Ana içeriğe atla

bridgestone

OPERASYONEL KİRALAMA SEKTÖRÜ 2018’DE YÜZDE 12 KÜÇÜLDÜ

21.01.2019 - 09:43

TOKKDER BAŞKANI İNAN EKİCİ: “ARAÇ KİRALAMA SÖZLEŞMELERİNİN TL CİNSİNDEN YAPILMASININ ZORUNLU HALE GELMESİ, PARA PİYASALARINDA YAŞANAN SIKIŞIKLIK VE KREDİ MALİYETLERİNİN YÜKSEK OLMASI SEBEBİYLE SEKTÖRÜMÜZ 2018’DE YAKLAŞIK YÜZDE 12 KÜÇÜLDÜ.”

TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, sektörün 2018 performansını ve 2019 ile ilgili beklentilerini, Hizmetix’e değerlendirdi. 

Öncelikle 2018, araç kiralama sektörü açısından nasıl geçti?
2018’de dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, maalesef hayatımızı oldukça zorlaştırdı. Global arenada yaşanan ticaret savaşları ve jeopolitik gelişmeler, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini zora soktu. ABD’nin bir süredir uyguladığı para politikaları neticesinde oluşan global likidite bolluğu dönemi sona erdi. Ülkemiz de elbette bu gelişmelerden nasibini aldı. Özellikle yılın ikinci yarısında Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısındaki önemli değer kaybı, tırmanan enflasyon, para piyasalarında yaşanan sıkışıklık ve yükselen kredi faiz oranları ticari hayatı olumsuz etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.

Şirketler bu dönemi yara almadan atlatabilmek için neler yaptı?
Şirketler bu dönemi en az hasarla atlatabilmek için maliyetlerini önemli ölçüde düşürmeye, zaten sınırlı olan kaynaklarını ise mümkün mertebe verimli kullanmaya çalıştı ve çalışıyor.

415 BİN ADETLİK ARAÇ PARKI İÇİN YOLA ÇIKMIŞTIK AMA…
Sektörünüz çeşitli zorlukların yaşandığı 2018 hedeflerini ne kadar yakalayabildi? 

Operasyonel kiralama sektörü, geçen 9 yılda her yıl yüzde 10-15 seviyesinde büyüme kaydetmişti. 2017’yi 366 bin adetlik araç parkıyla kapatan sektörümüzün 2018 sonunda 415 bin adetlik araç parkına ulaşacağı öngörüsüyle yola çıkmıştık. Ancak ekonomimizde yaşanan olumsuzluklar, eylülde yapılan düzenlemeyle araç kiralama sözleşmelerinin TL cinsinden yapılmasının zorunlu hale gelmesi, para piyasalarında yaşanan sıkışıklık ve kredi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle sektörümüz 2018’i yaklaşık yüzde 12’lik küçülmeyle tamamladı. Ekonomik durumun sektörümüzde bir süre durgunluğa sebep olacağı aşikâr. Fakat bu durum geçicidir.

2019 ile ilgili beklentileriniz neler? Sıkıntılı durum sizce ne zaman geçer?
Operasyonel kiralama sektörünün 2019 sonundan itibaren yine büyümeye geçerek 2020 sonunda yaklaşık 375 bin adetlik araç parkına ulaşacağını düşünüyorum. Ticari araçların kiralanmasının önündeki engellerin kaldırılması durumunda sektörümüzün büyüme ivmesi daha da artacak, dolayısıyla operasyonel kiralama sektörünün ekonomimize katkısı çok daha fazla olacaktır. 2018 ekonomik daralması başladığında, kısa dönem araç kiralama sektörü mevsimsel yatırımlarını tamamlamış olduğu için, sektör operasyonel kiralama sektörüne kıyasla daha dengeli ve iyi bir sene geçirdi. Son 4 yılda yıllık yüzde 15 ortalamayla büyüyen kısa dönem araç kiralama sektörünün araç parkı, 2018’de 2017’ye göre yaklaşık yüzde 7 büyüdü. 2019’da ise kısa dönem araç kiralama sektörünün çok fazla araç yatırımı yapmayacağı kanaatindeyim. Bu sebeple kısa dönem araç kiralamada araçları elde tutma süreleri 7-8 aylardan 12 ay ve üzerine çıkacaktır. Turizmde beklenen yüksek artışlar da göz önüne alındığında, 2019’u verimlilik tabanına oturtulmuş kârlı ve dengeli yönetim için bir fırsat yılı olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

dfs

Yukarı