13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Son Dakika Turizm

RUSLARIN SONBAHAR TATİL TERCİHLERİ

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Rus turistlerin sonbahar döneminde ülke içi ve yurt dışı tatil tercihlerini açıkladı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), ülkedeki tur operatörlerinin kadife sezon olarak tabir edilen sonbahar döneminde Rus tatilcilerin Krasnodar Bölgesi’nde tatil taleplerinin %20 oranıyla keskin bir şekilde arttığını bildirdi.

Tur operatörlerinin tatil fiyatlarında yaz sezonuna göre %10-30 oranında düşüş kaydettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Önümüzdeki kadife sezonunda Krasnodar Bölgesi’ne tatil talebinde 2022’nin aynı dönemine kıyasla ortalama %20 oranında bir artış kaydedilmiş, fiyatlardaki düşüşte talep artışına destek olmuştur.” denildi. 2023’te yurt dışı tatil maliyetlerinin sürekli olarak arttığı bir ortamda, Rusya’daki tatil köylerinin yoğun yaz sezonunda turist akışında artış kaydettiğine dikkat çeken RST, turistik altyapısının aşırı yüklenmesiyle bağlantılı olarak iç turizmde büyük fiyat artışı yaşandığının altını çizdi.

Raporda, Anapa ve Gelencik’te kadife sezonu için bölgedeki tatil köylerinin doluluğuna ilişkin tahminlerin rezervasyonlardaki artış dikkate alındığında geçen yılın %15 ila 30 daha üstünde olacağı vurgulanırken, aynı zamanda Rus gezginler arasında geç rezervasyonlara (varıştan bir hafta önce) yönelik eğilimin sürdüğü de eklendi.

Rusların gözdesi Türkiye

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği, Türkiye’nin Ruslar için en popüler tatil destinasyonları arasında liderliğini sürdürdüğünü bildirdiği açıklamasında, Rus tur operatörlerine göre ülke ekim ortasına kadar ilk sırayı koruyacağının altını çizdi. Birliğin paylaştığı açıklamada, Rusların yurt dışı tatilleri için gerçekleştirdiği tur alımlarında sonbahar rezervasyonlarının %48’ini Türkiye’ni oluşturduğu vurgulanırken, ikinci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) payının %18 olduğu aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir