Ana içeriğe atla

ayos

Kanser tanı ve tedavisinde teknoloji yanımızda

06.09.2017 - 10:38

Erken tanı, yeni tedavi şekilleri ve teknolojik gelişmeler sayesinde kanser artık tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer alıyor. İleri evre kanserlerde de hastalığın uzun süreli kontrolü mümkün oluyor. Uzman ekipler tarafından kullanılan ileri teknolojinin, ilk adım tanı ve ardından kritik tedavi sürecine katkısını Medicana InternatIonal Ankara Hastanesi hekimleri değerlendirdi...

İLK ADIM: DOĞRU EVRELEME, DOĞRU TEDAVİ PLANI... 
Medicana International Ankara Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Nalan Can: “Kanserli hücrelerin enerji ihtiyaçları normalden fazladır; şeker ve bazı özel yapı taşlarını normalden fazla kullanırlar. Bu maddeler radyoaktif olarak işaretlenip görüntülemede kullanıldığında, kanserli hücrelerin yeri saptanabilmektedir. Kullandığımız PET/CT teknolojisi temel olarak bu mantıktan hareket ederek çalışır. Kanserli hücrelerin işaretlenmesi, kanserin yerini, yaygınlığını (evre), tedaviye yanıt verip vermediği ile bölgesel nüks ya da uzak yayılım olup olmadığını görüntüler. Burada sistemin gelişmesiyle artık çok daha küçük lezyonlarda daha yüksek doğrulukla görüntüleme mümkün. Gittikçe daha kısa sürede ve daha az radyoaktif madde kullanarak görüntüleme yapmış oluyoruz. Bu teknolojide tedavi yanıtının değerlendirilmesi de büyük önem taşıyor.”

KADINLARIN KORKUSU, KONFOR VE HIZ İLE AZALIYOR
Medicana International Ankara Hastanesi Meme Sağlığı Ünitesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erkan Öztürk: “Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri tedavisinde erken tanı en önemli faktördür. Erken tanı için, verilecek eğitimlerle kadınların meme kanserinin farkında olması, kendi kendini meme muayenesi, hekim muayenesi ve tarama mamografisi gereklidir. Burada altın standart tanı yöntemi ise Mammografi... Mamografi ile tarama ölüm oranlarını yüzde 25-30 oranında azaltmaktadır. Gelişen teknolojinin bize getirdiği avantaj olan dijital mammografide, en önemli avantaj verilen radyasyon dozunun azaltılması, çekim süresinin daha kısa olması ve sağladığı yüksek çözünürlük ile tanısal üstünlük sağlamasıdır. Tomosentez özelliği ile meme dokusunun 3 boyutlu görüntülenmesi mümkündür ve yoğun meme tiplerinde karşılaşılan tanısal güçlük ortadan kalkar. Daha az sıkıştırma ile görüntü elde edildiğinden hasta konforu artar. Kanser saptama duyarlılığı arttırır, tümör boyutlarının daha doğru değerlendirilmesi mümkündür.”

YAN ETKİSİZ TEDAVİYE ARTIK ÇOK YAKINIZ
Medicana International Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Oysul: “Aslında radyasyon enerjisi ile tüm tümörleri öldürebiliriz, yeter ki tümörün çevresindeki sağlam dokuları koruyabilelim. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler bu hedefe bizi çok yaklaştırdı. Kullanmaya başladığımız VERSA HD ile tedavi yapılan hassas kontrollerinin ardından ışınlama sadece dakikalar içinde tamamlanıyor, hastaya daha kısa ve etkili tedavi sunuluyor. Ayrıca yüksek doğrulukta isabetli tedavi yapma imkanı sağlıyor. Meme kanserinde akciğer, kalp ve karşı meme daha iyi korunuyor; radyasyona bağlı 15-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek geç yan etkiler önleniyor. Yanlış bölgelerin ışınlanması riski ortadan kalkıyor; tedavi edilecek bölge ve çevreleyen dokuları kontrol edebilme olanağı mümkün. Sonuçta daha etkin daha az yan etkili tedaviler uygulayabiliyor ve kanserden ölüm oranlarını her geçen gün azaltıyoruz.”

BÜYÜK TÜMÖRLERE GÜNÜBİRLİK IŞIN KÜRLERİ...
Medicana International Ankara Hastanesi Beyin-Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sait Şirin:
“Görüntüleme, bilgisayar ve robotik sistemlerde yaşanan başdöndürücü gelişmeler sonucu beyin hastalıklarının tedavisinde çok önemli ilerlemeler kaydediliyor. Az sayıda merkezde bulunan CyberKnife radyocerrahi sistemi de bunlar arasında öne çıkan teknolojilerden biri… Tümörlere ameliyata gerek kalmaksızın, yani kesme işlemi ve anestezi olmadan müdahale imkanı tanırken; tümörü çevreleyen sağlam doku ve organları da koruyarak yan etkilere karşı önemli sonuçlar alınmasını sağlıyor. Yan etkilerden çekinilerek tedavi edilemeyen büyük tümörlerin dozu günlere yayılıyor; tümörler milimetrenin altında bir hassasiyetle takip ediliyor. 5-7 hafta yerine 1-5 gün gibi bir sürede tedavi tamamlanıyor.  Ağrısız, yani invaziv olmayıp; hastaların çok da hoşlanmadığı kafatasına sabitlenen çerçeve (frame) burada yok. Yerine hastanın çok rahat edebildiği termoplastik bir maske kullanılıyor. Eşsiz doğrulukta hedefi vurabiliyor.”

dfg

Yukarı