Ana içeriğe atla

ayos

TKD’den toplum sağlığı için yeni projeler

03.04.2017 - 18:16

Türk Kanser Derneği (TKD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında düzenlenen basın toplantısında derneğin projeleri ve faaliyetleri konusunda bilgiler aktardı.

Basın toplantısı, TKD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman’ın yanı sıra, onkoloji alanının öne gelen isimleri Op. Dr. Murat Atay, Prof. Dr. N. Cem Balcı, Prof. Dr. Sezer Sağlam, Op. Dr. Zeynep Civelek Çaynak ve Doç. Dr. Soley Bayraktar’ın da katılımıyla gerçekleşti.

Basın toplantısında ayrıca Linet, Zuhal Topal gibi TKD destekçisi ünlü isimler de hazır bulundular.

Toplantıda konuşan TKD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, İstanbul’da ikamet etmeyen, ancak kanser tedavisini burada gören ve maddi imkanı olmayan kanser hastalarına, refakatçileri ile birlikte ücretsiz konaklama olanağı müjdesi verdi. Derneğin bu amaçla geliştirdiği MucizeEvi projesi hakkında bilgi aktaran Duruman, “Kanserle mücadelede tıbbi süreç kadar hastaya sürekli destek sağlayabilmek de önem taşıyor. MucizEvi projemizle, hastaların ve refakatçilerinin tedavi süresi boyunca 3 öğün yemek, konaklama, ısınma, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunun yanı sıra, psikolojik destek ve atölye çalışmaları da ücretsiz olarak sağlanacak. Tüm bu özellikleri ile tam bir yaşam merkezi kimliği taşıyan MucizEvi projemizi, ilk adımda İstanbul’da hayata geçirmeyi, sonrasında Ankara ve İzmir başta olmak üzere kanser tedavisinde merkez özelliği taşıyan büyük illere yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Toplum Sağlığı için Kentsel Yaşam Alanlarında Emzirme Kabinleri

Burak Duruman’ın basın toplantısında vurguladığı bir diğer önemli TKD projesi, emziren annelerin en önemli ihtiyaçları arasında yer alan Emzirme Kabinleri oldu. Bilimsel çalışmaların, anne sütünün bağışık sistemini güçlendirici etkisi ve emzirmenin de meme kanseri riskini önemli oranda düşürdüğünü ortaya koyduğuna dikkat çeken Burak Duruman, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyor. Atlantis Yapım, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri işbirliğinde, işlek caddeler, parklar ve AVM’ler gibi kentsel yaşam alanlarında ücretsiz kullanıma açık emzirme kabinlerinin kurulması için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak faydalanabilecekleri Emzirme Kabinleri, tüm hiyen ve güvenlik kondisyonlarını karşılayacak şekilde yapılandırılacak” şeklinde konuştu.

53 Yıldır Kanserle Mücadelede Toplumun Yanında

1964 yılında kurulan Türk Kanser Derneği, milyonlarca imkanları kısıtlı kanser hastasına, erken teşhis, tarama, tedavi, takip, palyatif bakım, ikinci görüş, hasta hakları bilgilendirmeleri ve kanser tedavisinde çok önemli bir yeri olan psikolojik destek konusunda yardımcı oluyor.

Toplumsal Bir Çağrı: #kanserdenhızlıdavran

Derneğin farklı çalışma ve projeleri hakkında bilgiler aktaran Burak Duruman, özellikle dijital platformlar ve sosyal medya iletişiminde ve #kanserdenhızlıdavran hashtag’i ile ön plana çıkan iletişim konsepti ile ilgili bilgiler de verdi.

Ülkemizde kanser hastalığına yakalanma oranının dünya ortalamasına göre daha düşük, kanserden ölüm oranlarının ise daha yüksek olduğunu ve bunun ana nedeninin de tanıda geç kalınması olduğuna dikkat çeken Burak Duruman, “Oysa erken tanı, kanser tedavisinde yaşama şansını üç kata kadar artırır. Kanser hastalığına karşı iki güçlü silahtan biri, mücadeleci ruhu kaybetmemek, diğeri de kanserden hızlı davranmak. Beslenmeden spora sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemenin yanı sıra, düzenli taramalara katılmak önem taşıyor. Derneğimiz, ülkemizin dört bir yanında ücretsiz tarama hizmetleri sunuyor. Bu çalışmalarımızı, toplumsal bir çağrıya dönüşen #kanserdenhızlıdavran mesajımızla vurguluyoruz. 4 Şubat dünya kanser gününde olduğu gibi, ünlü isimler de bu çağrıya kendi çektikleri kısa videolar ve sosyal medya mesajları ile katılıyor. Kanser haftası nedeniyle, ünlü isimler ve birçok sosyal medya kullanıcısı kendi mesajlarıyla bize destek oldu, oluyor.”

Gönüllü Destek için Profesyonel Platform

1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Türk Kanser Derneği, kanseri yenmede erken tanı ve bunun için ücretsiz tarama hizmetlerini vurgulayan bilinçlendirme amaçlı bir reklam filmini de yayına soktu.

