Ana içeriğe atla

ayos

AMELİYAT SONUCUNA IŞIK TUTAN SİSTEM

15.12.2016 - 16:30

Ameliyat sırasında dokularda kan dolaşım bozukluğu olup olmadığı ameliyat sona ermeden, dakikalar içinde görülebilecek.

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın, 4 kamu hastanesine bağışladığı SPY Floresans görüntüleme sistemi sayesinde gerçekleştirilen mikrocerrahi operasyonların başarılı olup olmadığı, hastanın doku beslenmesine bağlı sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı aynı anda anlaşılabilecek. Problem sözkonusuysa cerrah tarafından hemen müdahale edilebilecek.
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağışlanan cihazın teslim töreninde konuşan Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, mikrocerrahi operasyonlarında operasyon alanının kan dolaşımının dokunun yada organın yaşaması için yaşamsal önemde olduğunu, bağışlanan SPY Floresans Görüntüleme ve Perfüzyon Değerlendirme Sistemi sayesinde operasyon sırasında yada sonrasında dakikalar içinde gerçek zamanlı olarak kan akımının doğrulanabileceğini ve beslenme bozukluğuna bağlı komplikasyonların önüne geçileceğini ifade etti. 
Özellikle uzuv kopmalı kazalar sonrası gerçekleştirilen uzun ve zahmetli operasyonlarda, uzvun iyileşebilmesi için dolaşımın sağlıklı olup olmadığının hemen anlaşılabileceğini ve uzvun beslenme bozukluğuna bağlı bir hasara maruz kalmasının önüne geçilebileceğini belirten Prof. Dr. Türker Özkan, kurtarılan uzuvların hastanın yaşam kalitesini ve üretime geri kazanılmasının oranını artıracağını kaydetti. Özkan, bu sistemin plastik ve rekonstrüktif cerrahi dışında meme cerrahisinden kalp damar cerrahisine, transplantasyon cerrahisinden onkolojik cerrahiye kadar bir çok farklı cerrahi alanda kan dolaşımı, safra yolları, lenfatik ve bazı tümörlerin görüntülemesinde de  kullanıldığının altını çizdi. 

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Sistemin zararlı bir ışın yaymadığını ve mobil olduğunu vurgulayan Özkan, bu sayede ameliyathane dışında da gerektiğinde acilde, yoğun bakımda poliklinik ya da hasta odasında kullanılabildiğini  sözlerine ekledi. 
Sistemi üreten Novadaq firmasının Türkiye Temsilcisi Volkan Uyanık da sistemin nasıl çalıştığını şu sözlerle anlattı: “Ameliyat sırasında hastaya damar yolundan bir madde veriliyor. Enjekte edilen 1-2 CC’lik madde dakikalar içinde ameliyat olan noktaya gidiyor, verilen maddenin yaydığı ışık insan gözü tarafından görülmese de SPY tarafından görülebiliyor. İlgili noktadaki dokunun ya da organın kan dolaşımı hemen gerçek zamanlı kontrol ediliyor. İlgili alana yayılıyor ve ışık gibi aydınlanıyorsa doku ya da organın kanlanıp beslenmesinde bir sorun olmadığı ve ameliyatla istenilen dokunun başarılı bir şekilde yerine dikildiği anlamına geliyor. Ancak madde ilgili alana yayılmıyor ve bölge karanlıksa bir kan akımı ve beslenme sorunu olduğu anlamına geliyor. Bu da cerrahımıza hemen, daha ameliyathanedeyken tekrar müdahale etme şansı veriyor. Bu sayede dokuda ya da organda beslenme bozukluğuna bağlı bir hasar oluşmadan müdahale etme imkanı tanıyıp doku ve organ kaybının önüne geçiyor. Ayrıca tekrar ameliyatları engelleyerek hastane bütçesine katkıda bulunuyor.”
TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, aynı sistemi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin dışında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ve Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne de bağışladı.

dfg

Yukarı