Ana içeriğe atla

ayos

CİLT SORUNUNDA HEMEN DERMATOLOĞA BAŞVURULMALI

11.04.2017 - 17:13

Özel Ataköy Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Semra Akıntürk Eroğlu, “Cildimizde herhangi bir sıkıntı belirdiğinde kendiliğinden geçmesini beklemek yerine mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekiyor” diyor.

Dermatoloji olarak Özel Ataköy Hastanesi’nin konumu hakkında neler söylemek istersiniz? Hangi tedavi ve cerrahi yöntemlerle ön plana çıkıyorsunuz?
Özel Ataköy Hastanesi Dermatoloji bölümü olarak ciltte görülen bütün hastalıkları ve aynı zamanda zührevi hastalıkların tedavisini uyguluyoruz. Kliniğimizde her türlü kozmetik işlemin uygulamasını da yapıyoruz.
Bunun içerisinde egzamadan sedefe, ben muayenesinden tırnak muayenesine kadar ciltte görülebilecek bütün hastalıklar yer alıyor. Hastanemizde ayrıca zührevi yani cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi, her türlü kozmetik işlem, botulinium toksin, dolgu, kimyasal peeling, lazer uygulamaları ve PRP tedavisi uygulanıyor.

Dermatoloji bölümüne en çok hangi şikâyetle başvuruluyor ve nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?
Kliniğimize son dönemlerde en fazla saç ve sakal dökülmesi ile strese bağlı egzama hastalığı nedeniyle başvuru yapılıyor. Onun dışında kozmetik uygulamalar yoğunlukta. Kozmetik uygulamaları içerisinde özellikle
PRP denilen işlemi yoğun olarak uyguluyoruz. Hastalık bazında ise saç ve sakal dökülmesi, sivilce (akne) ile stresle ilişkili egzama hastalığı en çok tedavi ettiğimiz hastalıklar içinde yer alıyor.

Cilt sağlığında insanlara önerileriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?
Her cildin insandan insana değişen kendine özgü bir genetik yapısı mevcut. Genel olarak baktığımızda vücudumuzun en büyük organı cilt ve birçok faktörden etkilenebiliyor. İnsan cildini ultraviyole güneş ışınları, dış etkenler, sigara ve alkol tüketimi, uykusuzluk, doğru beslenmeme gibi faktörler etkiliyor. O yüzden cilt bakımımızı yaparken mutlaka düzenli uyumak, düzenli spor yapmak, düzenli cildi temizlemek ve güneşten korumak büyük önem taşıyor. Cilt sağlığımızı korumak için yaşımıza ve cilt yapımıza uygun nemlendiriciler, temizlik, bakım ve güneş koruyucuları kullanmamız gerekiyor. Ayrıca cildimizde herhangi bir sıkıntı belirdiğinde kendiliğinden geçmesini beklemek yerine mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekiyor.

Lazer epilasyon konusundaki hizmetlerinizi öğrenebilir miyiz? Lazer epilasyonun avantajları nelerdir?
16 yaşından sonra bayan ve erkek bütün hastalarımıza lazer epilasyon uygulayabiliyoruz. Kıl tedavisi için gelen hastalarımızdan eğer yüzlerinde veya vücutlarının başka bir yerlerinde kıllanma varsa, birtakım testler istiyoruz. Eğer tetkiklerinde herhangi bir hormonal problem yoksa, hastalarımızı tedaviye alıyoruz.
Her türlü cilt tipine uygun olan kombin bir lazer cihaz kullanıyoruz.
Lazer epilasyonun en önemli avantajı; kadınlarda 7-8 seansta ve yüzde 80-90 oranında sonuç alınabiliyor. Erkek hastalarda ise kıl yapısı daha kalın olduğu için kıllar azaltılıyor ya da ince tüy haline getirilebiliyor.
Lazer epilasyon doğru ellerde uygulandığında herhangi bir yanma riski de olmuyor. Lazer için hazırlanan cihaz, epilasyon için sadece kıl kökündeki pigmenti tanıdığı için onun etrafındaki çevre dokulara zarar vermiyor. Lazer epilasyonun en önemli avantajı yan etkisinin olmaması.
 

dfg

Yukarı