21 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Turizm

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK UYGULAMALARIMIZ MİSAFİRLERİMİZE GÜVEN VERİYOR

Sürdürülebilir kalkınma yolunda küresel bir strateji ile, açıldığı günden bu yana faaliyetler gerçekleştirerek Sıfır Atık Belgesi ve Sürdürülebilir Turizm Sertifikası almaya hak kazanan Novotel İstanbul Bosphorus’un bu bağlamda yürüttüğü projelerini Novotel İstanbul Bosphorus Genel Müdürü Erkan Öğüt ile konuştuk.

Turizm sektöründe sürdürülebilirlik kavramı giderek daha ön plana çıkıyor. Otellerin yerel ekonomiye katkıları, çevreye duyarlı politikaları ve sürdürülebilirlik çalışmaları seyahat edenler tarafından öncelikli tercih nedenleri arasında yer almaya başladı. Novotel İstanbul Bosphorus olarak bu alanda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz, hangi alanlarda ne tür politikalar geliştirerek hayata geçirdiniz?

Novotel İstanbul Bosphorus olarak misafirlerimizi yüzyıllardır İstanbul’un kalbi olarak adlandırabileceğimiz Beyoğlu’nun, zengin tarihi dokusu ve yeni cazibe merkezi olarak konumlanan semti Karaköy’de ağırlamaktayız. İstanbul’un en önemli tarihi duraklarına yakın merkezi konumumuzun yanı sıra, modern ve şık mimariye sahip binamızda, 200 konforlu odamız ile misafirlerimize 5 yıldızlı bir hizmet sunmaktayız.

Sürdürülebilir kalkınmayı küresel bir strateji ile çok uzun yıllardır yürüten Accor grubunun bir parçası olarak, açıldığımız ilk günden bu yana otelimizde çevresel, sosyal, kültürel, ekonomik, kalite, insan hakları, sağlık ve güvenlik konularında aksiyonlar alıyoruz. Accor’un evrensel sürdürülebilir gelişim için belirlediği taahhütlerinin pek çoğunu yerine getirerek Planet 21 ismini verdiğimiz çevre programımızla GOLD seviyesine ulaşmış bulunmaktayız.

Etkin bir şekilde uyguladığımız atık yönetim sistemi ile 2021 yılından bu yana T.C. Sıfır Atık Belgesi’ne sahip bir oteliz. 2023 yılı itibari ile de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından yürürlüğe alınan Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında Sürdürülebilir Turizm Sertifikası’nı bünyemize katmış bulunmaktayız.

Aşağıdaki aksiyonları gerçekleştirerek yukarıdaki sürdürülebilirlik taahhüdümüzü desteklemek üzere çalışmaya devam ediyoruz:

• Otelimizin bütün alanlarında atıkların kaynağına, gruplarına ve tehlike sınıflarına göre etkin şekilde ayrıştırılmasını sağlıyoruz. Çok yakın bir zamanda da yiyecek atıklarını ölçerek atık miktarını düşürmeye başlayacağız.

• Global marka taahhüdümüze paralel olarak otelimizin genelinde tek kullanımlık plastik kullanmamaktayız.

• Ülkemizin kültür mirası Karaköy’ün kalbinde olmaktan duyduğumuz gurur ile bu kültüre sahip çıkarak misafirlerimizin civardaki alanları daha iyi deneyimlemesine destek olmak için misafirlerimizi bilinçlendirici aksiyonlar almaktayız.

• Satın alma yaptığımız paydaşlarımızın çevre dostu, yöresel, etik değerlere önem veren; yerli ve yerel üretimi destekleyen hizmet sağlayıcısı olmasına dikkat etmekteyiz.

• Sosyal sorumluluk bilinciyle, komşularımıza ve Sivil Toplum Kuruluşlarına destek olan katma değer yaratan projeler geliştirmekteyiz.

Su Yönetimi

Novotel İstanbul Bosphorus olarak en önemli doğal kaynağımız olan suyu önemsiyor ve gerekli tasarruf ve kontrol tedbirlerini alıyoruz. Günlük, aylık ve yıllık su tüketim analizlerimizi global enerji tüketim izleme platformu üzerinden yapıyoruz. Analizlerimizi toplam ve misafir sayısına göre takip edebiliyoruz.

Genel misafir ve personel alanları, misafir odalarında su tüketimini azaltacak sistemler kullanıyoruz.

