Ana içeriğe atla

ayos

ERKEN DOĞAN BEBEKLERDE BAKIM

07.03.2017 - 15:36

Prematüre olarak dünyaya gelen bebekler, organlarının büyüyüp gelişeceği dönem olan 37 haftayı doldurmadan önce doğdukları için yaşamlarının ilk günleri bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor.

Medical Park Uşak Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uzm. Dr. Selçuk Gürel, prematüre bebeklerin bakımı hakkında genel bilgiler verdi. Uzm. Dr. Selçuk Gürel, “Prematüre bebekler aynen normal doğmuş bebekler gibi gelişim gösterirler ancak süreleri farklıdır. Bu farkı ekseriyetle yoğun bakım ünitelerinde geçirirler. Bu süreyi geçirmeleri için sabırlı olmak gerekir. Anneler bebeklerine yardım edebilmek için üzülmeyi bırakıp yeni vaziyette nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmelidir’’ dedi. 
“Erken doğan bebeklerde; akciğer ile ilgili sorunlar, kafa içi kanamalar, sindirim sistemi problemlerinin getirdiği hastalıklar, erken ya da geç dönemde enfeksiyon, görme, işitme nörolojik sorunlar görülebilir. Yeni doğan ünitelerinde ortamın düzeni ve bebeğe yapılan her müdahale son derece titiz bir yaklaşım gerektirir” diyen Uzm. Dr. Selçuk Gürel, dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:
- Kanguru bakımı adı verilen uygulama ile bebeğin sadece altı bağlanmış ve başında bir başlık olacak şekilde anne sütü alması, anne sıcaklığını hissetmesi sağlanır. 
- Anne ile bebeğin fiziksel teması, yeni doğanın solunum ve kalp ritmini olumlu yönde etkiler.
- Annenin sesi ve mırıldanması, bebeğin nörolojik ve zihinsel gelişimini sağlar.
- Bebeğin vücut ısısı korunur, anne ve babası ile arasında psikolojik bir bağ kurulur.
- Her bebeğin annesinin sütü kendi bebeğine özeldir. Bu yüzden annesinin sütüyle beslenen prematüreler daha hızlı büyüyor. Anne sütleri ile daha iyi beslenir, daha sakin uyur ve hastaneden daha kısa süre içinde taburcu edilir. 
- Bu bebekler daha çabuk kilo alır, oksijen seviyeleri yükselir ve kalp atışları düzenlidir. 
- Normal bir odada rahatlıkla soluk alabilen ve beslenebilen bu bebekler, hayati tehlike yaratacak bir hastalıkları yoksa ve günlük ağırlık artışı uygunsa taburcu olabiliyor.

“BEBEĞİN KONTROLLERİ İLKOKUL ÇAĞINA KADAR DEVAM ETMELİ”
Erken dünyaya gelen bebeklerin düzenli kontrollerinin hastaneden çıktıktan sonra belirli aralıklarla devam ettirilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Selçuk Gürel, “Dördüncü haftadan sonra göz muayenesi, işitme taraması detaylı olarak yapılmalı ve daha sonra poliklinikte gelişimleri takip edilmeli. Bebeğin zamanında başını dik tutmasından, oturmasından ve emeklemesinden okul çağına kadar ciddi bir izleme programına alınması önemli. Çocuğun ilkokuldaki başarısını görene kadar kontrollere devam edilmeli. Çünkü bebekken fark edilmeyen öğrenme problemleri veya hiperakitivite ilkokulda ortaya çıkabilir” şeklinde konuştu.

“EVDE TİTİZ BAKIM GEREKLİ”
Bebeklerin haneye çıktıktan sonra ailelerin beslenme, uyku düzeni, solunum takibi, banyo, evin ısısı, giyimi, tırnak ve cilt bakımı, ağız, göz ve burun bakımı ve özellikle enfeksiyonlardan savunma açısından yakından takip edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Selçuk Gürel, özellikle prematürelerin bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden ziyaretçilerin ve okul çocuklarının bebeği görmek istemelerine karşı hassas davranılması gerektiğini söyledi.

dfg

Yukarı