Ana içeriğe atla

ayos

Ağrısız ve acısız varis tedavisi

06.09.2017 - 10:36

Daha çok kadınlarda rastlanan ve toplardamarın genişlemesiyle şişmesi anlamına gelen varis hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini MedIcal Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Ali Ümit Yener görüştük. Yener, varis hastalığının en önemli nedeni olarak genetiksel etmenleri gösterirken, hastalığın lazerle tedavi edilmesine dair bilgileri bizlerle paylaştı.

Öncelikle varis hastalığını tanımlar mısınız bizlere? 
Varis, toplardamarların genişlemesi anlamına gelmektedir. Geçmişi antik çağlara kadar dayanan varis hastalığı dünyadaki toplumların yüzde 15-25 ’inde görülmekteyken, ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda her 10 kişiden 1’inde varis hastalığı görülmektedir.

Hastalık daha çok kimlerde görülür? Risk faktörleri nedir?
Varis oluşması için en önemli risk faktörü kişinin ailesinde varis hastalığının olmasıdır yani varis hastalığının genetik yatkınlığı yüksektir. Ayrıca kadın olmak, uzun süreli ayakta kalmak veya kalmayı gerektiren işlerde çalışıyor olmak, şişmanlık ve hızlı kilo alıp-vermek, menopoz varis oluşması için zemin hazırlayan risk faktörlerinin başında gelmektedir.

Hastalığın belirtileri nasıldır?
Bacaklarda ağrı, yanma, zonklama, gece krampları olmakla beraber görüntü olarak damarlarda renk değişiklikleri olması varisin belirtileridir.

Varis hastalığına nasıl teşhis konuyor?
Varise öncelikle dikkatli bir muayene ile tanı konulmaktadır. Muayene sonrası radyolojik tetkik olan Doppler USG ile tanımız desteklenir. Varisli damarın çapı, varisin derecesi ve yapılacak işlemin boyutu Doppler USG tarafından net olarak belirlenmektedir.

Lazerle tedavi nasıl yapılıyor, başarı oranı nedir? Yöntemin avantajlarından bahseder misiniz?
Lazerle varis tedavisi, toplardamarın içerisine katater yerleştirilerek yapılan bir tedavidir. İşlem esnasında hastaya anestezi verilmemesi, buna rağmen hastanın ağrı çekmemesi ve varisli damarda hiçbir kesiğin olmaması bu işlemin en önemli avantajlarıdır. İşlem sonrasında hasta hemen ayağa kalkıp evine yürüyerek gitmektedir. Hastalarımız ertesi gün işlerine dönebilmekte ve böylelikle işgücü kaybı yaşamamaktadırlar.

dfg

Yukarı