Enerji Yönetimi

Otelimiz içerisinde en üst düzey enerji tasarruflu sistemler kullanıyoruz. Kalite ile birlikte enerji tasarrufunu da benimseyen sistemler önceliğimizdir. Binamızdaki enerji tüketimi günlük, aylık ve yıllık olarak takip edilmektedir.

Elektrik Kullanımı

Odalarımızda enerji otomatik kapama sistemi kullanılmaktadır. Böylece misafirlerimiz odada olmadığı zaman elektrik sistemi çalışmaz ve tüketim israfı oluşmaz. Ortak alanlardaki tuvaletlerde, koridorlarda aydınlatma için sensörler bulunmaktadır. Dış aydınlatmalar zamanlayıcılarla kontrol edilmektedir. Odalarımızda A sınıfı, düşük enerji tüketimi olan Led TV’ler ve minibar buzdolapları kullanılmaktadır.

Otel genel aydınlatması, dış aydınlatması, süs aydınlatması, ofis ve koridor aydınlatmasında en tasarruflu ve uzun ömürlü olan LED aydınlatma kullanımına geçilmiştir.

Atık Yönetimi

Otelimizde yiyecek içecek birimlerinden ve mutfak departmanı tarafından çıkan bitkisel atık yağlar düzenli olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından özel atık yağ bertarafı lisansına sahip firmalara teslim edilir. Otelimizin Sıfır Atık odasında atıklar, yasal mevzuat şartlarına göre sınıflandırılması yapılarak farklı bölümlerde depolanır.

Katı atıklar tüm otel içi ünitelerde üzerinde yazı ve şekil bulunan ayrıştırma ünitelerinde ayrıştırılır. Bütün tehlikeli atıkların otel dışına taşıma işlemi Tehlikeli Atık Taşıma Lisansı’na sahip kuruluşların araçlarıyla yapılır.

Çalışan Eğitimleri

Sürdürülebilirlikte önemli rol oynayan otel çalışanlarının verimliliğini korunması anlamında otelimizde Marka Yaklaşımı, Kişisel Gelişim, Servis Standartları, Çevre Bilinçlendirme, İş Sağlığı ve Güvenliği gibi konularda periyodik olarak personel eğitimleri gerçekleştirilir.

Pazarlama iletişiminizde bu argümanları kullanıyor musunuz? Çalışmalarınızı paylaştığınız misafirlerinizden ne gibi dönüşler alıyorsunuz?

Bir Novotel markası olarak öncelikli global taahhüdümüz haline gelen “konuk deneyiminde tek kullanımlık plastik malzemelerin kaldırılmasına” ilişkin argümanımızı iletişim tarafında odağımıza alıyor, gerek otel içerisinde gerekse odalarda bu taahhüdümüzü görsellerle misafirlerimizle paylaşıyoruz. Aynı zamanda enerji ve su tasarrufları için odalarımızda bulunan dijital katalog ve kartlar ile çarşafların ve havluların her gün değiştirilmesi durumunda yaratacağı israfa vurgu yaparak misafirlerimizi bilgilendiriyor, sunduğumuz bir takım yönergeler ile kendilerini bu tasarrufa ortak olmaya davet ediyoruz. Otelimizde biyoçeşitlilik konusunda farkındalığın artırılması üzerine lobi alanındaki bitkilerin isimleri ve içerikleri konusunda misafirlerimizi bilgilendiriyoruz. Sürdürülebilir turizmin en önemli noktalarından biri olan kültürel ve yerel mirasın tanıtılması noktasında da dijital kataloglar ve haritalarımız ile İstanbul’un tarihi noktaları ve Karaköy çevresine ilişkin bilgileri misafirlerimize sunuyoruz. Bu anlamda sürdürülebilirlik uygulamalarımız misafirlerimize güven veriyor ve oldukça takdir topluyor.

Sürdürülebilir bir dünya için birlikte çıktığımız bu yolculukta tüm paydaşlar olarak hepimizin bir görevi olduğuna inanıyor, sektörümüzün arz kaynakları olan doğal, kültürel ve sosyal unsurları koruma-kullanma dengesini göz önünde bulundurarak sürdürülebilir kalkınma adına gerekli aksiyonları almaya devam edeceğimizi gönül rahatlığı ile paylaşmak istiyoruz.