Ana içeriğe atla

ayos

OYDER:YABANCI YATIRIMCININ GELMESİ İÇİN OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE 1.5 MİLYON ADETLİK SATIŞ GEREKİYOR

26.07.2021 - 18:06

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, Türkiye’nin, üretimde ilk beşte olduğu sırlamasını ilk üç sıraya çekmek için zorlaması gerektiğini ve yeni yabancı yatırımcıyı çekmesi için iç pazarın 1,5 milyon adetlik satışlara ulaşması gerektiğini söyledi.
 

Turgay Mersin, Türkiye’nin kalifiye iş gücü, yan sanayisi ve lojistik konumuyla otomotiv sektöründe oldukça önemli bir noktada olduğunu ve sahip olduğu genç nüfusla büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. “Otomotivde yatırım için iç pazar çok önemli. Yeni yatırımcıları çekmek için iç pazar satışlarını 1,5 milyon adede taşımanın yollarını aramalıyız. Hem insan kaynakları, hem de plaza olarak otomotiv yetkili satıcılarının yaptığı yatırımlar 1,5 milyon satış adedine göre olan yatırımlardır. Bu nedenle Türkiye’nin lokomotif sektörünü devletimizin desteklemesi lazım” diyen Mersin sözlerine, “Türk otomotiv pazarının ivmelenmesi için öncelikle vergi dilimlerinin güncellenmesi lazım. ÖTV baremlerinin güncellenmesi ve arkasından gelecek kalıcı hurda teşviği ile birlikte ekonomimizi istikrarlı ve stabil hale getirmemiz gerekiyor. Bunlar yapıldığı takdirde Türk otomotiv pazarı 1,5 milyon adetlere ulaşır ve arkasından da yeni yabancı yatırımcıların dikkatini çekeriz. Yabancı yatırımcı iç pazar için gelecektir. Bunun yanında yatırım teşvikleri için devletimizin yapacağı atılımlar da mutlaka olacaktır. Böylelikle hem istihdama büyük katkı sağlanacak aynı zamanda da ekonomik olarak büyük katma değer ortaya çıkacaktır.” ifadeleriyle devam etti.

BDDK’nın aldığı taksitlendirme kararının sonuçlarını temmuz ayıyla beraber görmeye başlayacağımızı belirten Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, alınan karardan cayılması gerektiğini, otomotiv sektörüyle bir çok sektörün de etkileneceğini vurguladı. Pazarın 800 binin üzerinde bir kapanış göstereceğini tahmin eden Mersin, eylül ayında faizlerde düşüş gerçekleşmesi halinde tahmin edilen adetlerin aşılabileceğini belirtti.

dfg

Yukarı