Ana içeriğe atla

bridgestone

TÜRKİYE’DE KANSER VAKALARI BATIDAN DAHA AZ

15.03.2019 - 11:39

TIBBİ ONKOLOJİ UZMANI PROF. DR. MUSTAFA BENEKLİ: “TÜRKİYE’DEKİ KANSER VAKALARINDA DÜŞÜNÜLENİN AKSİNE BARİZ BİR ARTIŞ GÖZE ÇARPMIYOR. NÜFUSA GÖRE KANSER ORANI TÜRKİYE’DE YÜZ BİNDE 210, ALMANYA’DA 313, ABD’DE 352 KİŞİDİR.”

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Benekli, kendisi ve kliniğiyle ilgili sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?  Prof. Dr. Mustafa Benekli kimdir? 
Tıbbi onkoloji uzmanıyım. 1992’de Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Ardından iç hastalıkları ihtisasıma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladım ve 1997’de İç Hastalıkları Uzmanı oldum. 1999’da ABD’ye giderek Roswell Park Cancer Institute, Buffalo, New York’ta Klinik Tıbbi Onkoloji yan dal ihtisası yaptım ve 2001’de Tıbbi Onkoloji Uzmanı oldum. Ardından Kök Hücre ve Kemik İliği Transplantasyonu üst ihtisasını da aynı hastanede bitirdikten sonra çalışmalarıma 2003’e kadar ABD’de devam ettim. Aralık 2003’te Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başladım. Nisan 2004’te doçent oldum. 2009’da profesörlük kadrosuna atandım. 2012-2013 yıllarında Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği ve 2014-2016 yılları arasında aralıklarla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekilliği görevlerinde bulundum. 2012-2016 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olarak çalıştım. Şu an özel muayenehanemde hastalarıma hizmet veriyorum. 

Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ankara’nın müstesna semtlerinden Çukurambar’da muayenehanem var. Sıcak bir ortamda hastalarıma birebir danışmanlık ve tedavi hizmetlerinde bulunuyorum. Kemoterapileri hastalarımın tercih ettiği SGK anlaşmalı özel hastanelerde yürütüyorum. Kanser tarama, kemoterapi, biyolojik ilaç tedavisi gibi konularda yol gösteriyorum. Telefon veya sosyal medya ile bana her an ulaşabiliyorlar.

Ülkemizdeki kanser tablosunu nasıl yorumluyorsunuz hocam?
Sağlık Bakanlığı verilerine göre yılda 165-170 bin yeni kanser vakası görülmekte. Düşünülenin aksine aslında son 4-5 yılın verilerine bakıldığında bariz bir artış göze çarpmamaktadır. Türkiye’de yüz binde 210, Almanya’da 313 kişi, ABD’de 352’dir. Yani nüfusa oranlandığında ülkemizde ABD’nin neredeyse yarısı kadar kanser vakası görüyoruz. Ancak bizdeki kanser türleri batı ülkelerinden farklılıklar gösteriyor. Eskiden daha farklıydı, ama şehirleşme ve endüstrileşme nedeniyle hayat tarzı değişiklikleri kanser türlerini Batı’ya yakınlaştırdı. Örneğin, eskiden daha çok mide kanseri, daha az kolon kanseri görürdük, şimdi tam tersi oluyor. Ayrıca bölgesel farklılıklar da var.

Hızla değişen yeme-içme alışkanlıkları ve yaşam tarzı kanserin çeşitliliğini ve artış hızını nasıl etkiliyor?
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanserin en önemli sebepleri tütün ve tütün ürünleri kullanımı, obezite ve alkoldür. Kansere yol açan pek çok faktör ortak olmakla birlikte her kanserin kendine özgü sebepleri de vardır. Örneğin Batılı ülkelerde sigara içme oranlarının azalmasına paralel olarak akciğer kanseri sıklığında belirgin bir azalma vardır. Ülkemizde de başlangıçta sigara yasakları etkili olmuştu, ama şimdi tekrar bir artış görüyorum. Ülkemizde sigara ve tütünle ilişkili kanserler önemli bir yer almaktadır. Sadece akciğer kanseri değil, gırtlak ve diğer baş-boyun kanserleri, mesane kanseri, pankreas kanseri ve hatta meme kanserinin bile sigara ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu nedenle sigara bırakılması önlenebilir sebeplerin başında gelmektedir.

dfs

Yukarı