Ana içeriğe atla

ayos

“Kolonoskopi altın standart tanı yöntemidir”

13.12.2017 - 12:01

Kolon kanserinin sık görülen kanserler arasında olup tüm kanserler içinde 4. sırada yer aldığını söyleyen Medical Park Ordu Gastroenteroloji Hekimi Doç. Dr. Fuat Ekiz, kolon kanserinin belirtilerinden ve erken teşhisin öneminden bahsetti.

Çağımızın hastalığı olan kanserlerden kolon kanseri ve belirtileri nelerdir?
Kolon kanseri kalın bağırsağın (kolon) iç yüzeyini örten tabakadan kaynaklanan kanserlerdir. Kolonun sağ tarafına (çekum ve çıkan kolon) yerleşen tümörlerde çabuk yorulma, halsizlik, çarpıntı, baş dönmesi ve göğüs ağrısı gibi kansızlığa bağlı belirtiler olurken, sol tarafa yerleşen tümörlerde ise dışkılama alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, karında ağrı-şişkinlik hissi vs.) gibi belirtiler görülebilir. Dışkılama esnasında kanama ise daha çok bağırsağın son kısmına yerleşen tümörlerde ortaya çıkar.

Hastalık hangi yaş grubu için risklidir?
Kolon kanseri olgularının yüzde 75’i 50 yaş üzerinde görülmekle birlikte, ailesel kolon kanseri olgularında 50 yaş altında görülme olasılığı artmıştır. Ailesinde kolon kanseri olmayan 50 yaş üzerindeki bir kişide ömür boyu kolon kanserine yakalanma oranı yüzde 5 civarındadır. Aile öyküsü olan genetik olarak yatkın bireylerde, inflamatuar bağırsak hastalığı ve adenomatöz polibi öyküsü olan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Obezite, yağdan zengin ve posalı yiyeceklerden fakir beslenme, riski artırmaktadır.

Türkiye de kolon kanseri kaçıncı sırada yer almaktadır? 
Kolon kanseri, sık görülen kanserler arasında olup, tüm kanserler içinde meme, prostat ve akciğer kanserlerinden sonra 4. sırada yer almaktadır. Kanserler içinde bu oran yaklaşık yüzde 10-15’ dir.

Kolon kanserini erken teşhis edebilmek için ne yapılması gerekiyor?
Hastaların, detaylı bir anamnez ve fizik muayene sonucu dışkıda gizli kan bakılması, laboratuvar testleri, kolonoskopi gibi incelemeler ile değerlendirilmesi uygun bir yaklaşımdır. Özellikle 50 yaş üstü bireylerde kolonoskopi yapılması altın standart bir tanı yöntemidir. Aile öyküsü olanlarda bu incelemeler kişiselleştirilerek daha erken yaşlarda başlamalıdır.

Kolon kanseri erken teşhisinde tedavi başarı oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kolonoskopi ile sadece kanser tanısı konulmayıp, halk arasında et beni olarak tabir edilen kanser öncüsü poliplerin tespit edilip çıkarılması işlemi (polipektomi) yapılmaktadır. Son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte, özellikle bu alanda üst ihtisas yapmış hekimlerin gayreti ile kanser öncüsü poliplerin tespiti ve çıkarılması, kolon ameliyatları oranlarını da azalmıştır.

dfg

Yukarı