Ana içeriğe atla

ayos

Diş Dostu Derneği’nden AVM’lere işbirliği çağrısı

07.03.2017 - 16:08

Diş Dostu Derneği, 4-13 Kasım 2016 tarihleri arasında CarrefourSA İçerenköy AVM’de ‘Minik Diş Dostları’ etkinliği düzenleyerek, diş sağlığı hakkında merak edilenleri ziyaretçilerle paylaştı. Diş Dostu Derneği, CarrefourSA’dan başka AVM’lerle de işbirliği yapmayı hedefliyor. 

CarrefourSA İçerenköy AVM, ‘Önce İnsan’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘Minik Diş Dostları’ etkinliği düzenledi. Diş Dostu Derneği işbirliği ile 4-13 Kasım 2016 tarihleri arasında her gün 12.00-19.00 saatlerinde düzenlenen etkinlikte, CarrefourSA İçerenköy AVM’nin minik ziyaretçileri, diş sağlığı eğitimini alarak ‘Minik Diş Dostu’ sertifikası almaya hak kazandılar.  
CarrefourSA İçerenköy AVM’de kurulan etkinlik alanında minik ziyaretçiler ilk olarak çeşitli boncuk, pul benzeri malzemeler yardımı ile diş keselerini tasarladılar. Etkinlik alanında oluşturulan ışıklı masalarda gelecekte olmak istedikleri meslek ile ilgili görseli çizerek diş perisine dilekte bulundular.
Minik ziyaretçiler ‘Dişimizi Temizleyelim’ bölümünde panoda yer alan kirli dişi temizleme aparatı yardımıyla fırçalayarak, temizlediler ve sağlıklı bir dişin nasıl görünmesi gerektiğini öğrenirken, hangi besinlerin diş dostu olduğunu da uygulamalı etkinliklerle deneyimlediler. 
Minik katılımcılar, çeşitli diş röntgenlerini inceleyebilecekleri alanda çekilmesi gereken veya çürük olan dişleri bulmaya çalışarak, ilerde karşılaşabilecekleri diş problemleriyle ilgili ön bilgiye sahip oldular ve diş telini tanıyarak, dişlerin üzerine nasıl tel takıldığını öğrendiler.
Diş Dostu Derneği işbirliğinde uzman ekip yardımıyla, dişlerin adını ve işlevlerini öğrenerek etkinlik alanı içersinde bulunan üç boyutlu diş maketinde dişlerin ağız içindeki yerlerini ve diş yapısı hakkında öğrendiklerini uygulamalı olarak tespit ettiler. Minik ziyaretçiler etkinlik alanında yer alan dev diş fırçaları ile doğru fırçalama tekniğini öğrenirken çok eğlendiler. 

ÇOCUKLARA UYGULAMALI EĞİTİM
Minik Diş Dostları etkinlik alanında çocuklar diş sağlığı eğitimini uygulamalı öğrenirken, panoya yerleştirilen diş hedeflerini vurmaya çalışırken çok eğlendiler. Özel tasarlanmış ‘Hayvanlar ve Dişleri’ bölümünde hangi dişin hangi hayvana ait olduğunu da keşfettiler. 
Minik ziyaretçilerin yaratıcılıklarını artıran, öğretirken eğlendiren ‘Minik Diş Dostları’ etkinliğinde çocuklar bu deneyimlerini mutlu dişler ile çektirdikleri  fotoğraf ve kendilerine verilen ‘Minik Diş Dostu’ sertifikası ile unutulmaz hale dönüştürdüler. 
‘Minik Diş Dostları’ etkinliğine destek veren diş hekimleri, Diş Dostu Derneği işbiliğinde 5-6 Kasım ve 12- 13 Kasım tarihlerinde CarrefourSA İçerenköy AVM ziyaretçileri ile biraraya gelerek, diş sağlığı hakkında tüm merak edilenleri paylaştılar. Proje Mersin ve Bursa’da  da aileler ve çocuklar ile buluştu.

dfg

Yukarı