Burak Duruman, filmin reklam ve iletişim profesyonellerinin yanı sıra, yayıncı kuruluşların, kamu ve özel sektör kurumlarının gönüllü desteğiyle hayata geçtiğini belirtti. Duruman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Reklam filmi, iletişim çalışmalarında derneğe gönüllü hizmet platformu çerçevesinde destek veren Linker Creative ve PRactice Communication Management’in yanı sıra, Animasyon Cumhuriyeti ve Jingle Jungle’ın gönüllü katkılarıyla hazırlandı. Tiyatro, Sinema, TV ve Seslendirme Sanatçısı Toprak Sergen, yine gönüllülük kapsamında filmin seslendirmesini yaptı. Kamu, akademik ve özel kurumların yayın desteği kapsamında film, üniversiteler, alışveriş merkezleri, metro istasyonları, tren garları, havaalanları, feribotlar ve haber portallarında ücretsiz olarak yayınlanıyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Özgür Atamer’in sanat yönetmenliğinde hazırlanan filmde, kanserle savaşta yavaş kalmamak için, Türk Kanser Derneği ücretsiz tarama hizmetinden faydalanma çağırısı yapılıyor ve tarama randevusu için 0 850 611 08 53 ücretsiz çağrı hattı numarası veriliyor. Ayrıca SMS mesaj yoluyla derneğe destekçi olmak isteyenler için 3853 numarası da hatırlatılıyor. Reklam filmi, Türk Kanser Derneği’nin iletişim çalışmalarında benimsemiş olduğu #kanserdenhızlıdavran ‘hashtag’ini de içeriyor. Çağrı vurgusunu güçlendirmek amacıyla hashtag, farklı isimlerle birlikte ekrana geliyor. Reklam filmi içeriğinde derneğin kanser konusundaki diğer hizmetlerine de yer veriliyor.

Diğer TKD Projeleri

Burak Duruman, TKD’nin farklı projeleri ve faaliyetleri üzerine bilgiler de aktardı. 1 – 7 Nisan Kanser Haftasına özel olanların yanı sıra, uzun soluklu ve sürekli çalışmaları da kapsayan projeler, şu şekilde özetleniyor.

1 – 7 Nisan ATÜ İşbirliği

Kanser haftası boyunca, ATÜ bünyesinde olan tüm Duty Free mağazalarında, TKD bilgilendirici broşürleri dağıtılacak ve mağazalardaki tüm ekranlarda derneğin farkındalık görselleri yayınlanacak.

Tüm Türkiye’de Ücretsiz Meme Kanseri Taraması

TKD’nin sürekli çalışmaları kapsamında, AVON Kozmetik işbirliğinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen ücretsiz meme kanseri taramaları da yer alıyor. Derneğin 0 850 611 08 53 ücretsiz çağrı hattı numarasını arayarak tarama randevusu alan kadınlar, ülke genelindeki anlaşmalı kurumlara yönlendiriliyor; mamografi, ultrason ve meme muayeneleri ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Okullarda Sağlıklı Yaşam Tiyatroları

TKD, okullarda sahnelenen, kanser ve sağlıklı yaşam konulu eğlendirici ve eğitici tiyatro oyunlarıyla, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını gelecek nesillere çocuk yaşta aşılıyor. Tiyatro oyunlarında özellikle sağlıklı beslenme, spor ve düzenli uykunun önemi vurgulanıyor.

Hastane Ziyaretleri ve Moral Etkinlikleri

TKD, kanser hastalarına moral vermek, onların dertlerini dinleyip, bunlara imkanlar dahilinde çözümler sunmak amacıyla düzen hastane ziyaretleri gerçekleştiriyor. Farklı hastanelerde gerçekleşen mini konserler ve benzer etkinlikler bütün bir yıla yayılıyor. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Çocuk Onkoloji Servisi Şenliği düzenleniyor.

Yuvarla.Com

TKD’nin, 1 Nisan 2016’da başlatmış olduğu ve devam eden bu çalışmada, anlaşmalı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerin küsuratları yukarı yuvarlanarak elde edilen gelir, derneğe kaynak olarak aktarılıyor.

NFS İşbirliği

Nevşah Fidan Karamehmet liderliğinde kurulan Nefes Federasyonu, TKD’nin, tüm etkinlik ve projelerinde derneğe düzenli bir şekilde destek oluyor.

Hospis

Terminal dönem kanser hastalarına iyi bakım ve huzurlu ortam sunmayı hedefleyen bakım merkezi projesi Hospis, ‘iyi yaşamak kadar iyi ölmek de bir haktır’ anlayışından yola çıkıyor. Proje kapsamında aileler, terminal dönem kanser hastası yakınlarının bakımlarını, içleri rahat bir şekilde uzman sağlık ekipleri kontrolüne bırakabiliyorlar. Böylece hem terminal dönem hastaların, hem de yakınlarının yaşam kalitesinde iyileştirme sağlanıyor.

dfg

Yukarı