Ana içeriğe atla

bridgestone

KONGRE TURİZMİ 2020’YE KİLİTLENDİ

20.12.2019 - 17:20

Türk turizminin gelir artırıcı en önemli dallarından biri olarak kabul edilen kongre turizminde 2020 yılı toparlanma yılı olacak. TÜROB, kongre, toplantı ve iş segmentinde, bu yıl yavaş da olsa başlayan hareketlenme ile gelecek yıldan itibaren yeniden yükseliş öngörüldüğünü açıkladı.

Türk turizminin gelir artırıcı en önemli dallarından biri olarak kabul edilen kongre turizminde geleceğe yönelik umutlar artıyor. Beş yıl öncesinde kongre turizminde ülke bazında ilk 20’de yer alan Türkiye ve şehir bazında ilk 10’da yer alan İstanbul, kamu ve özel sektörün ortak çabalarıyla sıralamada eski yerlerine dönmeye çalışıyor. 
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) kongre, toplantı ve etkinlik sektörüyle ilgili bir araştırma raporu hazırladı. 2019 yılının da kongre turizmi açısından yavaş geçtiği, ancak ufak da olsa bir hareketlenmenin başladığı vurgulanan raporda, ülkemiz açısından tüm koşulların olumlu seyretmesi halinde 2020 yılının ‘toparlanma’ yılı olmasının öngörüldüğü belirtildi. 

TURİZM 2020’DE HAREKETLENECEK
Raporda görüşleri yer alan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, kongre turizminin Türkiye ve özellikle de İstanbul için öncelikli ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, "Maalesef son 4 yıldır bu alanda ciddi bir gerileme yaşandı. Kongre turizmindeki bu kritik değişim turizm gelirlerimizde ciddi bir negatif etki yarattı. 2018 ve 2019’dan itibaren yavaş da olsa yükselme hareketiyle gelecek yıldan itibaren kongre, toplantı ve iş segmentinde yeniden güçlenmeye başlayacağımızı öngörüyoruz" dedi. Gelecek yıl özellikle İstanbul’a ilgiyi çekecek etkinlikler olacağını kaydeden Eresin, “Sözgelimi Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’da gerçekleştirilecek olması hem gelirler hem şehrin reklamı açısından konaklama sektörüne nefes aldıracaktır. En önemlisi de Avrupa pazarlarını harekete geçirici etkisi olacaktır. Kongreler konusunda, eski rakamlara dönüş açısından henüz alınacak çok yol var. MICE sektöründe biraz gelişme olduğunu düşünsek de, bir kaç olumlu gelişme dışında kesinleşmiş çok teklifler yok henüz. En azından talep alma noktasında bir hareket başladı diyebiliriz” diye konuştu.

Konaklama vergisi olumsuz etkileyecek 
Dünyada toplantı ve etkinlik sektörü için 2019’un verimli bir yıl olduğuna dikkat çeken Eresin, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin kongre turizminde yeniden parlak günlerine dönmesi için, ülkemize gelmesi talep edilen dernek, şirket veya kurumların, kongre merkezi, konaklama, aracılık hizmetleri gibi kongre harcamalarının KDV’den muaf tutulması için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Konaklama vergisinin uygulamaya geçirilmesinin, sektörde oluşabilecek olumsuz algının yanında maliyet artışı nedeniyle kongre turizmine olumsuz etkileri olabilir. Bu durum IBTM World Barcelona 2019 Fuarı’na katılan profesyoneller tarafından dile getirildi.”

dfs

Yukarı