz ovalinin yeniden oluşması sağlanıyor.

Bu işlemin hastalar için avantajı nedir?
İşlem muayenehane ortamında uygulanır, son derece konforlu bir uygulamadır, ortalama 30-45 dk sürer. İşlem öncesi uygulanan lokal anestezik kremleri takiben işleme başlanır. Hastada hafif ısınma hissi dışında rahatsızlık veren herhangi bir ağrı hissi oluşmaz. Hasta işlem sonrası iş ve sosyal hayatına hemen geri dönebilir. Yüz ovalinde gerilme etkisi yüzde 20 oranında, hemen işlem sonrasında ortaya çıkar, ancak esas beklenen etkiler kollajen oluşumuna bağlı olarak 3-6. Aylarda ortaya çıkar. Oluşan yüz liftingi ile daha genç daha gergin ve zinde, dinamik bir yüz ortaya çıkar.  Cerrahi olmayan, ameliyatsız, kesisiz, izsiz yüz germe işlemi olması nedeniyle oldukça popüler bir uygulamadır.  Özellikle 35-60 yaş aralığında sarkma şikayeti ortaya çıkan hastalar için son derece yüz güldürücü bir tedavi yöntemidir. Derimizin doğal iyileşme süreçlerini tetiklediği için, doğal yolla 5- 10 yaş gençleşme sağlanır ve tek seans olması en önemli avantajıdır. 

dfg

Yukarı