Ana içeriğe atla

ayos

AVRUPA’YA MİNİBÜS KÜLTÜRÜNÜ TAŞIYORUZ

12.06.2017 - 10:44

Karsan CEO’su Okan Baş, Jest, Atak ve Star’ı Avrupa’ya çıkarmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirterek, “Şu anda başta Fransa, Almanya, İspanya, İtalya olmak üzere minibüs kültürünü, ara ürünlere yönelik alışkanlığı Avrupa’ya taşıyoruz, ilerleyebilecek de çok mesafemiz var” dedi.

Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan’ın neredeyse Türkiye otomotiv tarihiyle eş 50 yıllık bir şirket olduğunu söyleyerek, “Karsan, sektörün en önemli şirketlerinden ve yüzde 100 Türk olmasıyla ön plana çıkıyor. Karsan’ın günümüze uzanan yolculuğunda önemli yapı taşlarından da biraz bahsetmek isterim. 1999 yılında Bursa/Hasanağa’da kurulan fabrika bu adımların en önemlilerinden. Hasanağa’daki tesisimiz oldukça modern yapısı, yüksek otomasyona sahip oluşu ve geniş bir yelpazeye hizmet vermesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla beraber Karsan, dönem dönem Renault, Peugeot, Hyundai gibi markalarla önemli projelere imza attı ve atmaya da devam ediyor. Bir bütün olarak sözkonusu projelerin Karsan’a ciddi bir tecrübe kattığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi. 

“YERLİ ÜRETİM JEST, ATAK VE STAR, ÖNEMLİ BİR ATILIM”
2009 yılında artık kendi ürünlerini tasarlama ve üretme sürecine giren Karsan’ın, sıfırdan yani tamamen beyaz bir kağıt üzerinde tasarladığı ve üretime geçirdiği ürünleriyle bu birikimini ortaya koymuş bir şirket olarak dikkatleri üzerine çektiğini belirten Baş, “Atak, Star ve mevcut Jest’in yerini alan Jest+, Türkiye ticari araç sektörü için önemli bir atılım diyebiliriz. Bu kapsamda, iki kollu bir yapıdan bahsedebiliriz. Bir tarafta kontrat bazlı üretim yapıyor stratejik ortaklıklar kuruyor ve onlara üretim yapıyor. Diğer taraftan ise ana üretici olarak Karsan’a yönelik tasarladığımız ve ürettiğimiz ürünler var. Özellikle son yıllarda kendi tasarladığı ürünlerini ortaya çıkaran Karsan, çok özgün araçlar piyasaya sürdü. Jest, Atak ve Star tamamen özgün tamamen bir ihtiyaca yönelik yapılmış ürünler” diye konuştu. 

“MÜŞTERİMİZİ KAPTAN KOLTUĞUNA ALDIK”
Mevcut Karsan Jest minibüsünün, satışa çıktığı ilk günden itibaren 5 bin adetlik bir satış başarısı yakaladığına değinen Baş, “Yeni Karsan Jest+, Jest modelinin başarılı özelliklerini devam ettirirken, detaylarda geliştirilmiş özellikleriyle ön plana çıkıyor. Jest’in, sürücü ve yolcular tarafından beğeniyle karşılanan özellikleri sürdürülürken, Jest+ ile bu başarı bir adım daha ileriye taşınıyor. Karsan Jest+’ın geliştirilme sürecinde, ‘kaptanlardan’, bayilerden ve yolculardan alınan geri bildirimlerin ön planda tutulması, Karsan’ın müşteri odaklı yenilikçi yapısını tekrar gözler önüne seriyor. Alçak tabanlı, engelli erişimine uygun ve 6 metrelik küçük mantığı ile yapılan Jest+,  mevcut Jest modelinin yerini alacak. Jest+’yı tasarlarken tamamen yolculardan ve kullanıcılardan alınan geri bildirimleri dinledik. Yolcuyu ve kullanıcıları kaptan koltuğuna aldık ve ‘Kaptanımız Sensin’ sloganıyla işe koyulduk. İşte bu yüzden modelimizin ismini Jest+ koyduk. Bir nevi yeni Jest+’yı yolcularımızla ve kullanan müşterilerimizle beraber yaptık” şeklinde konuştu.

