Ana içeriğe atla

ayos

Sağlığımızı korumak için bilinçli olmalıyız!

18.01.2018 - 17:26

Güzellik salonlarında tüm tıbbi müdahalelerin uygulanmasının ve lazer epilasyon yapılmasının yasalarımıza göre yasak olduğunu belirten Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Doç. Dr. Güneş Gür Aksoy, bu konuda denetlemelerin yapıldığını ancak burada en büyük görevin halka düştüğünü söyledi.

Günümüzde artan güzellik salonları ve bu salonlarda gerçekleştirilen uygulamalar konusundaki düşünceleriniz neler? Sizce lazer-epilasyon tedavileri, botoks, liposuction… vb. pek çok uygulamanın bu merkezlerde yapılması ne kadar uygun?
Güzellik salonlarında tüm tıbbi müdahalelerin uygulanması ve lazer epilasyon yapılması yasalarımıza göre yasaktır. Burada bir yanlış anlaşılma olmuştur, güzellik uzmanlarının kullanımına izin verilen tek cihaz IPL cihazıdır. IPL bir ışık kaynağı olup, bir lazer değildir. Güzellik uzmanları IPL ile epilasyon yapabilirler, ancak IPL ile farklı dalga boylarını kullanarak leke tedavisi, kılcal damar tedavisi gibi tıbbi müdahaleleri yapmaları da yasaktır, botoks, dolgu, liposuction gibi uygulamaların tamamı tıbbi müdahale olduklarından hastane dışında yapılmaları yasaktır.  

Bu konuda sizce gerekli denetlemeler yapılıyor mu?
Bu konuda İl Sağlık Müdürlükleri hassasiyetle denetlemelerini sürdürüyor. Şikayet edildiği anda söz konusu merkezler denetleniyor. Ancak elbette merkez sayısı çok fazla olduğundan hepsine yetişebilmek oldukça güç. Burada en büyük görev aslında halkımıza düşüyor. Bilinçli davranarak, kendi sağlıklarını koruma amacıyla bu tip merkezlerde tıbbi müdahaleler yaptırmamalılar.

Şu an sıkça görülen hastalıklardan biri de cilt kanseri… Peki, cilt kanserinin neden ya da nedenleri hakkında bilgi verir misiniz? 
Cilt kanserlerinin en önemli nedeni güneş ışınları... En ölümcül kanserlerden biri olan melanom gelişiminde özellikle çocuk yaşlarında şiddetli güneş yanığı geçirmek risk faktörlerinin başında geliyor. Diğer cilt kanseri tiplerinde ise uzun yıllar güneş maruziyeti sonucu güneşin hücrelerde yarattığı hasarın birikimi ve kansere dönüşümü söz konusu. Cilt kanserlerinden korunmak için güneş ışınlarından korunmamız gerekiyor. Bebeklerin 6 aydan önce güneşe çıkarılmaması, sonrasında da ancak giysiler ve güneş koruyucularla koruyarak belli saatlerde  güneşe çıkması önemli. Özellikle saat 10:00 ve 15:00 arası güneşe çıkmamak, daima gölgeyi tercih etmek, şapka kullanmak, ve güneş koruyucuları titizlikle kullanmak gerekiyor. Güneş koruyucuların dışarı çıkmadan önce sürülüp, en çok 3 saatte bir yenilenmesi ve bolca sürülmeleri gerekiyor. 

Bu alandaki tedavi yöntemleri ve son gelişmeler neler?
En önemli tedavi yöntemi erken teşhis… En ölümcül kanser olan melanom, erken teşhis edildiğinde cerrahi olarak çıkarıldığında tamamen tedavi olmuş oluyor. Erken teşhis  için benlerinizi hem kendi kendinize kontrol etmeniz hem de şüpheli durumlarda  dermatoloğunuz tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Benlerde kaşıntı, kanama, büyüme, 40 yaşından sonra yeni çıkan bir ben kötüye gidişin habercisi olabilir, bu durumda dermatoloğunuza  başvurmalısınız.  Dermatoloğunuz dermatoskopla benlerinize bakarak kötü mü iyi mi, çıkarılması mı gerek anlar ve sizi bilgilendirir. 
Bir yandan yeni ilaçlar da geliştirilmektedir. Özellikle melanom tedavisinde hayatta kalımı uzatacak etkili ilaçlar bulunmaktadır. Ancak her zaman için teşhis ne kadar erkense tedavisinin o kadar mümkün olduğu unutulmamalıdır.  Halk arasında yanlış bir inanışla ilgili önemli bir hatırlatma yapalım; bıçak değen hiçbir oluşum kötüye dönüşmez, ama bıçağın değmesi kurtarıcı olabilir. 

dfg

Yukarı