Ana içeriğe atla

apti

HER SEYAHAT SEVER İÇİN FARKLI BİR KARS

21.01.2019 - 11:35

Kış tatillerinin vazgeçilmez destinasyonlarından Kars, gastronomiden tarihe, kayaktan kültür turlarına kadar pek çok alternatif sunarak seyahat severlerin gözdesi haline geldi. Tur şirketleri, son yıllarda popüler olan Doğu Ekspresi tren yolculukları da dahil her zevke uygun Kars turları düzenliyor.

Son yıllarda seyahat severlerin gözdesi haline gelen Kars, kış tatillerinin en popüler destinasyonu olarak öne çıkıyor. Sarıçam ormanlarıyla doğaseverlerin, bölgeye has peyniriyle gurmelerin, Sarıkamış’ın benzersiz pistleriyle kayak tutkunlarının cazibe merkezi olan kent, Rus ve Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleriyle bezenmiş caddeleri ve tarihi yapılarıyla kültür turlarına ilgi gösteren tatilcileri de büyülüyor.
Türkiye’nin önde gelen turizm portalı tatilsepeti.com, Kars’ı ziyaret etmek isteyenler için her tatil zevkine uygun turlar düzenlerken, izlediği keyifli güzergah ve konforlu ulaşımı nedeniyle, şehre trenle yolculuk etmek isteyen seyahat severler için de Doğu Ekspresi turlarını sunuyor.

hh

DOĞA AKTİVİTELERİ KIŞIN AYRI GÜZEL
Kış aylarında karların bembeyaz bir örtüyle kapladığı Kars’ı ziyaret etmek ayrı bir keyif. Donmuş Çıldır Gölü’nde buzda sarıbalık avlamak, kızaklı at turuna katılmak, sarıçam ormanlarında yürüyüşler yaparak yaban hayatın tadını çıkarmak isteyen doğaseverler için Kars, birbirinden farklı pek çok aktivite sunuyor. Çıldır Gölü’nde ayrıca her şubatta Altın At Kış Festivali düzenlenerek ata sporumuz ciritin yaşatılması için etkinlikler düzenleniyor. 

SARIKAMIŞ’TA KAYAK BAŞKADIR
Kars’ın yaklaşık 50 kilometre dışındaki Bayraktepe Kayak Merkezi, her seviyeye uygun geniş pist alternatifleriyle kayak ve snowboard tutkunlarını kendine çekiyor. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı pistlerde kayarken mis gibi orman ve dağ havasını içinize çekebildiğiniz Sarıkamış’ın 2634 metrelik yüksekliğiyle enfes bir manzara sunduğunu da hatırlatalım.

GRAVYERİYLE ÜNLÜ BOĞATEPE KÖYÜ 
1900’lerin başında Rus işgalinde kalan Boğatepe köyü, o dönemde bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan Malakanların diyarıydı. 1910’da köyü İsviçreli bir peynir üreticisinin ziyaret etmesiyle bugün damak tadına düşkün herkesin yakından tanıdığı Kars Gravyeri de doğmuş oldu. Boğatepe’nin yerlileri, devraldıkları geleneği sürdürerek bu enfes lezzetin üretimine devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda faaliyete geçirdikleri Peynir Müzesi ile Kars Gravyeri’nin hikâyesini ziyaretçilerle paylaşıyorlar. 

FARKLI KÜLTÜRLERİN İZİNDE KARS
Birçok farklı kültürün izlerini taşıyan Kars, tarih ve kültür gezisi yapmak isteyenler için de birbirinden zengin alternatifler sunuyor. Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Katerina Köşkü, günümüzde ‘Aşıklar Gecesi’ etkinliklerine ev sahipliği yapan ünlü şair Namık Kemal’in doğup büyüdüğü ev, Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii, Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi, Taş Köprü ve Sarıkamış anıtları, öncelikle ziyaret edilmesi gereken mekânlar arasında.

hh

ghjjh

Yukarı