“300 ADETLİK İHRACAT HEDEFİMİZ VAR”
Jest, Atak ve Star’ı Avrupa’ya çıkarmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirten Baş, “Avrupa normlarını karşılayan ürünlerimizle, pazarlama stratejimizi yeniden oluşturduk ve geliştirdik. Bizim ürettiğimiz araçlar, tamamen kendi pazarını yaratabilen araçlar. Bu nedenle, sözkonusu ürünlerimizi Avrupa’da göstermek ve tanıtımını sağlamak gerekiyor. Şu anda başta Fransa, Almanya, İspanya, İtalya olmak üzere minibüs kültürünü, ara ürünlere yönelik alışkanlığı Avrupa’ya taşıyoruz, ilerleyebilecek de çok mesafemiz var. Jest, Atak ve Star için bu sene Avrupa’ya da 300 adetlik bir ihracat hedefimiz var. Aslına bakacak olursak ilk sinyaller daha fazlasını da hissettiriyor. Tabi ki hali hazırda Dominik Cumhuriyeti’nden Yunanistan ve Macaristan’a birçok ülkelerde hali hazırda Karsan markalı ürünlerimiz bulunuyor. Geçtiğimiz yıl ihraç kayıtlı satışlar dahil 100 milyon dolarlık bir yurtdışı satış gerçekleştirdik. Ciromuzdaki ihracat payımız ise yüzde 60 oranında gerçekleşti. Bu payda Hyundai işbirliğimizin etkisi büyük” dedi.

ELEKTRİKLİ JEST MADRİD’E HAZIRLANIYOR
Karsan’ın elektrikli araçlara yönelmesine hız verdiklerini söyleyen Baş, “Bu kapsamda Jest’in elektrikli versiyonunu ilk kez Hannover Fuarı’nda sergiledik. Geçtiğimiz aylarda ise yine Karsan’ın Avrupa’ya açılım hedefleri doğrultusunda Madrid Belediyesi’nde elektrikli aracımızı gösterdik. Bu noktada Madrid Belediyesi, şehrin en yoğun ve turistik bölgesinde kullanmak üzere 18 adet araç ihalesi açacak. Biz de elektrikli Jest’i, Madrid’in tarihi sokaklarında göstermek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktada Madrid Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ilk test sürüşleri oldukça olumlu geçti. Bizler onların beklentilerinin fazlasını karşıladık. Madrid’de ihaleye giren araçlardan 12 saatlik bir performans bekliyorlardı. Bu sürekli sürüş değil, kendi parkurlarında 12 saatlik bir performans bekliyorlardı. Karsan olarak, Türkiye’de ürettiğimiz yerli elektrikli Jest’le onlara 18 saatlik bir performans verdik. Yani diğer rakiplerimizin yüzde 35 üzerine çıktık. Verimlilik, menzil ve tırmanma gücünde rakiplerimizin ilerisindeyiz. Madrid’den güzel sonuçlar bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“3 YILDA 900 ELEKTRİKLİ OTOBÜS ÜRETMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Bozankaya’nın  3 yıldan uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucu, üretim bandından 2014 tarihinde indirdiği ve batarya yönetim sistemini patentle tescillediği  elektrikli otobüsünün üretiminin, Karsan’ın Bursa tesislerinde yapılacağı bilgisini veren Baş, “Karsan’ın modern, esnek ve yüksek kalite standartlarında hizmet veren üretim tesisinde, 2017’nin sonundan itibaren 3 yıl süreyle 900 adet elektrikli otobüsün üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“180 BİN ADETLİK ABD POSTA SERVİSİ İHALESİ İÇİN DEVREYE GİRDİK”
ABD Posta Servisi’nin ‘Yeni Nesil Posta Dağıtım Aracı’ sürecine ilişkin sundukları teklifin ihale mercii tarafından kabul edildiğini belirten Baş, “Bu kapsamda ihale 
mercii tarafından şirketimize 6 adet prototip siparişi verildi. Biz 2017 yılının son çeyreğinde 6 adet aracın prototipini buraya teslim edeceğiz. Bu noktada bir önemli gelişme daha var. İhaleye giren şirketlerden birisi çekildi ve toplamda 5 adet firma kaldı. Biz Karsan olarak bu ihalede şansımızı azımsanmayacak kadar çok görüyoruz. Proje kapsamında 10 yılda 180 bin adede yakın araç alınacak” açıklamasını yaptı.

dfg

Yukarı