Ana içeriğe atla

ayos

PİRELLİ CEO’SUNDAN ‘KIŞ LASTİĞİ’ UYARISI

17.11.2016 - 10:36

Pirelli Otomobil Lastikleri CEO’su Livio Magni, Pirelli olarak, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğünde 7 farklı avantajından ötürü tüketicilere kış lastiği kullanmalarını tavsiye ettiklerini ifade ediyor.

Pirelli Otomobil Lastikleri CEO’su Livio Magni, sektörün en önemli gündem maddelerinden birisinin kış lastikleri ve yol güvenliği olduğunu belirterek, “Özellikle +7 derecenin altındaki soğuk hava koşullarında esnekliğini kaybeden yaz lastikleri yerine kış lastiği kullanımı güvenliğin başlıca unsurlarından biri. TÜİK’in açıklamalarına göre, Türkiye’de her yıl gerçekleşen trafik kazalarının yaklaşık 20 bin adeti ıslak, karlı ve buzlu zeminde meydana geliyor. Lastiklerin aracın yol ile temas eden tek noktası olduğunu düşünüldüğünde, yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği kullanımını zorunlu kılan uygulama, güvenlik ve bilincin artmasında büyük önem taşıyor” dedi.

“BİLİNÇ ARTTI AMA İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL”
Türkiye’de özellikle doğru lastik seçimi ve lastik kullanımı gibi konularda bilincin, geçmiş yıllara oranla önemli seviyelerde artış sağlasa da, olması gereken düzeye henüz ulaşamadığına değinen Magni, “Devlet kurumları ve sektördeki firmaların bilinçlendirme kampanyalarının da etkisiyle sağlanmaya çalışılan bu algının süreklilik arz ederek artırılması esastır. Özellikle kış lastikleri konusunda yıllardan beri bir sorun haline gelen kış lastiği kullanımı, yapılan düzenlemeler ve yasalarla artık tüketicilerin de kabul ettiği bir durum haline geldi. 01 Aralık - 01 Nisan tarihleri arasında yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği kullanımını zorunlu kılan uygulama kapsamındaki denetimlerin inanılmaz faydalı ve araç kullanıcılarının da bu konuya önem vermeleri gerekiyor. Ancak yine de bu çalışmaların devamlılığının sağlanması, özellikle geleceğin araç kullanıcısı gençler ve çocuklara yönelik olarak, konunun aslında hayati önem taşıyan bir güvenlik unsuru olduğunun ve çözümünün hep birlikte hareket etmekten geçtiğinin verilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu. 
Pirelli olarak, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğünde 7 farklı avantajından ötürü tüketicilerine kış lastiği kullanmalarını tavsiye ettiklerine işaret eden Magni, “Bu avantajlar; güvenlik, fren mesafesi, kızaklama, performans, özgürlük, pratiklik ve lastiklerinin kullanım süresinin uzaması. Özel olarak düşük sıcaklıklar için geliştirilen kış lastikleri, kaygan yolda daha kısa fren mesafesi sağlarken, aynı zamanda yaz lastiklerindeki hızla gitmenizi sağlayarak sürücüye performans sunuyor. Kış lastikleri derin blokları sayesinde kaygan zeminlerde daha iyi yol tutuş sağlayarak virajlarda da savrulmayı önlüyor” şeklinde konuştu. 

“GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİNE SAHİBİZ”
Pirelli olarak oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarının altını çizen Magni, sözlerine şöyle devam etti: “Pirelli’deki kış lastikleri çeşitlerini spor araçlar ve lüks sedanlar için tasarlanmış lastikler, şehir içi araçlar için tasarlanmış lastikler, ağır kış koşulları ve motorsporlarında kullanılan lastikler, SUV-4x4’ler için tasarlanmış lastikler ve hafif ticari araç kış lastikleri olarak ayırmak mümkün.”
Magni, sektörle ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye ekonomisinin geçmişine baktığımızda ekonomik veya siyasi gelişmelerden kaynaklanan zor zamanların ardından hep bir toparlanma olmuştur. Ancak,  2015 yılından beri süre gelen küresel ve bölgesel sorunlar, ülkemizde ve çevre ülkelerde yaşanan terör olaylar ile lastiğe getirilen ek vergiler gibi etkenler sektörde dalgalanmalara neden oluyor. Ancak pazardaki yüksek performans, yani premium segment ve kış lastiklerine olan talep artarak devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye ekonomisine paralel olarak pazarda yine bir büyüme bekliyoruz. Bunun da ciro, karlılık ve ihracat gelirlerimizde artış sağlayacağını düşünüyoruz.” 

PIRELLİ KIŞ LASTİKLERİ
WINTER SOTTOZERO 3: Prestijli markaların orta ve büyük motora sahip otomobilleri için geliştirilen Sottozero 3, her türlü zorlu kış koşulunda üstün yol tutuşu ve güvenliği garanti etmesinin yanı sıra uzun lastik ömrü ile de dikkat çekiyor. 
WINTER 210-240-270 SOTTOZERO Serie 2: Seçkin spor ve lüks otomobiller için ideal çözüm. Performans, güvenlik ve çevreye saygı arasında en iyi uyum. RUN FLAT ölçüleri de bulunuyor. Sottozero Serie II yağışlı havalarda aracınızdan en iyi performansı elde etmenizi sağlar. 
WINTER SNOWCONTROL Serie 3: Karlı yollarda mükemmel çekiş ve fren performansı sağlar. Stabil yanal tutuşa sahip. 
SCORPION WINTER: Scorpion Winter modern SUV ve CUV araçlarına uygun olarak üst segment araçlar için dizayn edilmiştir. Sürücülere yüksek güvenlik sunarken; karlı, ıslak ve kuru zeminlerde dengeli ve kontrollü bir sürüşü garanti eder.

PIRELLI HAFİF TİCARİ ARAÇ KIŞ LASTİKLERİ:
CARRIER WINTER: Carrier winter, uzun kilometre performansı, ıslak ve karlı zeminde güvenlik ve düzenli aşınma özellikleriyle segmentinde iddialı bir pozisyona sahip. 3 geniş çevresel kanala ve açık omuz yapısına sahip yepyeni taban deseni ıslak zeminde üstün güvenlik sağlar. 

“AR-GE’YE CİROMUZUN YÜZDE 3’ÜNÜ AYIRIYORUZ”
Pirelli CEO’su Livio Magni, inovasyon anlamında Pirelli’yi rakiplerinden en ayıran özelliklerden birisinin Ar-Ge çalışmalarına cironun yüzde 3’ünü, premium segment cirosunun ise yüzde 7’sini ayırıyor olmaları olduğunu ifade ederek, bunun lastik sektöründeki en önemli oran olarak dikkat çektiğini kaydetti.

dfg

Yukarı