Ana içeriğe atla

bridgestone

Yeni Jaguar Tasarım Stüdyosu Kapılarını Açtı

06.11.2019 - 15:59

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu Jaguar, Gaydon’da açtığı yeni stüdyosuyla gelecekteki yeni modellerinin tüm tasarım süreçlerini tek bir çatı altında topladı. Jaguar’ın 84 yıllık köklü geçmişinde ilk kez tek bir amaca yönelik olarak hazırlanan, hem iç mekân hem de dış tasarım ekiplerinin bir arada çalışmasına imkân veren yeni tasarım merkezi, Jaguar’ın gelecek modellerini şekillendirmek üzere hizmete açıldı.

Tasarım konusunda uzun yıllardır sahip olduğu liderliği, Whitley'de kapalı kapılar ardında özenle koruyan Jaguar, Gaydon Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nde amaca yönelik yepyeni bir stüdyoya taşındı. Jaguar, yeni nesil Jaguar araçlarını eskizden kil modellemeye, mühendislikten showroom’a gelinceye kadarki süreçte showroomlara getirecek büyüleyici yolculuğa benzersiz bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Dış ve iç tasarım ekipleri tasarım yolculuğunun altı aşaması boyunca (Eskiz, Kil Modelleme, Dijitalizasyon, Renk ve Materyaller, Teknik Dizayn, Model Üretimi) yaklaşık dört yıl içinde ilham verici ilk taslaktan, seri üretime hazır hale gelmiş otomobile gidene kadarki süreçte işbirliği yapıyor. Baştan sona her proje, bu altı aşamanın her birinde tüm işletme işlevleriyle entegrasyon sağlayan bir program yönetim ekibi tarafından denetleniyor.

 

Stüdyonun merkezinde yer alan Heart Space’i, iç, dış, renk ve malzeme ekipleri için oluşturulan özel çalışma alanları çevreliyor. Ayrıca Tasarım Görselleştirme ve Tasarım Teknik bölümleri de bu alanın etrafını saran diğer departmanları oluşturuyor. Jaguar’ın dizayn ekibi, dünyanın dört bir yanından gelen moda, saat yapımcılığı, spor ve video oyunu endüstrileri altyapısına sahip bir dizi tasarımcıdan oluşuyor. Bu farklı alanlardan gelen ekip Jaguar’ın ‘İngiliz ruhunu’, çağdaş materyaller ve süreçler kullanarak yorumlamasına yardımcı olacak. Bu işlemler sırasında, 20 farklı model üzerinde aynı anda çalışılmasına imkan tanıyan kil modelleme makineleri, sanal gerçeklik (VR) sistemleri ve “The Electric” olarak adlandırılan 11 metrelik 4K dijital ekran duvarı dâhil olmak üzere endüstri lideri bir dizi teknolojiden yararlanılıyor. 12.000 metrekarelik bir alana yayılan Yeni Jaguar Tasarım Stüdyosu, Whitley’deki eski tasarım merkezinden %33 daha büyük bir yapıya sahip.

 

Jaguar Tasarım Direktörü Julian Thomson: “Jaguar, tasarım odaklı bir marka olarak benzersiz bir mirasa sahip. Bu her zaman DNA'mızın temel direği olacak. Jaguar’ın kurucusu Sir William Lyons tarafından yaratılan tasarım değerleri ve felsefesinin korunmasıyla birlikte bu yeni bina müşterilerimiz için geleceğe yönelik en iyi otomobilleri tasarlamamızı sağlayacak. Tasarım ekibinde, otomotiv endüstrisinin karşılaştığı sorunları anlıyor ve bunlara uygun inovasyon ve yaratıcılıkla cevap verebiliyoruz. Yeni tesis, tüm tasarım ekibini tek bir yaratıcı alanda bir araya getiriyor. Gerçekten ilhamın etkileşimden ve işbirliğinden geldiğine inanıyoruz. Stüdyomuz en son teknolojilerle donatıldı, ancak daha da önemlisi, insan çeşitliliği ve Jaguar’a olan tutkumuz, sıra dışı olanı tasarlamamıza imkân tanıyor.”

dfs

Yukarı