Ana içeriğe atla

ayos

BELKİ DE BİRİLERİNİN YAŞAM UMUDUSUNUZ!

15.12.2016 - 16:42

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak anılıyor. Organ bağışına dikkat çekmek için düzenlenen bu hafta farkındalık oluşturmak adına da oldukça önem arz ediyor.

Ülkemizde birçok organ nakli bekleyen hasta olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu konuda ne kadar bilinçliyiz? Ya da organ bağışı bekleyen hastalar bu kadar fazlayken bağış oranının bu kadar düşük olmasının sebepleri neler? En önemli sağlık sorunlarımızdan biri olan organ nakli için ülkemizde 22 bin 159 böbrek hastası, 2 bin 218 karaciğer hastası, 2 bin 935 kornea ve 623 kalp hastası nakil için bekleme sırasında kayıtlı. Fakat nakil sayısı ise böbrek için 2 bin 589, karaciğer için 974, kornea için 2 bin 491 ve kalp nakli içinse 72. Organ nakli beklerken hayatını kaybedenlerin sayısı ise azımsanamayacak kadar fazla. 
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Cerrahi Tıp Bölümü Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabri Tekin, ‘Organ Bağışı Haftası’ kapsamında farkındalık oluşturmak adına önemli açıklamalarda bulundu. “Son yıllarda bağış oranı ve bilinçlendirmenin artması adına Sağlık Bakanlığımızın çok ciddi çabaları var” diyen Yrd. Doç. Dr. Sabri Tekin, “Bu amaçla hemen hemen her şehirde görevlendirilmiş organ nakli koordinatörleri var.  Bu kişiler sürekli olarak yoğun bakımlarla diyalog halindeler. Toplumsal bilinçlendirmeyi artırmak adına reklam ve diğer aktivitelere çok önem veriliyor. Ama buna rağmen organ bağışı ve bilinçlenme arzu ettiğimiz düzeyde değil. Hastaların önemli bir kısmı organ nakli şansını bulamıyor” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE HASTA BAĞIŞ BEKLİYOR
Türkiye’de kronik organ yetmezliğine bağlı olarak nakil bekleyen binlerce hasta olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Tekin, “Organ bağışı listelerindeki bu kişiler kadavra ya da canlılardan yapılacak bağışı bekliyor. Çoğunluğunu böbrek yetmezliği olan hastalar oluşturuyor. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan hastaların hayatlarını devam ettirmesi için diyaliz tedavisi gibi bir şansları var. Ama karaciğer ya da kalp yetmezliği gibi hastalıkları olan kişilerin böyle bir tedavi seçeneği yok. Bu türden hastalar maalesef gerekli organ bulunamadığı zaman adım adım ölüme yaklaşıyor. Listedeki hastalara cevap verebilmek için yeterince organ bağışı yok. Ülkemizdeki yıllık ortalama organ bağışı 500 civarında. Kalan hastaların sağlığına kavuşması için daha çok canlıdan yapılan nakil şansını değerlendirmeye çalışıyoruz. Ama Türkiye’de yapılan yıllık nakil sayısı maalesef bekleme listelerindeki her gün artan sayıyı karşılamaktan çok uzak. Hasta artmakta fakat listedekilerin çoğu nakil şansı bulamadıkları için hayatlarını kaybediyor” diye konuştu.
Sözlerine son olarak “Nakil şansını artırmak için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bütün sağlık çalışanları çok ciddi bir çaba içerisindeyiz” diyerek devam eden Yrd. Doç. Dr. Tekin, “Bizim nakil yapabilmemiz için de organ bağışının olması gerekiyor. Organ bağışı olmadığı zaman da bizim yapabileceğimiz bir şey kalmıyor” şeklinde konuştu. 

dfg

Yukarı