Ana içeriğe atla

ayos

Uygun ve düzenli tedavi ile hastalıksız dönem geçirmek mümkün!

18.01.2018 - 17:25

Cildimizi değiştiremediğimiz için sedef ve egzama gibi birçok cilt hastalığının tekrar oluşabileceğinden söz eden Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, uygun ve düzenli tedavi sayesinde hastalıksız dönem geçirmenin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Deri kanserlerinden sonra önemli hastalıklar arasında bulunan mantar, akne tedavisi ve takibi, alerjik egzamalar, ben takibi gibi konularda uyguladığınız tedavi yöntemleri neler?
Cilt kanseri,  dünya da en sık görülen ölümcül kanser hastalıklarından biri. Güneş koruyucu kremlerin düzenli kullanımı, cilt kanserinden korunmanın en önemli yolunu oluşturuyor.  Yıllık dermatoloji uzmanı tarafından benlerin kontrolü ve takibi yapılmalı.  Gerekli görüldüğü durumlarda bilgisayarlı dermatoskopi ile kayıt altına alınmalı, hatta bazıları da gerekli görüldüğü takdirde çıkartılarak patolojik tetkik yapılmalı.  
Mantar hastalıkları,  en sık yaz aylarında karşımıza çıkıyor.  Tüm vücutta görülebilen türleri olabileceği gibi, el ve ayak tırnağında da sıklıkla karşılaşıyoruz. En sık görülen cilt hastalıkları olup bulaşıcı ve bazı kişilerde örneğin diyabet hastalarında önemli riskler olması sebebiyle tedavisi ihmal edilmemeli. 
Akne (sivilce),  ergenlik döneminde en sık görülmekle birlikte, her yaşta ortaya çıkabilen ve estetik sorun oluşturabilen bir cilt hastalığı. Aknenin güncel tedavisinde medikal tedavinin yanı sıra mekanik olarak cilt temizliği, kimyasal peeling,  karbonpeeling,  dermapen,  fraksiyonel lazer, iğneli radyofrekans gibi akne ve izlerinde etkili dermatokozmetik uygulamalar yapılıyor. Cildin ihtiyacına göre de düzenli dermatolog ziyaretiyle gerekli görüldüğünde uygun dermatokozmetik ürünlerin kullanımı ve Q Switched NdYag lazer ile yapılan karbon peeling gibi güvenilir ve etkili işlemlerle tedavinin devamı sağlanabiliyor. 
Egzamalar,  çok geniş bir grubu içine alan kaşıntı, kuruluk,  kızarıklıkla karakterize cilt hastalıklarıdır. Genetik geçişli ve doğumdan 3 ay sonra başlayan atopik egzamalar,  en çok kadınların elinde görülen kronik el egzamaları,  yüzde, saçlı deride kuruluk kepeklenmeyle karakterize seboreik egzamalar en sık görülenler. Dermatoloji uzmanı gözetiminde takip edilen bu hastalıklarda, kişinin stres faktörü, beslenme alışkanlıkları, soğuk, sıcak ve güneş maruziyeti gibi birçok içsel ve dışsal faktörlerden etkileniyor olması,  egzamanın tedavisini zorlaştırıyor. Kişinin kendine iyi bakması ve hekimiyle iyi bir iletişimde olması, akne de olduğu gibi tedavideki başarının altın anahtarını oluşturuyor. 

Dermatolojik muayene, takip ve tedavilerde kullanılan modern teknolojiler konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?
Teknolojinin ilerlemesini özellikle kozmetik estetik dermatoloji alanında görüyoruz. Lazerler sayesinde de daha etkili kozmetik sonuçlar elde etmek mümkün oluyor.

Deri hastalıklarının tedavi sonrası tekrarlama olasılığı nedir?
Cildimizi değiştirmediğimiz için sedef ve egzama gibi birçok cilt hastalığı tekrarlayıcı olabiliyor. Uygun ve düzenli tedavi sağlanarak hastalıksız dönem geçirmek mümkün oluyor. 

dfg

Yukarı