Ana içeriğe atla

ayos

Turkven, Medical Park hisselerini elinden çıkarıyor

15.08.2017 - 17:48

Türkiye`nin önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Turkven, 2013 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı hastane zinciri Medical Park`taki hisselerini elinden çıkarmak için alternatifleri değerlendiriyor.

Türkiye'nin önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Turkven, 2013 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı hastane zinciri Medical Park'tan çıkış için alternatifleri değerlendiriyor.
Medical Park'ta yüzde 40 payı olan ABD'li Carlyle Group, payının tamamını 2013 sonunda Turkven'e satıp ortaklıktan çekilmişti. Hastanenin diğer ortaklarından Muharrem Usta ve Sancak Grubu da hisselerinin bir bölümünü Turkven'e devrederken, Turkven böylece Medical Park'ta çoğunluk hisselere sahip olmuştu.

Konuya yakın bir kaynak Turkven'in ortağı olduğu Mavi'den halka arz yoluyla çıkışının ardından Medical Park'ta da bir çıkışa hazırlandığını belirterek, "Bunun da büyük halka arzlardan biri olması bekleniyor" dedi.

Turkven, 2008 yılında ortak olduğu Mavi Giyim'den son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirerek Haziran ayında çıkış gerçekleştirmişti. Reuters tarafından yapılan hesaplamaya göre Mavi Giyim'in sermayesinin yüzde 55'inin halka arz edildiği ihracın büyüklüğü 1,17 milyar lira olmuştu.

Şirketlere yatırım yapan özel sermaye fonları genel olarak birkaç yıllık ortaklığın ardından şirketlerden çıkış stratejisi izliyor. Halka arz da çıkış yöntemlerinden birini oluşturuyor.  

Konuya yakın bir diğer kaynak da Turkven'in Medical Park'da bir suredir hem blok hisse satışı ile çıkış hem de halka arz alternatiflerini eş zamanlı değerlendirdiğini belirterek, "Özellikle yakın zamanda gerçekleştirdikleri başarılı Mavi halka arz sürecinden sonra Medical Park'taki halka arz surecini de hızlandırmış olmaları normal" dedi.Aynı kaynak Medical Park'ın genel hastanecilik alanında Türkiye'nin en büyük gruplarından birisi olması ve SGK anlaşmalı bir hastane grubu olmasının da etkisiyle halka arz surecinde ilgi çekeceğini belirterek, "Yerli yatırımcılara ek olarak, Ortadoğulu yatırımcıların da ilgisinin yüksek olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

dfg

Yukarı