Ana içeriğe atla

ayos

DÜNYA STANDARTLARINDA TANI VE TEDAVİ

17.01.2017 - 10:19

Ersoy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Hakan Levent Gül, “Ersoy HastaneleriNdeki Nöroloji uzman kadromuz Parkinson hastalığının tanı ve tedavi basamaklarının her birini dünya standartlarında uyguluyor” dedi.

Ersoy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Hakan Levent Gül, Parkinson hastalığının seyri ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi: 
“Parkinson hastalığı, beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı sonucu ortaya çıkar, ancak bu hasarın neden ortaya çıktığı bilinmiyor, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin bu hastalıkta rol oynadığı düşünülüyor. 
Hastalık 40-70 yaşları arasında, sıklıkla 60 yaşın üzerinde başlar. 55 yaş üzerindeki her 100 kişiden birinde görülür. PH sıklıkla sporadik olmakla birlikte, özellikle erken yaşlarda başlayanlarda genetik geçişin rolü bilinir. Erkeklerde biraz daha sık görülür. 2013 verilerine göre, dünyada 10 milyon, Türkiye’de 130 bin Parkinson hastası olduğu düşünülüyor.
Temel bulgular: istirahat halinde izlenen titreme (tremor), hareketlerin yavaşlaması (bradikinezi), pasif eklem hareketlerini zorlaştıran kaslarda sertleşme (rijidite), ayakta durma dengesinin (postural instabilite) bozulması.
Sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre farkedilmeyebilir. Genelde ilk belirti elde veya bir vücut yarımında titremedir. Hastada eskiye kıyasla öne eğik durma, yürürken kolunu sallamama, hareketlerde yavaşlama, kas sertliği fark edilir. Yutma güçlüğü, göz hareketlerinde kısıtlılık, ses kısıklığı, hipotansiyon, duygu-durum değişiklikleri, uyku bozuklukları-kabus görme gibi birçok eşlik eden bulgu gözlenebilir.

PARKINSON HASTALIĞININ SEYRİ
İlk semptom tipik olarak bir ekstremitede tek taraflı başlar, daha sonra aynı taraftaki alt ekstremiteye yayılır ve hastalık ilerledikçe karşı ekstremitelerde de semptomlar ortaya çıkar. Hastalığın seyri her hastada farklı. İlerleyici olduğundan, düzenli takip ve hastalık ilerledikçe ilaç dozlarının bulgularla eş zamanlı düzenlenip artırılması gerekli, çoğu hastada uygun takip ve tedavi ile hayat kalitesi yüksek seviyede tutulabilir.”

PARKİNSON TEDAVİSİ
Parkinson hastalığında tedavi 3 ana başlıkta toplanabilir: Birinci sırayı ilaç tedavisi alıyor. İlaç tedavisinden yeterli faydayı göremeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabiliyor. Parkinson hastalığı tanısı almış her hastada hastanın yakınmalarına göre destek tedavisi de düşünülmeli.

dfg

Yukarı