Ana içeriğe atla

ayos

ECO Start-Stop ile yakıt ekonomisi sağlayan araçlar

09.11.2017 - 09:40

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Direktörü Tufan Akdeniz, piyasaya sundukları yeni ticari araçların teknolojik donanım, konfor ve güvenlik düzeyleri hakkında bilgi verdi.    

Piyasaya sunmuş olduğunuz yeni ticari araçlarınızın teknolojik donanımından, konfor ve güvenlik düzeylerinden bahseder misiniz?
Bildiğiniz gibi Mercedes-Benz olarak pick-up dünyasına Kasım sonu itibariyle giriş yapıyoruz. Sağlam, dayanıklı, güçlü, fonksiyonel ve zorlu araziye uyumlu yeni yıldızımız, pick-up sınıfına has niteliklerle, tasarım, konfor, sürüş dinamizmi ve güvenlik gibi Mercedes-Benz’e özgü bütün özellikleri barındırıyor. Araçta, kaza anında çarpışmanın etkisini azaltan ön ve arka burulma noktalarıyla oluşan aracın sağlam gövdesi, yüksek güvenlik seviyesi için temel oluştururken, yedi adet hava yastığı ve iki adet çocuk koltuğu bağlantı noktası pasif güvenliği destekleyecek. Aktif güvenlik ise Aktif Fren Asistanı ve Şerit Takip Asistanı gibi elektronik sistemlerle sağlanacak. Römork çekmek için Elektronik Stabilite Programı, Hız Sabitleme Sistemi ve altı adet LED kümesi ile sınıfının en yüksek aydınlatma seviyesini sunan LED farlar standart olarak sunulacak. 

Peki, aracı performans ve tasarım olarak değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? 
Pazara güçlü bir giriş yapmaya hazırlanan Mercedes-Benz X-Class, çift çıtalı heybetli ön ızgaraya, güçlü duruşunu destekleyen uzun motor kaputuna ve uzun geniş farlara sahip. Aracımız; üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle sınıfının en zengin malzeme ve renk çeşitliliğini sunacak. Aracımız ayrıca kullanıcısına üç farklı donanım seviyesi, dört ve altı silindirli motorlar, arkadan itiş moduna da alınabilen dört tekerlekten çekiş veya sürekli dört tekerlekten çekiş, altı vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli otomatik şanzıman olmak üzere zengin bir çeşitlilik sunacak. X-Class, piyasada hem offroad ve hem de asfalt yol üzerinde etkileyici performans sunan ilk pick-up araç olacak.

Ticari araçlarda en önemli konulardan biri de sağlamış olduğu yakıt tasarrufu… Bu anlamda aracınızın ekonomik anlamda sağladığı avantajlar neler?
Mercedes-Benz marka araçların yakıt ekonomisi bakımından avantajlı olmaları aracın yüksek ikinci el değeri ile pazarda beğeni toplamasını sağlıyor. Mercedes-Benz X-Class aracımızda opsiyonel olarak ölçülü yakıt tüketimine önemli katkıda bulunan ECO Start-Stop fonksiyonu bulunuyor, bu da sürücü fren yapıp vitesi boşa alıp debriyajı bıraktığında, aracın durmasıyla birlikte motorun otomatik olarak kapanmasını sağlıyor.

Son olarak ticari araçlara dair yılsonu hedeflerinizi ve bu hedeflere yönelik izlemiş olduğunuz stratejilerinizi öğrenebilir miyiz?
Pazarın bu yılın sonunda geçen yıla oranla biraz daha büyüyeceğini düşünüyoruz. Biz de bu doğrultuda satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz. 

dfg

Yukarı