Ana içeriğe atla

bridgestone

TOPLU ALANLARDAKİ HİJYEN HER ZAMANKİNDEN DAHA KRİTİK

11.03.2020 - 14:47

Atalian Türkiye COO’su Miktat Kuzhan: “Koronavirüs ile birlikte bulaşıcı hastalıklarla ilgili yaşanan tedirginlik de arttı. Toplu yaşam alanlarında hijyen konusunda ekstra dikkatli olmamız şart.”

Kış aylarında artan grip salgınları ve koronavirüsün dünyada artan etkileri sebebiyle özellikle alışveriş merkezi, hastane, iş yeri gibi toplu yaşam alanlarındaki hijyen konusu her zamankinden daha kritik bir önem taşıyor. Dünyanın önde gelen tesis yönetim hizmetleri sağlayıcılarından Atalian, bu kapsamda sanitasyon ve dezenfeksiyon konusundaki tedbirlerini artırdığını duyurdu. Yeni uygulamalar kapsamında el yıkama için özel dezenfektanlar kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda kimyasal dozajlamada düzenli kontrol ve genel hizmetlerin frekansı artırıldı. Hizmet verilen kurum ve Atalian çalışanları için ek bilgilendirme yapıldı, bilgi broşürleri dağıtıldı.

Okul, hastane, iş yeri gibi toplu yaşam alanlarında herkes için sağlıklı bir ortam oluşturabilmenin önemine değinen Atalian Türkiye COO’su Miktat Kuzhan, “Dezenfeksiyonla mikroorganizmaların insanları hasta etmesi önlenebiliyor ve yayılması engellenebiliyor. Bu aşamada kullanılan temizlik ürünlerinin yanı sıra yapılan temizliğin yöntemi ve sıklığı da kritik bir durum.” dedi. Özellikle AVM’lerin yemek alanlarının, tuvaletlerinin, bebek bakım odalarının, asansörlerinin, yürüyen merdiven bantlarının ve ortak alanlarının yoğun bir şekilde kullanıldığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Tüm alanlarda günlük yapılan temizlik ve temizlik sonrasında kullanılan dezenfeksiyon kimyasallarıyla hijyen sağlanarak ve zararlı bakterilerin oluşumu engellenebiliyor. Ayrıca aylık periyotlarla virüs ve bakterilere karşı ortam ve yüzey dezenfeksiyon işlemleri yapılıyor. Dezenfeksiyon sonrasında ATP metrelerle işletmelerden numuneler alıyor ve ortamdaki zararlı oluşumu düzenli olarak ölçerek kontrol sağlanabiliyor.”

DEZENFEKSİYONUN İNCELİKLERİ

Miktat Kuzhan, “Dezenfeksiyonun; insan sağlığını tehdit eden ve bozan, yaşam konforunu düşüren, hastalık yapma özelliği bulunan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Biz bunu nano tekonoloji ile yapıyoruz.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu yöntemle püskürtülen parçacıkların büyüklüğünün maximum 5-8 mikron olması sayesinde, tüm alan ve yüzeylerde homojenize bir yayılım ve etki göstererek üst düzey sonuçlar alıyoruz. Manuel basınçlı pompalarla da farklı ortam ve alanlarda dezenfeksiyon yaparak beklenen sonuçları elde edebiliyoruz.”

AKILLI TEMİZLİK

Temizlik hizmetlerinin organizasyonlardaki ihtiyaçlarını karşılamak için özel hazırlanmış modüller içeren ve süreçleri hızlı takip etmeyi sağlayan bir tesis yönetim yazılımı kullandıklarını belirten Miktat Kuzhan, açıklamasını şöyle noktaladı: “Kullandığımız yazılımlarla kâğıt kullanımını azaltarak çevresel etkileri ortadan kaldırmayı da hedefliyoruz. Hizmet verdiğimiz lokasyonlarda akıllı telefon uygulamalarıyla yerinde yapılan denetim süreçlerini hızlıca tamamlayıp, düzeltici aksiyonları yine aynı şekilde yerinde tamamlayabiliyoruz. Alan kontrol cihazlarıyla kontrol hatalarını ortadan kaldırıp günlük temizlik aktivitelerini zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirebiliyoruz.”

dfs

Yukarı