Ana içeriğe atla

ayos

Başarı için doğru hastaya, doğru bir ekiple, doğru yöntem uygulanmalı…

11.10.2017 - 15:52

Saç ekiminde uygun hastanın, uygun yöntemin ve uygun bir ekibin seçilmesinin önemli olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Op. Dr. Hilal Kurul, bu üçünün doğru seçilmesine bağlı olarak tedavinin başarı oranının da artacağını belirtti.

Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?
Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bayanlarda demir eksikliği, çinko eksikliği, kansızlık gibi kronik hastalıklar ve onkolojik hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar saç dökülmesine sebep olurken; erkelerdeki saç dökülmesinin en önemli sebebi ise genetiktir. Biz buna, “Androjenik” saç dökülmesi diyoruz. Androjenik hormonların etkisiyle erkelerde önde ve yanlarda dökülmeler olur. Fakat arka kısımda dökülme olmaz. Bu tip hastalar saç ekimi için uygun hastalardır diyebiliriz. Kronik hastalıklar, onkolojik ilaçlardan dolayı saç dökülmesi olanlar ve stres nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ekim için uygun değildir.

Saç ekimi için uyguladığınız yöntemlerden bahseder misiniz? Kaç tane saç ekim yöntemi var?
Yakın zamana kadar fut adı verilen yöntem kullanılmaktaydı. Saçlı derinin arkasından bir doku parçası çıkarılıyordu. Daha sonra bunlar küçük küçük parçalara ayrılıp transfer ediliyordu. Şu anda Fue dediğimiz teknik kullanılıyor. Bu teknikte 0,7 mm veya 0,8 mm çaplı özel cihazlarla saçlar tek tek alınıyor. Ekim yapılacak alana tek tek naklediliyor.

Operasyonun süresi hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Operasyon ne kadar sürüyor?
Normal şartlarda 2 saat alım, 1 saat kanal açma ve 2 saat kadar da ekim sürüyor. Zaman zaman verilen dinlenme, ihtiyaç ve yemek molaları ile ortalama 8 saati buluyor diyebiliriz.
Saç ekiminde başarı oranınız nedir?
Saç ekiminde uygun hasta seçilirse başarı oranı çok yüksekti. Önemli olan uygun hasta, uygun yöntem ve uygun ekiptir. Bunlar doğru seçildiği takdirde başarı oranımız çok yüksektir. Uygun hastadan kasıt, ekime uygun hastanın seçilmesidir. “Bu ne demektir?” diye sorarsanız eğer; fayda görecek hastanın seçilmesi çok önemlidir. Hastanın alın açıklığı çok aşırı değilse, verici alanı çok iyiyse fayda görme şansı yüksek ise bu hastanın saç ekimi için uygun hasta olduğu değerlendirilir. 2. faktör ise ekibin tecrübesi ve başarısıdır. Çünkü alım yaparken köklere zarar verilmemesi çok önemlidir. 3. faktör ise kanal açımıdır.  Diğer bir önemli husus ise kanal açarken yönlerinin doğru ve uygun açılarının verilmesidir. Kökleri ekerken kökleri kırmamak ve uygun yönde yerleştirmek başarılı bir sonuç elde etmenin olmazsa olmazıdır. Bunların sağlanması durumunda başarı oranı çok yüksektir.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Her konuda olduğu gibi sağlık sektöründe de profesyonel hazırlanmış ortamlar ve profesyonel ekip en önemli konudur. Saç ekimi için de bu saydıklarımız geçerlidir. Neticede saç ekimi de girişimsel işlemlerin yapıldığı bir tür ameliyattır. İşte tam da bu sebeple steril koşulların olduğu hastanelerde bilgili ve tecrübeli ekipler tarafından yapılmalıdır.

Saç ekimi yaptıran bir kişinin dikkat etmesi gereken noktalar neler?
Hastanın özen göstermesi gereken süre azami 10 gündür, ama dikkat etmesi gereken en önemli ve en kritik gün 1. gündür. İlk gün ekim yapılan yeri sağ sola çarpmaması ve üzerine yatmaması gerekir. Daha sonra hasta normal hayatına dönmektedir. 

dfg

Yukarı