Ana içeriğe atla

apti

BAHANELERE SIĞINMIYORUZ

29.07.2022 - 09:21

Pazar çeşitliliği ve tanıtıma ağırlık verdiklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu yılki gelir hedefini 37 milyar dolara çıkardık, rekor kırılacak” dedi.

Türkiye’nin 2022’ye 42 milyon turist, 35 milyar dolar turizm geliri hedefiyle başladığını hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu hedefleri aşağı revize etmeyeceğimizi söylemiştik. Şimdi hedefi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar gelir olarak güncelliyoruz” dedi. Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı’nın (TGA) yılın ilk yarısındaki faaliyetlerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Bakan Ersoy şöyle konuştu:

“İlk yarıda turist sayısı 19 milyonu geçer. Çok iyi bir Temmuz yaşadık, Ağustos daha da iyi olacak. 2023 rezervasyonları çok iyi başladı. Türkiye bundan sonra rekor kıra kıra gider. Artık biz hiçbir bahaneye sığınmıyoruz.”

Dünyada krizlerin bitmediğini, bitmeyeceğini ifade eden Ersoy, “Bu durumda yapılması gereken sektörü krize karşı bağışık hale getirmekti. Bunun aşısı pazar çeşitliliği. Pazar çeşitliliğini sağlamak da tanıtımla oluyor” dedi. Bu doğrultuda 2019 yılında TGA’nın kurulduğunu, 15 kişilik yönetim kurulunda devletin 3, özel sektörün 12 koltuğunun bulunduğunu anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Devlet tarafında bakan, bakan yardımcısı ve tanıtma genel müdürü yönetim kurulunda. THY doğal üye. Konaklamada Marmara ve Akdeniz’in ikişer, diğer 5 bölgenin birer koltuğu var, seçimle geliyorlar. Şimdi koltuk sayısı 16’ya çıkacak. Bakan yerine yeme içme sektöründen bir temsilci olacak. Bir de plaj işletmelerine bir koltuk verilecek.”

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı ortalama harcamasının geçen yıl 834 dolar olduğunu, bu yıl ise 788 dolar olacağının tahmin edildiğini belirten Bakan Ersoy, “Geçen yıl ortalama 10.8 gün olan kalış süresi bu yıl 9.7 gün. Harcamadaki fark buradan kaynaklanıyor” dedi. Ancak asıl kişi başı ortalama gecelik harcamaya bakılması gerektiğini vurgulayan Ersoy’un verdiği bilgiye göre, geçen yıl 65.9 dolar olan bu rakam, bu yıl 81.2 dolar. Bu da 2014’ten bu yana yakalanan en yüksek rakam.

ghjjh

Yukarı