Ana içeriğe atla

ayos

Sektörün enerji yönetim sistemine sahip tek firması

11.10.2017 - 17:40

Sektörde ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ne sahip ilk ve tek firma olduklarını belirten Sofra/Compass Group Türkiye Destek Hizmetler ve Güvenlik Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Alakuştekin, “Şirketimiz çevreyi korumayı ve çevreye olumsuz etki yapabilecek etkenleri uygun şekilde belirleyip bertaraf etmeyi ilke edinmiştir” dedi.

Temizlik sektörünün mevcut durumu ve sektörde yaşanan sorunlar hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?
Sektörle ilgili en önemli konu insan kaynağı… Temizlik sektöründe ne yazık ki meslek yeterlilik belgeleri oluşturulamadı. Zaman zaman halk eğitim merkezleri vasıtasıyla elemanlarımıza mesleki yeterlilik belgesi alıyoruz, ama bu bir standart olarak sektöre henüz yerleşmedi. Önümüzdeki dönemlerde kanuni düzenlemelerle temizlik hizmetlerinin ve çalışanlarının sertifikalı çalışanlar olarak eğitilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.  
 
Bu yıl ISSA INTERCLEAN Fuarı’nda ön plana çıkan konulardan biri de yeşil temizlik… Peki, sizin bu konu hakkındaki çözümleriniz neler? Çevreye duyarlı ve geri dönüşümü olan ürün ve hizmetler noktasında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Sofra Grup olarak  çevreyi koruma ve enerji verimliliğine yönelik faaliyetlerimiz; ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi çerçevesinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından (TSE) belgelendirilmiştir. Sektörde ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ne sahip ilk ve tek firma olarak Sofra Grup; doğal kaynakların ve enerjinin efektif yönetimi için öncü yaklaşımını sürdürmektedir. Bu sayede, çevre boyutlarının etkin yönetimi, enerji tüketimlerinin ve doğal kaynak kullanımlarının azaltılması ile verimli çalışma yöntemlerinin uygulanmasını sağlıyoruz. Şirketimiz, tüm ürün ve hizmet faaliyetlerinde çevreyi korumayı ve çevreye olumsuz etki yapabilecek etkenleri uygun şekilde belirleyip bertaraf etmeyi ilke edinmiştir.

Gelecek dönemlere ilişkin ne gibi planlar yaptığınızı öğrenebilir miyiz?
2017 yılı itibarıyle teknolojik anlamda büyük yatırımlar yapmaya başladık. Özellikle büyük tesislerde kullanılan temizlik makinelerinin daha akıllı olmalarıyla ilgili projelerimiz var. İnsansız çalışan, otomatik belli periyodlarla kendi hareket eden, temizliği kendi yapan ve yine başladığı istasyona geri dönen makinelerle ilgili operasyonlarımızı desteklemeyi planlıyoruz. Bunula ilgili olarak tedarikçilerle işbirliği içerisindeyiz. Hijyen ve günlük operasyon kontrolü amacıyla yine teknolojik bir yatırım yapma hedefimiz var. Alan ve nokta kontrollerini akıllı telefon teknolojisiyle kontrol ediyor olacağız. Bu proje ile büyük tesislerde, hem çalışan personel verimini artırmak hem de yönetim kadrolarımızın operasyon üzerindeki yetkinliğini artırmayı planlıyoruz.

dfg

Yukarı