8 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

Selçuklu’da elektriğin yüzde 90’ı bu tesisten karşılanacak

Yaşanabilir bir gelecek bırakmak için tüm alanlarda projelerine devam eden Selçuklu Belediyesi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji sistemlerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda belediye hizmet binası ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ne kurulan GES panelleriyle de 1 milyon 726 bin 684 kWh enerji üretimi gerçekleştirildi. Bu sayede 169 bin 123 adet ağacın kesilmesi önlenmiş oldu.

GES projeleri kapsamında en büyük yatırım olan Bağrıkurt Mahallesindeki 45 bin m2 alana kurulum gerçekleşiyor. Yapımı hızla devam eden proje, belediye tesislerinin %90 oranında elektrik ihtiyacını karşılayacak. Yıllık toplamda 5.760.000 kW gücünde elektrik üretilecek olan tesiste 500 W’lık 7 bin 224 adet paneli bünyesinde bulundurarak Selçuklu’ya enerji anlamında değer katacak. Proje tamamlandığında ise Selçuklu Belediyesi Kelebekler Vadisi ve hizmet binasında bulunan panellerle toplamda yıllık 6.847.500 kW elektrik üretimi yapılmış olacak. Proje ile 85 bin 600 ağacın kesilmesi ve 4 bin 534 ton CO2 salınımı da engellenecek. Ayrıca projede üretilen elektrik 2 bin 283 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına denk geliyor.

Selçuklu Belediyesi Gelişim ve Teknoloji Akademisi açıldı

Beyhekim Mahallesi’ne kazandırılan ve okul dışı öğrenme ortamları içinde önemli bir yer tutan Selçuklu Belediyesi Gelişim ve Teknoloji Akademisi’nin resmi açılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin’in de katıldığı program ile gerçekleştirildi. Selçuklu Belediyesi olarak eğitim yatırımlarına sürekli yenilerini eklediklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Okul öncesinden, ilk ve ortaokula, liseden yüksek öğrenime eğitimin tüm aşamalarında elimizi taşın altına koyuyoruz. Okullarımızın bina yapımından spor salonu yapımına, teknik ekipmanlarından tefrişatına, çevre düzenlemelerinden bakım ve onarımına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin en iyi şartlarda, en iyi imkanlarla eğitim görmelerini, sadece eğitime odaklanmalarını istiyoruz. Bu bakımdan eğitim bizim bugüne kadar her zaman önceliğimiz oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek.” dedi.

Gençlerimizin kendilerini geliştirmelerine imkan sağlıyoruz

Okul dışı öğrenme ortamlarının kuruluş ve faaliyet süreçleri hakkında bilgiler paylaşan Başkan Pekyatırmacı, “2019 yılında SETAP Selçuklu Sanat, Eğitim, Teknoloji ve Atölye Programları çalışmasını başlattık. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız iş birliği ve değerli hocalarımızın da özverili çalışmaları neticesinde kısa süre içerisinde çok sayıda okul dışı öğrenme ortamını hayata geçirdik. Okul dışı öğrenme ortamlarımızdan 2019-2023 yılları arasında toplam 87 bin 746 öğrencimiz faydalandı. Okul dışı öğrenme ortamlarımızda uygulamaya konulan programlar ile amacımız, çocuklarımızın ilgi, kabiliyet ve yeteneklerini keşfetmelerine ve kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamak. Beyhekim Mahallemizde yapımını tamamladığımız Akademimiz 3 bin 670 m2 alana sahip olup, belediyemize maliyeti güncel rakamlarla yaklaşık 57 milyon TL’dir.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin gözdesi Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi

Konya’nın en güzel kütüphanelerinden birini şehre kazandıran Selçuklu Belediyesi, kütüphaneciliğe farklı bir bakış açısı getirdi. 9 aydır faaliyetlerine devam eden Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi yeni eğitim döneminde tüm donatıları ile binlerce öğrenciye ev sahipliği yapacak. 27 Kasım 2022 tarihinde faaliyetlerine başlayan kütüphane 9 aylık süre içerisinde 24 bin 669 üye sayısına ulaştı. Öğrencilerden yoğun ilgi gören Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi’nde Çocuk Kütüphanesi ile birlikte toplamda 53 bin 683 kitap kitapseverler için önemli bir kaynak sağlıyor. Açıldığı günden bu yana 270 bin ziyaretçi sayısına ulaşan kütüphane de 43 bin 519 kitap hareketliliği oldu.

