14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

SİSTEMLERİMİZ, EN ZORLU KOŞULLARLA BAŞA ÇIKMAK ÜZERE TASARLANIYOR

Dünyanın önde gelen güneş enerjisi montaj sistemleri üreticilerinden biri olan Schletter Group tarafından yüksek kalite ve dayanıklı malzemelerden üretilen sistemler, en zorlu koşullarla başa çıkmak üzere tasarlanıyor. Schletter Türkiye Genel Müdürü Taner Öztürk’ü ağırladığımız Kasım sayımızda Öztürk; Schletter Group’un çalışma alanlarından bahsederken, çatı güneş enerji sistemlerinde konstrüksiyonun önemine de değindi.

Yenilenebilir enerjiye sorunsuz ve verimli bir geçiş sağlamak amacıyla sürdürülebilir çözümler üretme misyonuyla hareket eden Schletter Group’u tanıyabilir miyiz, yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda projelerin hangi aşamasında yer alıyorsunuz?

Schletter Group, 1968 yılından beri faaliyet gösteren, sadece güneş enerjisi alanında konstrüksiyon üretiminde bulunan bir şirkettir. Yaklaşık 600 yüksek vasıflı çalışanımız ve dünyaya yayılan organize bir dağıtım ve hizmet şirketi ağımızla, dünyanın önde gelen güneş enerjisi montaj sistemleri üreticilerinden biriyiz. Güneş panelleri için montaj yapımız İngiltere’den Japonya’ya, Kanada’dan Suudi Arabistan’a ve Avustralya’dan İsveç’e dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Dünya genelinde 45 GW referansımız mevcuttur, bunun 25 GW’lik kısmı çatı projelerimizdir. Sabit sistem, tracker ve çatı konstrüksiyonları ürünlerimizin temelini oluşturmaktadır.

Çatı güneş enerji sistemlerinde konstrüksiyonun önemi nedir, uzun kullanım ömrü için nelere dikkat edilmeli, bu konudaki çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Çatıya kurulan sistemler uzun yıllar dayanıklılık sağlamak üzere tasarlanmalıdır, bu noktada sistemin merkezinde konstrüksiyon bulunur. Yüksek kalite ve dayanıklı malzemeler ile kurulum sağlamak, sistemi yıllar içerisinde olabilecek hasarlardan koruyacaktır. Tarafımızca rüzgar ve kar yükleri detaylı olarak hesaplanır, termal genleşmeyle ilgili önlemler alınarak projeye özel çalışmalar yapılır. Her projeye özel montaj detayları paylaşılır ve denetim altında tutulur. Seçilecek sistemin rüzgar tünel test sonuçları ile gerekli tüm belgelerinin olması ve özellikle panel montaj kılavuzuna uygun şekilde tasarlandığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra sistemin değiştirilemeyeceği unutulmamalıdır. Tarafımızca tedarik edilen tüm ürünler, uluslararası standartlarda test aşamalarından geçmiş ve tamamen güneş enerjisi yatırımcılarını korumak üzerine tasarlanmıştır.

Müşterilerinizin nezdinde Schletter Group’u sektörde diğer firmalardan ayırarak öne çıkaran noktalar nedir?

Schletter Group dünyada kendi sektöründe lider konumdadır, bunun temelini tecrübe oluşturmaktadır. Önceliğimiz, kurulan santralde her ne koşulda olursa olsun taşıyıcı sistem kaynaklı sorun olmamasıdır. Bu nedenle tüm sistemlerimizdeki detaylar yatırımcılar için olası hataların önlenmesi amaçlı tasarlanmıştır. Dünya genelindeki tecrübelerimiz Türkiye’de yaptığımız projelere aktarılmaktadır. Bu kapsamda sürecimiz projelerin tarafımıza gelmesi ile başlar ve detay çalışmalar Almanya ofisimizde gerçekleşerek projeye özel yorumlarımız ve malzeme listesi kurulumu yapacak firmalara aktarılır. Projede oluşabilecek hatalar kurulum öncesi önlenir ve montaj sırasında sorun olmayacak şekilde sistem tedariği sağlanır. Sistemlerimizde kullanılan tüm bileşenler güneş enerjisine yönelik tasarlanmıştır ve birçoğu özel üretim gerektiren tasarımsal ürünlerdir.

İster düz çatı güneş enerjisi montajı isterse eğimli çatı güneş enerjisi montaj sistemi üretelim, yalnızca en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Hatta güneş panelleri için ekstra dayanıklılık, güç ve korozyon koruması sağlayan zemin montajımızı sağlamak suretiyle rakiplerimizin çoğundan bir adım daha ilerideyiz. Kasırga bölgelerindeki aşırı rüzgâr yükleri, deprem bölgelerindeki titreşimler veya aşındırıcı deniz iklimi dâhil sistemlerimiz en zorlu koşullarla başa çıkmaktadır.

Çalışanlarımızın tümü yüksek kaliteli ürünlere kendini adamıştır. Tüm sürdürülebilir güneş enerjisi montaj sistemlerimizle “sıfır kusur hedefi”ne ulaşmaya çalışıyoruz. Önleyici ve risk yönetimi uygulamaları sayesinde rakipsiz bir profesyonel kalite standardı elde edebiliyoruz. Ürünlerimizin tümü, yüksek Schletter Group standardına uygunluğun sağlanması için kapsamlı bir şekilde denetlenir.

Türkiye’deki solar projelerin güncel durumunu okurlarımız için değerlendirir misiniz, bu alandaki çalışmaları yenilenebilir enerjiye geçişte yeterli buluyor musunuz?

Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de güneş enerjisine yatırımın önemi artmış durumdadır ve şüphesiz ki her geçen sene yatırım miktarı giderek artacaktır. Geçiş sürecindeki çalışmalar tarafımız, tüm sektör paydaşları ve ilgili kurumlar tarafından desteklenmektedir, bu desteklerin giderek artacağına inancımız sonsuzdur.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Güneş enerjisine yatırım projeye özel olarak tek bir sefer yapılır ve uzun yıllar boyunca verim elde edilir. Bu nedenle kullanılacak malzemelerin önemine dikkat etmekte fayda vardır. Her zaman en iyiyi yapmayı hedefleyen Schletter Group olarak tüm yatırımcılara bu yolculuklarında destek olmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir