Ana içeriğe atla

ayos

Şiddetli ağrı böbrek taşı habercisi

17.01.2017 - 10:21

İstanbul Şafak Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mir Davud Farshi, “Böbrek taşı rahatsızlığında ağrı çok hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabiliyor. Şiddetli ağrı doğum sancısından bile daha kötü seyredebiliyor. Uzun sürdüğü için de hastaya bıkkınlık getiriyor” dedi.

İstanbul Şafak Hastanesi olarak Üroloji bölümüne, hastalarınız en çok hangi şikayetle başvuruyorlar? Hastalara ne gibi teşhis ve tedavi yöntemleri uyguluyorsunuz? 
Hastanemizin üroloji bölümüne en çok böbrek taşı rahatsızlığı çeken hastalarımız başvuruyor. Böbrek taşı 4 mm’nin altındaki hastalar taşı yüzde 90 oranında atabilme şansına sahipler. Taşları 4-6 mm büyüklüğündeki hastalar için bu yüzde 50 oranında. 6 mm’nin üstündeki taşlar ise bizim tedavimizi gerektiriyor. 
Böbrek taşı tedavisinde taş kırma yöntemi, dışarıdan yapılan ve ses dalgalarının bölgeye yoğunlaşmasıyla gerçekleştirilen bir yol. Diğer bir yöntemde ise idrar yolundan böbreğe kadar girip, taşları kırarak çıkartıyoruz. 2 cm’in üstünde olan taşlar ise hem taş kırmaya hem de diğer yönteme uygun değil. Böyle durumlarda perkütan dediğimiz yöntemle (PCNL) ciltte açılan ufak bir delikten böbreğin içine ulaşarak geyik boynuzu şeklini almışyük taşları bile kırarak çıkartabiliyoruz.

Böbrek taşı oluşumunda hangi faktörler belirleyici oluyor? Türkiye’de böbrek taşı rahatsızlıkları ne sıklıkta görülüyor?
Az su içmek, fazla tuz tüketmek, su kaybı, şişman olmak, taş oluşumu için risk oluşturuyor. Vücuttaki atık maddelerin atılması için 1,5 litre idrar yapmak gerekiyor. Daha önce taş hastalığı geçirmiş bir hastanın günde 2 litre idrar yapması şart. Böbrek taşında ikinci en önemli faktör fazla tuz kullanımı. Tuz fazla alındığı zaman bu böbrekten atılmak zorunda kalınacak. Vücut bunu atmak istediği zaman beraberinde kalsiyumu da atmak zorunda kalıyor. Kalsiyumun idrarda yoğunlaşması taş oluşumuna yardımcı oluyor. 
Hiperoksalürisi olan kimseler ve kalsiyum oksalat taşı olan hastaların oksalat içeren yiyeceklerden uzak durmasında yarar var.   Oksalat, ıspanak, kereviz, çikolata, fındık, çay, kola ve birada fazla miktarda var. Özellikle oksalat içeren yemeklerin yoğurtla birlikte yenmesinde fayda var. Günde en az 1 tane limon yenmesi de olumlu sonuç veriyor. 
Türkiye’de yüzde 8-10 arasında böbrek taşı rahatsızlıkları görülüyor. Bir defa taş hastalığı geçiren kişiler yüzde 50-60 arasında 5 yıl içinde tekrar taş hastalığına yakalanıyor. Genetik faktörler de etkili oluyor. Ailede böbrek taşı rahatsızlığı olanlar varsa bu durum oldukça etkili.

Böbrek taşı hastalığı ne gibi belirtiler veriyor? 
İki tür hastamız bulunuyor. Birisinde hiç bir belirti sözkonusu değil. Taş, böbrekten hareket etmedikçe veya bir yolu tıkamadıkça hiçbir belirtisi ya da ağrısı olmuyor. Böbreği çevreleyen ve kapsül denilen zar gerilirse ağrı oluşuyor. Onun için yol tıkanırsa ve böbrek gerilirse ağrı yaşanıyor. Ağrı çok hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabiliyor. Şiddetli ağrı doğum sancısından bile daha kötü seyredebiliyor. Uzun sürdüğü için de hastaya bıkkınlık getiriyor. 

dfg

Yukarı