Gençlerimiz, çocuklarımız her şeyin en iyisine layık

Selçuklu Belediyesi’nin eğitim ve kütüphane hizmetlerine Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi ile sürdürdüğünü ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak her zaman gençlerimizin ve öğrencilerimizin yanındayız. Onların eğitimlerini en iyi şekilde sürdürebilmeleri ive kendilerini en iyi şekilde geliştirebilmeleri için etüt merkezlerimizle, kütüphanelerimizle, sosyal ortamlarımızla, gençlik merkezlerimizle onların yanlarında olmaya devam edeceğiz. Konya’mızda Selçuk Üniversitemiz ve Konya Teknik Üniversitemizle birlikte 80 bine yakın üniversite öğrencisine burada ev sahipliği yapıyoruz. Yine ortaokul ve lise seviyesinde 100 binin üzerinde öğrencimiz var. Hem lise hem ortaokul seviyesinde 100 binin üzerinde sayısı olan ve genç nüfusa sahip bir ilçeyiz. Onun için gençlerimiz için çocuklarımız için ne yapsak az, onlar her şeyin en iyisine layık.” dedi.

Bilecik-Bursa Kültür Turları başladı

Selçuklu Belediyesi geçmiş yıllarda düzenlediği ve yoğun ilgiyle karşılanan kültür turlarına bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Selçuklu’dan Osmanlı medeniyetinin doğup filizlendiği tarihi mekanlar olan Bilecik ve Bursa’ya düzenlenen günübirlik turlar başladı. Kültür turları kapsamında her gün 40’ar kişilik ekipler halinde sabah erken saatlerde YHT ile Konya Tren Garı’ndan Bilecik’e hareket eden Selçuklu Torunları gezi kapsamında Osmanlı’nın Bilecik’in ve Bursa’nın tarihi ve eşsiz güzelliklerine yerinde şahitlik ediyorlar. Geziye katılanlar yine aynı günün akşamında YHT ile Konya’ya dönüş yapıyorlar. Beylikten Osmanlı Devletine uzanan büyük bir tarihin merkezi olan Bilecik- Söğüt ve Bursa’ya yapılan kültür turları Osmanlı medeniyetine beşiklik yapan bu iki şehrin köklü tarihi geçmişi ve kültürel değerlerinin yakından tanınmasının yanı sıra, şehrin maneviyatının da yaşanmasına imkan sunuyor. Gezi boyunca memnuniyeti ön planda tutan Selçuklu Belediyesi, dönüş yolunda vatandaşların gezi hakkında görüş ve önerilerini anket aracılığı ile değerlendiriyor.

Tarihi ve kültürel ortam teneffüs ediliyor

Profesyonel gezi rehberlerinin anlatımıyla gerçekleşen gezilerde; Bilecik-Söğüt gezi programı kapsamında Şeyh Edebali Türbesi, Padişahlar Tarih Şeridi, Bilecik Müzesi, Yaşayan Şehir Müzesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Hanlıpazar, Hamidiye Camii, Söğüt Müzesi, Söğüt Çelebi Mehmet Camii, Kuyulu Mescit Camii ziyaret edilirken, Bursa gezi programı ile Cumalıkızık, Panorama Fetih Müzesi, Yeşil Külliye, Emir Sultan Camii ve Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, Tophane, Ulu Camii, Bedesten Kapalı Çarşısı ve Kozahan ziyaret ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir