Ana içeriğe atla

apti

BRİSA, 100 ARAÇLIK BİR FİLOYA YILDA 1,7 MİLYON TL KAZANDIRIYOR

15.03.2019 - 10:35

BRİSA PAZARLAMA DİREKTÖRÜ EVREN GÜZEL: “BRİSA’NIN SUNDUĞU AKILLI HİZMETLERDEN FAYDALANAN 100 ARAÇLIK BİR FİLONUN YILLIK ORTALAMA KAZANCI 1 MİLYON 722 BİN TL. BU HİZMETLERİN TÜMÜNÜ TÜRKİYE’DEKİ TÜM FİLOLARA SUNDUĞU HESAP EDİLİRSE DE YARATILAN TOPLAM DEĞER 16,6 MİLYAR TL OLUYOR.”

Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri olan Brisa, Türkiye’de Endüstri 4.0’ın en güzel örneklerinden biri olan Aksaray’daki fabrikasına basın gezisi düzenledi. Çok az insanın çalıştığı ve üretimi tamamen robotların gerçekleştirdiği fabrika gezisinde basın toplantısı düzenlenerek Brisa’nın faaliyetleri hakkında da bilgiler verildi. 
Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel tarafından verilen bilgilere göre; küresel ağır ticari lastik pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyor. 2018’de yüzde 3 artışla 208 milyon adede ulaşan ağır ticari lastik pazarının gelecek 5 yılda toplam yüzde 9 artışla 228 milyon adede ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye’de ise son 5 yılda yüzde 7,9 büyüyen ağır ticari lastik pazarı, 2018’de bir önceki yıla oranla yüzde 2,4 daraldı ve satışlar 2,4 milyon adet olarak gerçekleşti. Yerel pazarda satış rakamlarının 5 yıl içinde toplam yüzde 16 artışla 2,8 milyon adede ulaşması bekleniyor.
Bu pazar şartlarında Brisa ticari ürün grubunda güçlü bir performans gösterdi. Şirket, daralan pazarda sahadaki güçlü varlığı, yeni nesil ürünleri ve müşterilerine sunduğu toplam değerler paketi ile pazar payı kazanarak her 3 lastikten birinde tercih edildi.

LASTİK SEKTÖRÜNDEN BEKLENTİLER DEĞİŞİYOR
Türkiye ağır ticari araç lastikleri pazarının geçtiğimiz sene yaşanan daralmaya rağmen güçlü bir potansiyel taşıdığını belirten Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, “Ağır ticari araç parkı son 10 yılda yüzde 12,7 büyüyen Türkiye’nin Batı ve Orta Avrupa Bölgesi’nde en büyük ticari araç parkına sahip olması da bu potansiyeli güçlendiriyor. 2018’de hem yenileme hem OEM (Orijinal Ürün Üreticisi) pazarının ilk tercihi olduk. Sektörde en güçlü araç üreticileriyle kuvvetli iş birliğimizi sürdürdük. Bridgestone, Lassa ve Dayton markalı Türkiye’de üretilen lastiklerimizde Yerli Üretim logosunu kullanarak bu uygulamayı sektörümüzde ilk hayata geçiren şirket olduk. Lassa ile sektörün lider markası konumumuzu güçlendirdik. Ticari lastik grubunda yüzde 82 yerli üretim oranına ulaştık. Dayton markamızın bölgesel segmentte yüzde 100’ünü İzmit fabrikamızda ürettik.” dedi. 
Sektörün kesintisiz yolculuk deneyimiyle yeniden şekillendiğini ifade eden Evren Güzel, “Otonom sürüş ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla başlayacak bu dönüşümle, lastik sektöründen beklentiler de değişiyor. Bu kapsamda, İzmit fabrikamızda yer alan ve belgelendirilen Ar-Ge merkezimizde daha uzun ömür, yakıt tasarrufu, yüksek yol tutuş ve çekiş kabiliyeti, düşük yuvarlanma direnci gibi teknik özelliklerde lastik geliştirmeye odaklanıyoruz. Diğer yandan filolaşmanın artmasıyla hizmetler de dönüşüm geçiriyor. Artık lastiğin yolculuğunu önceden tahmin edebilen sistemlere ihtiyaç artıyor ve odağımızda bu ihtiyaçlara yanıt vermek yer alıyor.” diye konuştu.

İŞ ORTAKLARINA VE FİLOLARA BÜYÜK KATKI
Akıllı hizmetleriyle ağır ticari sektörünün dönüşümüne öncülük ettiklerine değinen Güzel, “Ticari araç lastikleri sektöründe hizmet çeşitliliğimizle lideriz. Profleet filo yönetim çözümleri ile sunduğumuz toplam değerler paketi ile iş ortaklarımızın ve filo müşterilerimizin iş ve operasyon süreçlerinde verimliliğe, kârlılığa ve sürdürülebilirliğe önemli katkı sunuyoruz. Bugün Brisa’nın sunduğu akıllı hizmetlerden faydalanan 100 araçlık bir filonun yıllık ortalama kazancı 1 milyon 722 bin TL. Bu hizmetlerin tümünü Türkiye’deki tüm filolara sunduğu hesap edilirse de yaratılan toplam değer, 16,6 milyar TL oluyor.” ifadelerini kullandı.

MÜŞTERİLERİMİZİN SAHASINI KARIŞ KARIŞ EZBERLİYORUZ
Evren Güzel, tüm bu hizmetleri sahada güçlü bir ekiple gerçekleştirdiklerini belirterek “Sahaya hem aklımızı hem gönlümüzü koyuyoruz. 105 kişilik ekibimizle müşterilerimizin sahasını karış karış ezberliyoruz. Şimdiye dek toplamda 3 milyon lastikte ölçüm gerçekleştirdik. 2018’de 6 bin saha ziyareti gerçekleştirerek filolara en iyi çözümleri sunduk. 120 filo ile Profleet hizmetlerimiz kapsamında anlaşma gerçekleştirdik ve 600 yeni filo müşterimiz, lastikte Brisa markalarını tercih etti. Diğer yandan bireysel müşterilerimize özel uygulamalarla sahada omuz omuza verdik. ‘Yola Sağlam Çık’ projemizle uzun yol şoförlerinin sağlığı için Türkiye yollarına düştük, kamyon şoförlerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek yol arkadaşı olduk. 2019’da da Brisa, gönül bağını güçlendirerek liderliğini devam ettirecek.” diye konuştu. 

BRİSA, ‘PROFLEET’ İLE 360 DERECE ÇÖZÜM SUNUYOR
Brisa, sahadaki güçlü varlığı sayesinde filo müşterilerinin ihtiyaçlarını belirliyor ve özel olarak tasarladığı ‘Profleet’ hizmetleriyle 360 derece çözüm sunuyor. Filoların en büyük maliyet kalemleri olan yakıt ve lastikte fark yaratan hizmetleriyle lastik ölçümünden verimli ve güvenli sürüş eğitimlerine kadar birçok alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Filo müşterilerinin lastiklerini anlık izliyor, detaylı analiz ve yönlendirmelerle operasyonların sorunsuz yürütülmesine ve kârlılığın artmasına yardımcı oluyor. 
Evren Güzel, 2019’da da müşterilerinin ve iş ortaklarının verimliliğini artıran, operasyon süreçlerini iyileştiren ve maliyetlerini azaltan hizmetlerine yatırım yapmaya devam edeceklerini açıkladı. 

BRİSA’DAN TÜRKİYE’YE AKILLI FABRİKA
Brisa, Türkiye lastik sektörünün ilk akıllı fabrikası olan Aksaray Fabrikası’nda Endüstri 4.0 uygulamalarıyla lastikte otonom dönemi başlatıyor. 300 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Aksaray’daki teknoloji üssünde, yetkin bir iş gücüyle robotik çalışmalar, veri analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanılıyor.
İlk üretimlerin başladığı fabrika, tam kapasiteyle yılda 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam sağlayacak şekilde tasarlandı. Tam otomatik lastik transfer sistemi hayata geçirildiğinde fabrikada lastikler neredeyse yere hiç değmeyecek. Bu teknolojiyle geleneksel bir lastik fabrikasına göre stok devir hızında iki kat artış sağlanacak, sıfır hatalı ürün üretilecek. Bunu da enerjide yüzde 30 tasarruf ederek yapacak. 
Fabrikada üretim, sanal ortamda oluşturulan dijital ikiziyle uzaktan takip edilebiliyor. Herhangi bir soruna en fazla 2 dakika içinde müdahale edilebiliyor.
Akıllı makineler ve akıllı araçlarla fabrikada her gün 800 milyon veri akışı gerçekleşiyor. İzmit ve Aksaray fabrikasındaki çalışanlar, artırılmış sanal gerçeklik uygulamalarıyla sanal ortamda birbirlerine bağlanıyor.  

ghjjh

Yukarı