Ana içeriğe atla

bridgestone

SAĞLIK TURİZMİ TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

20.12.2019 - 17:29

Ülkemizde sağlık turizminin hızla ilerlediğini belirten İrmet Hastanesi Genel Müdürü Alper Atasoy, “SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYADA LİDERLİK koltuğuna oturabilmek için ÇOK ÇALIŞMALIYIZ. ÜLKE OLARAK POTANSİYELİMİZ YÜKSEK." DİYE KONUŞTU.

Öncelikle hastane hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hastanemiz İrmet Hospital; 2003 yılından beri faaliyette olan, Trakya bölgesinde nitelikli sağlık hizmetini sunmayı hedefleyen A sınıfı bir hastanedir. 220 yatak kapasitesi ve nitelikli cihaz ve insan kaynağı ile bölgemize üstün bir sağlık hizmeti sunmayı hedefimizde tutarak ilerliyoruz. Özellikle KVC hocamız tarafından yapılan mini kesi ile atan kalpte bypass işlemini ülkemizde ve dünyada yapabilen sınırlı sayıdaki hastanelerden birisi olduğumuz için gurur ve mutluluk hissediyoruz.
 

Yurt dışından gelen hastalar hangi tedaviler için sizleri tercih ediyor?
Obezite cerrahisi, Plastik Cerrahi, Ağız ve diş sağlığı, Ortopedi, Çocuk cerrahisi, Üroloji, Kadın doğum gibi branşlarda yabancı hastalarımıza yoğun olarak hizmet vermekteyiz. Ülkemizde ve dünyada çok az sayıda merkezde yapılan  MIDCAB ameliyatının hastanemizde yapılabilmesi sebebiyle son dönemde bu hastalarımızda bir artış var. Bilindiği gibi MIDCAB ameliyatı mini kesi ile yani sternum kemiğini boydan boya kesmeden sadece iki kaburga kemiği arasındaki doğal boşluk kullanılarak bypass ameliyatı olmaya olanak veren özel bir yöntemdir. Bu ameliyat sonrasında hasta, aylar süren iyileşme dönemine katlanmak yerine 2-3 gün içinde araç kullanabilecek düzeyde iyileşerek evine yolcu edilmektedir. Bunun sağladığı konfor hastaların tercihini çok etkilemektedir.Türkiye'nin sağlık turizminde de söz sahibi olmaya yönelik adımlar attığını görüyoruz.

Bu kapsamda dünya sağlık turizminde Türkiye’nin yeri nedir?
Ülkemiz sağlık turizminde hızla ilerlemekte ancak, henüz maalesef lider değiliz. Liderlik koltuğuna oturabilmek için durmadan çalışmalıyız. Bizler özel sektör olarak elimizden geleni yapıyoruz, ancak Sağlık Bakanlığımızın kadro ve yatak kısıtlamaları konusunda en azından yabancı hasta yoğunluğu çok olan hastanelere bizce bazı kolaylıklar getirmesi gerekiyor. Öyle ki bazen aynı anda 30 yabancı hasta yatan hastanemizde yerli hastalarımıza hizmet verecek altyapımız kalmıyor. Hekimlerimizin sayılarını ve yatak kapasitemizi bu seviyelerde kısıtlayarak dünya ile rekabet etmemiz oldukça zor. Sağlık Bakanlığımızın yabancı hasta konusunda çalışan ve başarılı olan hastaneleri mutlaka teşvik edecek sistemler geliştirmeli.

dfs

Yukarı