Ana içeriğe atla

ayos

SADECE TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN YENİ MERCEDES-BENZ KUZEY AMERİKA YOLLARINDA

18.11.2021 - 12:07

Kuzey Amerika pazarına özel olarak geliştirilen yeni Mercedes-Benz Tourrider, Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilip, ihraç ediliyor.

Yeni Tourrider, Mercedes-Benz markası olarak Amerika pazarı için Hoşdere’de üretilen ilk otobüs olmasının yanında, fabrikanın paslanmaz çelikten ürettiği ilk otobüs unvanını da kazanıyor. Sadece Kuzey Amerika pazarında satılacak olan yeni Tourrider’ın AR-GE kapsamlarının büyük bir bölümü Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası AR-GE Merkezi’nde geliştirildi. Hesaplama ve fi ziki testler ile validasyonu yapılan aracın uzun yol testleri de Mercedes-Benz Türk AR-GE ekibinin sorumluluğunda Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirildi. İki farklı kokpit, çok sayıda yenilikçi sürüş destek ve güvenlik sistemine sahip olan yeni Mercedes-Benz Tourrider, Top Sky Panorama cam tavan gibi benzersiz özelliklere sahip. Yeni Mercedes-Benz Tourrider, yaya algılama özelliğine sahip Active Brake Assist 5 (ABA 5) ile donatılan ilk otobüs. Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün konuyla ilgili; “Dünyanın en modern otobüs üretim merkezlerinden biri haline gelen Hoşdere Otobüs Fabrikamızda sadece Kuzey Amerika pazarında satılacak olan Mercedes-Benz Tourrider’ı üreterek birçok ilke imza atıyoruz. Karoserisi paslanmaz çelik malzemeden üretilen Mercedes-Benz Tourrider için Hoşdere Otobüs Fabrikamızda yeni bir üretim binası inşa ettik. Yeni Tourrider ile birlikte; Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikamızda araca özel oluşturulan üretim bandı ile ilk defa paslanmaz çelikten bir otobüs üretiliyor. Sadece üretimle sınırlı kalmayıp Mercedes-Benz Tourrider’ın AR-GE faaliyetlerinde de önemli sorumluluklar üstlendik. Daimler dünyasında Avrupa’da en fazla otobüs üreten ve aynı zamanda   AR-GE faaliyetlerinde de kapsamlı yol testlerini gerçekleştiren fabrikamız, ülkemizde istikrarın sembollerinden biri oldu. Üretimin yanında ürün geliştirme ve teknoloji alanlarına da önemli yatırımlar yaparak pek çok ilke imza atıyoruz ve tüm dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz. Bugüne kadar aldığımız sorumlulukları başarıyla yerine getirerek hem yerel hem de küresel olarak yeni görevlerle yolculuğumuzu sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

Yeni Mercedes-Benz Tourrider: Türkiye’den Kuzey Amerika Yollarına

Ürün kalitesine yüksek önem veren Kuzey Amerika pazarının ihtiyaçlarını tüm modellerinde karşılayan Mercedes-Benz, Tourrider Business ve Tourrider Premium olmak üzere iki versiyon sunuyor. Yeni        Mercedes Benz Tourrider, 13,72 metrelik (özel darbe emici tamponlarla 13,92 metre) uzunluğu, üç dingili ve yüksek tavanıyla yollara çıkıyor. Yolcu otobüslerinin “Business Class” versiyonu olarak konumlandırılan Tourrider Business, yüksek beklentileri karşılamak üzere geliştirilen bir yolcu otobüsü. Tourrider Premium ise “lüks bir yolcu otobüsü” olarak birinci sınıf yolculuk beklentilerini karşılıyor.

dfg

Yukarı