Ana içeriğe atla

ayos

Sigara kullanımı akciğer kanserine davetiye çıkarıyor

13.12.2017 - 12:10

Akciğer kanserinin nedenlerini anlatan Medical Park Ordu Tıbbi Onkoloji Hekimi Uzm. Dr. Cengiz Akosman, hastalığın tedavi yöntemlerinden bahsetti.

Ülkemizde akciğer kanserinin görülme sıklığı nedir?
Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan bir hastalık. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir. Ülkemizde ve dünyada erkeklerde prostat kanseriyle beraber en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde kadınlarda sıklığı yıllar içinde sigara kullanımının artmasına bağlı artış göstermekte ve tedbir alınmazsa kadın kanserlerine bağlı ölümlerde meme kanseri ile birlikte başı çekmesi beklenmektedir.

Akciğer Kanserinin nedenleri ve belirtileri nelerdir?
Sigara kullanımı akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir. Sigara dumanında 4 binden fazla kimyasal ve 70’den fazla kanser oluşumuna neden olan madde olduğu bilinmektedir. Pasif içicilik, akciğer kanserini yüzde 32 oranında artırmaktadır. Asbest, radon gazı, uranyum, berilyum, vinil klorid, nikel kromat, kömür ürünleri, hardal gazı, klormetil eterler, kişinin kendisinde veya ailesinde akciğer kanseri öyküsünün olması, hava kirliliği, içme sularında yüksek oranda arsenik bulunması, akciğerlerin radyasyon maruziyeti hastalığa yol açan nedenlerdir.
Öksürük, özellikle kanlı balgam en sık ve en önemli belirtilerdendir. İştahsızlık, kilo kaybı halsizlik, ses kısıklığı, nefes darlığı, sık tekrarlayan zatüre atakları eşlik edebilecek diğer belirtilerdir. Bazı belirtilerse hastalığın yaygınlığı ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Örneğin kemiklere yayılmaya bağlı  ağrı, beyin yayılımına bağlı baş ağrısı, şuur bulanıklığı, epilepsi nöbetleri, el ayak, bacak uyuşmaları vs, karaciğere yayılıma bağlı sarılık, cilt tutulumuna bağlı şişlikler gibi…

Akciğer kanserinde yaygın olarak kullanılan tedaviler neler? 
Tedavi akciğer kanserinin alt tipine, evresine,  tümör yerleşim bölgesine, yaş, performans, eşlik eden hastalık durumuna göre belirlenir.
Akciğer kanserlerinde erken evrelerde (evre 1 ve 2, bazı seçilmiş evre 3 hastalar)  uygun hastalar için cerrahi müdahale en önemli tedavi yöntemidir. Toplumda yanlış bilinen tümöre bıçak vurulmaz ifadesi özellikle erken evre akciğer kanseri hastaları için tümüyle yanlış bir ifadedir. Böyle hastaların mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmaları ve ameliyat olmaları hayat kurtarıcı olmaktadır. Ameliyat sonuçlarına göre bazı erken evre hastalık tanısı almış hastalara nüks ihtimallerinin dahada azaltılması için kemoterapi ya da kemoterapi ile beraber ya da ardışık uygulanacak şekilde radyoterapi verilebilir. 
Son yıllarda hücrelerin kanserleşme aşamalarından geçerken yaşanan hücre içi değişimlerin moleküler ve DNA düzeyinde incelenmesine olanak sağlayan yöntemlerin gelişmesiyle kanser hücresindeki gizem çözülmeye başlanmış, yeni tümör gelişim mekanizmaları bulunmuş ve bu mekanizmaları bloke ederek tümörü tedavi eden birçok ilaç geliştirilmiştir. Ülkemizde de kullanılmakta olan hedefe dönük tedavilerde denen bu uygulamalar tümör dokusunda yapılan bazı özel analizler sonrası uygun olan hastalar için kullanılmaktadır. 
Son birkaç yıl içinde toplumun sıkça duymaya başladığı immüneterapiler ve kanser aşılarıda akciğer kanserinde geliştirilmiş ve etkin şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde bu tür ilaçların araştırıldığı ve kullanıldığı merkezlerin sayısı zamanla yüz güldüren bir hızda artmaktadır.

dfg

Yukarı