19 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Finans Son Dakika

RIPPLE’IN DEĞERİ 36 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Kripto para piyasalarını hareketlendiren Ripple’ın piyasa değeri 36 milyar dolara çıktı.

XRP kripto piyasalarının adeta beyaz atlı şövalyesi haline gelirken öncelikle ABD’li düzenleyici baskılarını dengeledi ve piyasayı durgunluktan kurtardı.

13 Temmuz’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada karar çıktı. Yargıç, Ripple Labs’in kripto para birimi XRP’yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Bu kararın ardından XRP’nin fiyatı yaklaşık yüzde 80 arttı. MarketCap verilerine göre ise XRP’nin piyasa değeri 25 milyar dolardan 36 milyar dolara ve kripto pazar payı karardan önce yüzde 2’den yüzde 3,5’e yükseldi.

Kripto ATM ağı CoinFlip’in CEO’su Ben Weiss, “İlk defa, bu tokenlerin nasıl değerlendirileceğine dair yol haritamız var gibi görünüyor.” dedi. Genelde bir menkul kıymetten ziyade bir emtia olarak kabul edilen Bitcoin fiyatları olumlu Ripple mahkeme kararının ardından 13 ayın zirvesini yapmıştı. Ancak o zamandan beri 30.000 doların altına seyrediyor.

Ripple’ın dönüm noktası niteliğindeki zaferi, Bitcoin dışındaki kripto paralar olan altcoinler için daha geniş bir piyasayı harekete geçirdi. Çünkü sektör üzerindeki düzenleyici incelemelerin çoğu, bazı tokenlerin daha sıkı düzenlenmiş menkul kıymetler olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağına odaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir