Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE GELİŞİM GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR

17.02.2020 - 13:18

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kurumsal Pazarlama ve Uluslararası Hasta Hizmetleri Koordinatörü Uygar Üstün: “Sağlık sektöründe Türkiye’nin gelişimine devam ederek, saygın sağlık sunucusu ülkelerden biri haline gelmesi önem arz etmektedir ve çalışmalarda bu yönde yapılıyor.”

Öncelikle hastane hakkında bilgi verebilir misiniz?
Medipol Mega Üniversite Hastanesi 2012 Yılında hizmet vermeye başladı. Hastanemiz 4 hastanenin bir arada olduğu bir hastaneler kompleksi. Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde; Onkoloji Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Ağız ve Diş Hastanesi ile Genel Hastane binaları bulunmaktadır. Mevcutta 515 yatak kapasitesi ile hizmet verdiğimiz hastanemizde, Haziran 2020 tarihi itibari ile 800 yatak kapasitesinde hizmet vermeye başlayacağız. Üniversite hastanesi olması sebebi ile akademik bir hekim kadrosuna sahibiz ve bu anlamda sağlık sektörü için önemli bir kurum olan JCI tarafından “Academic Medical Center” olarak akredite edildik. Hastanemizde 70’ten fazla ana ve yandal branşında hizmet sunabiliyoruz. Teknolojik anlamda da hastanemizde çok güçlü bir cihaz parkuru bulunmaktadır. Özellikle Radyasyon Onkolojisi branşında hastalığın türüne göre tedavi imkânı sunabilen teknolojinin son ürünü olan cihazlar ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. 
 

Yurt dışından gelen hastalar hangi tedaviler için sizleri tercih ediyor? 
Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde yurt içi ve yurt dışı hastalarımıza ihtiyaç duyabilecekleri teşhis ve tedavi imkânlarını en üst düzeyde ve konforlu bir alanda sağlamayı hedefleyen bir anlayışla hizmet veriyoruz. Bu çerçevede Uluslararası Hasta Hizmetleri departmanımız dünyanın her yerinden gelen hastalarımıza hizmet sağlıyor. 230 kişilik bir ekip ile 30 dilde, yılda ortalama 25.000 hastaya hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz yıl 110 ülkeden hasta kabul ettik. Bu hastalar özellikle önemli operasyonlar için kurumumuzu tercih ediyor. Organ Nakli, Onkoloji, Beyin Pili Tedavisi (Parkinson Cerrahisi), Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Nöroloji ve Kardiyoloji en çok hasta kabul ettiğimiz branşların başında geliyor.
 

Türkiye'nin "sağlık turizminde "de söz sahibi olmaya yönelik adımlar attığını görüyoruz. Bu kapsamda dünya sağlık turizminde Türkiye'nin yeri nedir? 
Türkiye’de sağlık turizmi bugün, başladığı noktaya göre oldukça gelişim göstermiş durumda. Tabii ki yapılabilecek çalışmalar tükenmiş değil. Sağlık sektörü günden güne gelişim ve büyüme gösteren bir sektör. Yenilikleri sürekli takip etmek ve güncelliği korumak gerekiyor. Devletin bu anlamda son 5 yılda sağlık turizmine önemli katkıları oldu. Türkiye’nin sağlık turizmindeki rolünü daha da aktifleştirmek adına USHAŞ kuruldu. Teşvik uygulamaları birçok kurum açısından avantaj sağlıyor. Bunun yanında ülkeye kazandırılan döviz açısından da değerlendirildiğinde önemli yatırımlar gerektiren bir alan. Sağlık sektörü ile birlikte ülke tanıtımı, ülke itibarı oldukça önemli. Sağlık sektöründe Türkiye’nin gelişimine devam ederek, saygın sağlık sunucusu ülkelerden biri haline gelmesi önem arz etmektedir ve çalışmalarda bu yönde yapılıyor.

dfs

Yukarı