Ana içeriğe atla

ayos

Geçen yıla oranla satışlar yüzde 16,8 arttı

11.10.2017 - 15:35

“Bu sene karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarında minibüs segmentinde en yüksek satış adedine ulaşan ilk 2 marka arasındayız” açıklamasını yapan Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Direktörü Tufan Akdeniz, “Bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın ilk 8 ayına kıyasla satışlarımız yüzde 16,8 oranında arttı” dedi.  

Hafif ticari araç pazarındaki son durum hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
2016 yılının sonunda hafif ticari araç pazarı 226 bin civarında bir büyüklüğe sahipti. Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Grubu olarak biz de en yüksek satış adetlerine ulaşan ilk 3 marka arasında yerimizi aldık.     
Türkiye’deki 50. yıldönümümüzü kutladığımız bu önemli yılımızda yılın ilk 8 ayında ise 5 bin 475 adet araç satışı gerçekleştirdik. Ayrıca, bu sene karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarında minibüs segmentinde en yüksek satış adedine ulaşan ilk 2 marka arasındayız. Bu yılın ilk 8 ayında ise geçen yılın ilk 8 ayına kıyasla satışlarımız yüzde 16,8 oranında arttı.  
Pazarın bu yılın sonunda geçen yıla oranla biraz daha büyüyeceğini düşünüyoruz. Biz de bu doğrultuda satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.  Şu anda toplam hafif ticari araç pazarı 133 bin civarındadır. Sene sonu bu adedin geçtiğimiz senenin üzerinde olmasını beklemekteyiz.

“2017 YILI EKİM AYI İTİBARİYLE İLK X-SERİSİ ARAÇLARIMIZ TÜRKİYE’YE GELMEYE BAŞLAYACAK”                   
Hafif ticari araçlara yönelik yeni modellerinizden ve modellerin öne çıkan özelliklerinden bahseder misiniz?

2016 yılının Ekim ayında Mercedes-Benz Pick-up X-Serisi konsept aracımız Stockholm’de tanıtıldı. Yeni yıldız aracımızın dünya lansmanı ise 2017 Temmuz ayında Cape Town’da gerçekleşti. 2017 yılı Ekim ayı itibariyle ilk X-Serisi araçlarımız Türkiye’ye gelmeye başlayacak. Pick-up dünyasının yıldızı olmaya aday “Mercedes-Benz X-Serisi”, dört ve altı silindirli motor seçenekleriyle kullanıcılarına daha önce hiç deneyimlemedikleri bir sürüş keyfi sunacak. Araç, satış başlangıcıyla birlikte X 220 d (163 BG/120kW) ve X 250 d (190 BG/kW) olmak üzere, müşterilerine iki farklı motor alternatifi de sunacak. Mercedes-Benz X-Serisi, konfor odaklı süspansiyon geometrisi ve hava kanallı ön ve arka diskleri sayesinde off-road dışında kullanıcısına mükemmel asfalt sürüş performansını da sunan ilk pick-up araç olarak öne çıkacak.

Hafif ticari araç satışlarının artması için yapılacak yeni çözümler noktasında neler söyleyebilirsiniz?
Türkiye’de minibüs denince akla Sprinter geliyor. Tek noktadan hizmet anlayışımız ile müşterilerimizin araçlarını en iyi fiyatlarla takasa alıyor, cazip finansman seçenekleri ile müşterilerimizi bankaya göndermeden onlara ödeme kolaylıkları getiriyoruz. İkinci el alım satım faaliyetlerini yürüten Used1 şirketimiz ile müşterilerimizin 2. el araçlarını piyasaya göre en uygun fiyatlarla takasa alıyoruz. Araçlarımızı, her zaman müşterilerimizin yorum ve beklentilerine göre geliştirip, tasarlıyoruz. Bunların hepsi çok iyi yapıldığı sürece hafif ticari araç satışları da artacaktır.

dfg

Yukarı