Ana içeriğe atla

ayos

SON 10 YILDA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK

12.06.2017 - 10:46

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 50 yılda olduğu gibi, son 10 yılda da önemli yatırım kararlarını hayata geçirdik” dedi.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk olarak Türkiye’de faaliyet gösterdikleri 50 yılda olduğu gibi, son 10 yılda da önemli yatırım kararlarını hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Son 10 yıldaki önemli yatırım hamlelerinden biri, 2007 yılında Davutpaşa Fabrikamızı kapatarak otobüs üretiminin tamamını Hoşdere Fabrikası’na kaydırmamız oldu. 2009 yılında ise ikinci el kamyon ve otobüs satış merkezlerimiz olan Truck Store ve BusStore’u kurduk. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 1 milyon Euro tutarında yatırımla kurulan Yeni Atık ve Enerji Yönetimi Sistemi, 2011 yılında faaliyete geçti. 2013 yılında Mercedes-Benz Türk’ün, Daimler’in Küresel IT Hizmetleri Merkezi olacağı açıklandı ve bir yıl sonra biz de bu alandaki yatırımlarımızı hızla yapmaya başlayarak merkezimizi kurduk” dedi.

“MAYISTA AR&GE MERKEZİ’NİN TEMELİNİ ATTIK”
2016 yılında, son yılların en büyük yatırım hamlesini yaparak Aksaray Kamyon Fabrikası’nın üretim ve istihdam kapasitesini 2018 yılı sonuna kadar ikiye katlayacak 113 milyon Euro’luk yatırım kararını açıkladıklarına değinen Sülün, “50. kuruluş yıldönümümüzü kutladığımız bu yılın Mayıs ayında ise Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 2018 yılında faaliyete başlayacak Ar&Ge Merkezi’nin temelini attık. 
Bugüne kadar 1 milyar Euro’yu aşan yatırımlarımızla Daimler’in global ağında yerimizi gün geçtikçe güçlendiriyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak, 2016 yılında da otobüs pazarında 48 yıldır, kamyon pazarında ise 14 yıldır devam eden liderliğimizi koruduk” diye konuştu.

“KAMYON VE ÇEKİCİ ÜRÜN GAMIMIZI YENİLEDİK”
Sektördeki gelişmelere bakıldığında özellikle son yıllarda artan teknolojinin göze çarptığını belirten Sülün, “Türkiye, geçtiğimiz yıl ticari araç sektöründe Euro 6 normlarına geçiş yaptı. Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası, geçen sene Mayıs ayında kamyon ve çekici ürün gamını yeniledi ve mevcut olan çekici, nakliye, inşaat ve dağıtım araçlarının yerine Euro 6 dünyasında yepyeni ürünler geliştirildi. Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen Travego geçen sene Nisan ayında, şehir içi otobüs modeli Conecto ise yine geçen sene Eylül ayında Euro 6 standartlarına göre tamamen yenilendi” şeklinde konuştu.

“FİRMALAR ARASI REKABET HIZLA ARTIYOR”
Dünyada otomotiv ve otomotiv yan sanayinin gün geçtikçe gelişen ve ülke ekonomileri için önem arz eden bir sektör haline geldiğine işaret eden Sülün, şöyle devam etti: “Bu sektörde firmalar arası rekabet hızla artıyor ve buna bağlı olarak verimlilik artışı, kaynakların etkin kullanımı, idari ve teknik organizasyon ile Ar-Ge yapılanmasının gücü büyük önem kazanıyor. Bu kapsamda Ar-Ge’ye yatırım, kalite yönetimi, ana ve yan sanayi arasında işbirliğine dayanan ilişkiler, nitelikli iş gücü istihdamı, esnek üretim yöntemlerinin uygulanması başarıya erişmekte en önemli faktörler olarak ortaya çıkıyor.” 

AKSARAY’DAN DÜNYAYA TEKNOLOJİ İHRACI
Global şirketlerin üretim yaptıkları ülkeleri bilen, tanıyan, yerel potansiyel ve yeteneklerin farkında olan ekiplerini güçlendirdiğini ifade eden Sülün, “Mercedes-Benz Türk olarak biz de ana şirketimiz Daimler AG’nin global ilkelerinden ve planlamalarından ödün vermeden yerel potansiyelin güçlendirmesi konusunda çalışmalara odaklanıyoruz. Bu doğrultuda Daimler AG’nin global Ar&Ge ağı içerisinde ‘Yetkinlik Merkezleri’ oluşturma stratejisine bağlı olarak Hoşdere Otobüs Fabrikası ile Aksaray Kamyon Fabrikası tesisleri içinde Ar&Ge merkezleri kurarak yeni sorumluluklar üstlendik. Biraz önce de belirttiğim gibi, 12 Mart 2017 tarihinde Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yeni Ar&Ge Merkezimizin temelini attık. Aksaray Kamyon Fabrikamızdaki Ar&Ge Merkezi, Daimler AG’nin Almanya, ABD, Meksika, Brezilya, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar&Ge merkezleriyle birlikte global ‘Yetkinlik Merkezleri’nden biri olacak. Böylece Aksaray ili de dünyaya teknoloji ihraç eden merkezlerden biri haline gelecek. Mercedes-Benz Türk olarak yarım asırdır Türkiye’ye ekonomisine de istihdam ve üretim alanında yaptığımız katkıların yanı sıra son yıllarda teknolojik üretim alanında da ülkemizi öne çıkaracak yatırımlar yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.  

dfg

Yukarı