Ana içeriğe atla

ayos

Kanserde büyük gelişmeler kaydediliyor

13.12.2017 - 12:23

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Bilici, dünyada her yıl 10 milyon kişide görülen kanser vakası hakkında bilgiler verdi. Kanserin neden ve belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Bilici, aynı zamanda kanser tedavilerinden ve tedavilerin başarı oranlarından bahsetti.

Ülkemizde kanser görülme sıklığı nedir?
Dünyada her yıl 10 milyon yeni kanser vakası bildirilirken, kansere bağlı her yıl 6 milyon ölüm beklenmektedir. Genel olarak kanser tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 12’sini oluşturur. İstatistiklere göre ülkemizde her yıl toplam 170 bin üzerinde kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Erkeklerde akciğer, prostat, kolon ve mide kanseri en sık görülen kanser türü iken, kadınlarda sırasıyla en sık meme kanseri, tiroid, kolon ve rahim kanserleri görülmektedir.

Kanserin nedenleri ve belirtileri nelerdir?
Kanser nedeni olarak genetik nedenler etkili iken aynı zamanda çevresel faktörlerde nedenler arasında önemli yer tutmaktadır. Yaşam tarzı, çevresel etkenler ve aile öyküsü genel olarak nedenler olarak gruplandırılabilir. Tütün ürünleri, alkol, diyetsel faktörler, radyasyon, hava kirliliği, ultraviole ışınları ile seksüel davranışlar çevresel etkenler arasında sayılabilir. 
Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kanser tanısı konulabilir. Açıklanamayan kilo kaybı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, ateş, öksürük, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, cilt değişiklikleri, kanama ve ağrı kanser belirti ve bulguları arasında yer alır. Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. 

Kanser hastalığında yaygın olarak kullanılan tedaviler neler?
Son yıllarda gerek erken tanı ve tarama yöntemleri ile gerekse yeni tedavi yöntemleri ile onkolojide büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Kanser tedavisi denilince ilk olarak aklımıza kemoterapi gelmektedir. Kemoterapi ile amaç, kontrolsüz bir şekilde büyüyerek kanser oluşumuna yol açan hücreleri yok etmektir. Kemoterapi, birçok ilaçla tek ya da kombine olarak uygulanabilmekte ve günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. 

Uygulanan tedavilerin genel başarı oranı nedir? 
İleri teknoloji ile üretilen hedefe yönelik ilaçlar, kemoterapi ilaçlarından farklı olarak normal hücrelere çok az zarar verir. Sonuçta da saç dökülmesi, bulantı, kusma, ishal, ağız yarası gibi yan etkiler ya hiç görülmez ya da hafif görülür. Böylece hastaların normal konforları ve günlük yaşamları, devam etmekte ve yaşam kaliteleri korunabilmektedir. Standart kemoterapi tedavisine göre daha önceden yapılan genetik analizle bir hedef mutasyon üzerinden etki ettikleri için genellikle tedavi yanıt oranları daha yüksek ve başarı oranları daha iyidir. 
Günümüzde bu tedaviler; meme kanseri, akciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri, mide kanseri, böbrek kanseri, lenf kanseri ve malign melanom gibi kanserlerde kullanılabilmektedir. Bu ilaçların bazıları tamamen ağız yoluyla tablet formunda olup, hastaların tedavilerini evde alabilmelerine olanak sağlayarak kemoterapideki gibi kısa aralıklarla hastaneye gelmelerine de engel olabilmektedir. Kısaca doğru hasta, doğru hastalık, doğru hedef ve doğru ilaç olarak özetlenebilir.

dfg

Yukarı